PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2023 m. Lapkričio 16 d. 11:30

G. Nausėda apie VTEK tyrimą: atsakymus turi pateikti ambasadorius

Lietuva

BNS / Fotobankas nuotr.

Augustas StankevičiusŠaltinis: BNS


283641

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad į etikos sargų klausimus apie jo ir ambasadoriaus Jungtinėje Karalystėje Eitvydo Bajarūno apsilankymą operoje Londone turėtų atsakyti diplomatas.

„Turėtų atsakyti ambasadorius, ar tai susiję su ambasadoriaus pareigomis“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė šalies vadovas.

Jis pabrėžė, kad kiekvieno vizito į užsienį metu lankosi „kultūriniuose renginiuose: parodose, koncertuose“.

„Kultūros dėmuo man yra svarbus, tikrai tą darysiu ateityje“, – teigė G. Nausėda.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) trečiadienį ėmėsi aiškintis, ar G. Nausėdos ir E. Bajarūno apsilankymas operoje buvo susijęs su jų tarnybinių pareigų atlikimu.

Šių metų pavasarį G. Nausėdai lankantis Londone, E. Bajarūnas pakvietė jį su sutuoktine į „Operos Fantomą“, o bilietus nupirko už ambasados pinigus. Vėliau ambasadorius teigė, kad tai buvo nesusipratimas, kurį ištaisė ir sumokėjo iš savo lėšų.

Tuo metu Užsienio reikalų ministerijos (URM) duomenimis, prašymas padengti šias išlaidas iš asmeninių lėšų pateiktas tik tuomet, kai situacija ėmė domėtis ministerija – po daugiau nei keturių mėnesių.

Į etikos sargus dėl šalies vadovo ir diplomato apsilankymo operoje spalį kreipėsi konservatorių frakcijos Seime narys Matas Maldeikis.

Savo ruožtu užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, sulaukęs darbuotojų skundų dėl netinkamo E. Bajarūno elgesio, spalio viduryje sustabdė ambasadoriaus funkcijas ir iškvietė jį į Vilnių konsultacijoms. Tokį sprendimą jis priėmė po URM Generalinės inspekcijos tyrimo.

Prezidentas šį sprendimą pavadino pusiniu ir paragino atlikti tarnybinį patikrinimą. URM teigia, kad to teisės aktai nenumato.

Pats E. Bajarūnas yra paprašęs nepriklausomo tyrimo, jis tvirtina patiriantis URM psichologinį smurtą, nes nutekinant informaciją dėl jam mestų kaltinimų kenkiama jo reputacijai.