REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2017 m. Gegužės 16 d. 14:55

Europos diena bibliotekoje „Europos ateitis – mano ateitis“

Zarasai

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


3058

Jau ne pirmus metus Zarasuose minima Europos diena. Šią šventę organizuoja Zarasų viešoji biblioteka. Šiais metais ši šventė tikrai ypatinga: minimas Romos sutarties, kuria buvo įsteigta Europos ekonominė bendrija, 60 metų jubiliejus, Erasmus+ programos 30-metis bei Lietuvos narystės Šengeno erdvėje 10-metis.

Šią dieną, nuo pat ryto bibliotekos kiemelyje vyko pasiruošimo darbai: bibliotekos kiemelis papuoštas geltonais ir mėlynais balionais, simbolizuojančiais Europos Sąjungą (ES), ES šalių vėliavėlėmis, čia pat įsikūrė Zuikio Nulėpausio dirbtuvėlės, šalia glaudėsi vaikų žaislų mainų palapinė, šurmuliavo sodinukų mainų mugės dalyviai, veikė „euroblusinis“ turgelis „Daiktai antram gyvenimui“.

Bibliotekos kiemelį puošė Žvaigždžių alėja – 10 žvaigždžių, kurios simbolizavo Lietuvos narystės Šangeno erdvėje 10-metį. Žvaigždėse buvo įamžintos svarbiausios Europos Sąjungos datos. 11 žvaigždė buvo tuščia – ji „ kvietė” rašyti linkėjimus Europos Sąjungos ateičiai. Žvaigždžių alėją nutiesti padėjo Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos – mokyklos, išrinktos Europos Parlamento ambasadore, gimnazistų klasė.

Kiemelyje, prie įėjimo į biblioteką, veikė Infostalas, kur galima buvo pasiimti leidinius su naujausia Europos Sąjungos informacija apie Europos Parlamento veiklą, Europos Sąjungos piliečių aktualiausias teises, Europos Sąjungos šalių vystymosi ir bendradarbiavimo politiką ir kita.

Į ES dienos šventę buvo įtraukta aktyviausia Zarasų bendruomenė: Zarasų „Ąžuolo" gimnazija, Zarasų pradinė „Santarvės" mokykla, Zarasų mokykla-darželis „Lakštingala", Zarasų žemės ūkio mokykla, Zarasų Šaulių kuopa.

Iš pat ryto miestelėnai rinkosi į sodinukų mainų mugę „Tik Tau". Smagu, kad į šią akciją įsitraukia vis daugiau Zarasų miesto gyventojų, norinčių pasidalinti savo išaugintais daigeliais. Mugė stebino augalų įvairove. Čia puikavosi estetiškai įpakuoti kambarinių bei lauko gėlių daigeliai. Dėkojame visiems atsiliepusiems į šią gerumo akciją.

Pirmą kartą organizuotame „euroblusiniame“ turgelyje dalyvių buvo mažiau, bet smalsuolių čia tikrai netrūko. Aišku pasisekė pirmiesiems, ne veltui sakoma kas pirmas tas ir laimi. Taigi, tie pirmieji už simbolinę kainą ir įsigijo praktiškiausius daiktus bulvių trintuvę, sulčiaspaudę aišku daiktai ne nauji, bet puikiai veikiantys, o ir euroblusinis turgelis vadinosi- “Daiktai antram gyvenimui”. Turgelyje galima buvo įsigyti ir įvairių šalių numizmatinį monetų rinkinį, filatelijos rinkinį, grandinėles, žiedus, senesnio leidimo knygas, jojimo šalmus ir kita. Ne vieno smalsuolio akį traukė nuostabiais vaizdais išmarginta amfora.

Mažuosius mokinukus, atėjusius į Europos dienos šventę, pasitiko bibliotekos personažas Zuikis Nulėpausis (bibliotekininkė Liuda Vaitavičienė), kuris pasveikino vaikus su Europos diena, trumpai primindamas Europos Sąjungos istoriją ir Europos dienos reikšmę.

Zarasų „Santarvės" pradinės mokyklos ketvirtų klasių mokiniams ant asfalto bibliotekos kiemelyje buvo organizuotas piešinių konkursas „Europa- mano namai". Vaikai spalvotomis kreidelėmis piešė Europos šalių mozaikas, jiems talkino bibliotekos personažas Zuikis Nulėpausis. Vaikai, piešė šalį kurioje norėtų gyventi ar mokytis arba tiesiog ją aplankyti, nupiešę piešinį, turėjo užrašyti, kokią Europos šalį nupiešė ir trumpai pristatyti, papasakoti ką apie tą šalį žino. Tikimės, kad vaikų svajonės išsipildys. Piešinių konkurse „ Europa- mano namai" dalyvavo per 200 vaikų.

Jaunesnieji „santarviukai“ ir darželinukai buvo pakviesti į Zuikio Nulėpausio dirbtuvėles, kurios buvo įsikūrusios mėlynoje palapinėje, papuoštoje ES simboliais geltonomis žvaigždėmis, ir ES šalių vėliavėlėmis. Vaikai, padedant Zuikio Nulėpausio pagalbininkei vyresn. bibliotekininkei Zinai Černovienei, aiškinosi Europos Sąjungos vėliavos žvaigždžių reikšmę, klijavo ES vėliavą, gamino vėjo malūnėlius, iš dėlionės gabalėlių dėliojo Europos Sąjungos žemėlapį „Europos Sąjunga linksmai“. Buvo organizuotos ir varžytuvės, kas greičiau iš puzlių sudės Europos Sąjungos žemėlapį. Varžytuvės nebuvo lengvos, kadangi reikalavo ir geografinių žinių apie šalių išsidėstymą ir greitos orientacijos. Varžybų nugalėtojai buvo paskatinti mėlynais europiniais kamuoliais.

Kiemelyje intensyviai vyko vaikų žaislų mainų akcija „Aš draugui, o draugas man“, kur vaikai noriai keitėsi žaislais, o ant geltono lapo piešė širdutes. Vaikų mainų kampelis stebino žaislų gausa. Šią akciją gausiai parėmė bibliotekininkės, atnešusios savo jau išaugusių vaikų žaislus.

Bene smagiausia atrakcija vaikams tapo žaidimas „Opa-opa po Europą ", kuriam vadovavo lėktuvo pilotas – Zuikis Nulėpausis. Tik atsakingiausiems vaikams Zuikis Nulėpausis patikėjo „pilotuoti" lėktuvą, o norinčių buvo tikrai daug. Ryškus lėktuvo korpusas, mėlyni sparnai su geltonomis žvaigždutėmis ir vėjui pučiant besisukantis propeleris viliojo vaikus. Šis „Europietiškas lėktuvas" kvietė vaikus sustoti į koloną už stilizuoto lėktuvo ir keliauti aplink aikštę, per Zarasų „Santarvės" mokyklos ketvirtokų jau nupieštą „Europą", stodamas ties pasakyta šalimi. Keliauti po Europą „įsirengė" ir patys mažiausi Zarasų mokyklos-darželio „Lakštingala" lakštingaliukai. Šis stilizuotas „Europietiškas lėktuvas" sumušė dienos rekordą jis kilo ir leidosi net 28 kartus, tiek kiek yra Europos Sąjungos šalių. Ir ne viena šalis tą dieną neliko neaplankyta, o ir keleivių šiam lėktuvui tikrai nepritrūko. Šį europietišką lėktuvą sumeistravo zarasiečiai K. Pelekas ir G. Tamoševičius.

Programa vaikams baigėsi Zarasų mokyklos-darželio „Lakštingala" ir Zarasų „Santarvės" mokyklos bendruomenėms padėkos raštų įteikimu, dovanų dalijimu. Mokytojoms, bei darželio auklėtojoms buvo įteiktos knygos “Pažink Europą”, “Visi metai istorijų” ir ES žemėlapiai, o vaikams po maišą saldainių, papuoštų ES simbolika, taip pat kiekvienas vaikas gavo po mėlyną ar geltoną balioną ar vėjo malūnėlį.

Vyresni Zarasų „Ąžuolo" gimnazijos, Zarasų žemės ūkio mokyklos moksleiviai, bei Zarasų miesto bendruomenės nariai rikiavosi prie Europos Sąjungai svarbiausių datų Žvaigždžių alėjos. Vadovaujant Zarasų Šaulių 7-osios kuopos „Vytis“ vadui A. Guogiui buvo organizuota iškilminga eisena nuo ES Žvaigždžių alėjos į bibliotekos renginių salę, kur buvo iškilmingai įnešta Europos Sąjungos vėliava.

Šventės dalyvius pasveikino Zarasų rajono Savivaldybės meras Nikolajus Gusevas ir Zarasų rajono Savivaldybės administracijos direktorius Ramūnas Keršys.

Pranešimą apie Europos Parlamento veiklą skaitė Europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė. Ji pasveikino visus su Europos diena, pasidžiaugė mūsų šalies jaunimu trumpai apžvelgė ES politiką, papasakojo apie Europos Parlamento veiklą. Jaunimui uždavė ir klausimų iš ES politikos, su kuriais jaunimas puikiai susidorojo, o už tai gavo dovanų USB atmintukus. Netrūko klausimų ir Europarlamentarei Vilijai Blinkevičiūtei.

Užsienio reikalų ministerijos Vystomojo bendradarbivimo departamento Daugiašalio bendradarbiavimo skyriaus vedėja Agnė Gleveckaitė skaitė pranešimą apie Europos Sąjungos ir Lietuvos vystomąjį bendradarbiavimą. Ji supažindino su Užsienio reikalų ministerijos veiklų sritimis, plačiau kalbėdama apie narystės Europos Sąjungoje koordinavimo srities veiklą. Viešnia savo pranešime pabrėžė, kad ši politinė užsienio reikalų sritis padeda besivystančių šalių ekonominės ir socialinės padėties gerinimui.Taip pat pristatė ir plačiau apžvelgė darnaus vystymosi tikslus, kurie numatyti pasiekti iki 2030 metų. Viešnia iš savo pranešimo buvo parengusi ir keletą klausimų, atsakę moksleiviai gavo puikių dovanų.

Oficiali renginio dalis baigėsi, direktorė Danutė Karlienė įteikė padėkos raštus „Ąžuolo" gimnazijos direktoriui Rimantui Bikulčiui, Zarasų žemės ūkio mokyklos direktorei Nijolei Guobienei, Zarasų šaulių 7-osios kuopos „Vytis" šauliams ir kuopos vadui Algirdui Guogiui. Renginį vedė Zarasų „Ąžuolo" gimnazijos gimnazistai Nikolė Vavinskaitė ir Laurynas Matiukas.

Po oficialiosios dalies, visi buvo kviečiami prisijungti prie Europos medelio sodinimo akcijos. Medelis pasodintas šalia kito, jau pasodinto pernai, minint Europos dieną – tai graži Europos parkelio kūrimo pradžia. Kaip ir praėjusiais metais, taip ir šiais, medelį Europos dienai dovanojo Zarasų rajono tarybos narys, miškininkas Kęstutis Stankevičius.

Šventė baigėsi nuotaikingu vilniečių grupės „Afrikos būgnai” koncertu, grupės steigėjas ir mokytojas yra Gediminas Mačiulskis. Grupė garsėja tuo, kad skiria ypatingą dėmesį Afrikos būgnų muzikai ir siekia su ja supažindinti aplinkinius. Skambant Afrikos būgnams šventės dalyviai buvo vaišinami karšta arbata ir eurokoše, kurią ruošė Zarasų šauliai.REDAKCIJA REKOMENDUOJA