PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2022 m. Lapkričio 25 d. 09:45

Endoskopuotojas Justas Birutis patirtimi ir žiniomis dalinasi su kolegomis iš Latvijos

Šiauliai

Zita KatkienėŠaltinis: Etaplius.lt


252164

Respublikinės Šiaulių ligoninės Anesteziologijos ir intensyviosios terapijos centro operacijų skyriaus operacinėje pusdienį dirbo specialistai iš Rygos (Latvija). Baigę mokymus Vokietijoje, kur įgijo teorinių žinių apie antsvorio gydymą naujuoju endoskopinės skrandžio plastikos metodu, patirties ir praktikos semtis nusprendė Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, kur jau šeštą mėnesį taikoma pirmiausia JAV, vėliau Europoje paplitusi skrandžio mažinimo operacijų modifikacija – endoskopinė skrandžio plastika. Jos vienas iš pradininkų Baltijos šalyse endoskopuotojas Justas Birutis pasiryžęs ne tik padėti viršsvorio varginamiems žmonėms, bet ir mokyti kolegas, nusprendusius daugiau sužinoti apie šį metodą ir taikyti ji savo ligoninėje.

Latvijos gydytojai pasirinko Šiaulius

Skirtingose ligoninėse dirbantys gydytojai Erlends Gerulskis iš Cėsis miesto ligoninės ir profesorius Aldis Pukitis, Rygos Pauls Stradins Klinikinės universitetinės ligoninės Gastroenterologijos centro vadovas, nusprendę mokytis endoskopinės skrandžio plastikos technologijos, pirmiausia vyko į Vokietiją, kur sėmėsi teorinių žinių. Tiesa, mokantis buvo galimybė ir praktiškai operuoti, tačiau tik naudojant maketus. Norint pradėti taikyti metodą praktiškai, gydytojams būtina pamatyti gyvai atliekamas operacijas ir, žinoma, atlikti jas su specialistų priežiūra

„Mums buvo pasiūlyta, kur vykti praktikuotis ir mes pasirinkome Šiaulius, nes mums patogu geografiškai“, – sako Aldis Pukitis ir džiaugiasi galimybe susipažinti ir dirbti su Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytoju gastroenterologu endoskopuotoju Justu Biručiu, kuris yra savo darbo meistras.

„Yra specifinių dalykų, kurių, mokantis teorijos, nesuprasi. Operuojantis gydytojas pasako, į ką atkreipti dėmesį, kaip dirbti esant vienokiai ar kitokiai situacijai – tai labai svarbu“, – įgyta patirtimi džiaugėsi ir gydytojas chirurgas Erlends Gerulskis, įsitikinę, kad kol nepadarys 5-6 operacijų drauge su patyrusiu specialistu, nesijaus saugiai.

Medikai planuoja dar kartą atvykti į Respublikinę Šiaulių ligoninę įtvirtinti jau įgytas žinias ir patobulinti įgūdžius. Planuoja atvykti ir drauge su slaugytojomis, kurios dirbs operacinės komandoje drauge su profesoriais.

Pradžioje abu gydytojai planuoja dirbti drauge, kaip viena komanda, tačiau vėliau, dirbdami skirtinguose miestuose, imsis operuoti atskirai savo ligoninėse. Šiuo metu medikams didžiausia problema – pacientai. „Latvijos valdžia svorio koregavimui skirtas operacijas labai mažai finansuoja, tad žmogui jos kainuoja daug brangiau, nei Lietuvoje“, – sakė A. Pukitis, ir juokavo, kad krizės metu, kai viskas brangu, žmonės mažiau valgys, tai ir tų operacijų reikės mažiau“.

Dalijasi žinių bagažu

Respublikinės Šiaulių ligoninės Diagnostikos centro Endoskopijų skyriaus koordinatorius, gydytojas gastroenterologas Justas Birutis unikalių skrandžio plastikos operacijų ėmėsi vienas pirmųjų Baltijos šalyse. Birželio mėnesį Šiauliuose pradėtos nutukimo gydymo intervencinės procedūros sudomino kolegas iš Latvijos ir jie, pasimokę Vokietijoje ir Šiauliuose, sausio mėnesį planuoja atlikti pirmąsias operacijas Rygoje.

Gali mokymų Vokietijoje dalyviai vykti praktikos ir į kitas valstybes, kuriose taikomas šis metodas. Tačiau latviams geografiškai patogu važiuoti į Šiaulius. „Kita vartus – mes esame tie, kurie daugiausiai yra atlikę Lietuvoje operacijų, lenkiam ir Klaipėdą. Didesnis pacientų skaičius, daugiau praktikos, daugiau patarimų, tad ir didesnis žinių bagažas keliauja pas Latvijos specialistus“, – patikina specialybės mokytoju trumpam tapęs gydytojas Justas Birutis ir pastebi, kad operacijos metu Latvijos gydytojai norėjo pažiūrėti, kaip pacientui atliekama procedūra, sulaukti patarimų, pamokymų. Ypač domino problemos, kylančios procedūros metu, ir jų sprendimai.

Sužavėjo patirtis ir susiklausymas

Profesoriai iš Latvijos neslėpė, kad pagal tai, ką jie matė, kaip dirba ligoninės medikų komanda operacinėje, jie buvo sužavėti. Pasak A. Pukičio, operacinėje nebereikia žodžių, užtenka žvilgsnio ir Endoskopijų skyriaus slaugytojos žino kokį instrumentą reikia paduoti, kokie veiksmai eina vienas po kito.

„Buvo laikas, kai mes mokėmės iš Vakarų Europos šalių specialistų ir stebėjomės jų profesionalumu, dabar pasikeitė vaidmenys ir mes jau mokome kitus“, – džiaugiasi ir gydytojas J. Birutis šia jam gyvenimo suteikta galimybe, nes šių svečių atvykimas į ligoninę jau yra pamaloninimas ir patvirtinimas, kad dirbama tikslingai ir einama teisingu keliu, o rezultatai yra įdomūs ir kitų šalių specialistams.

„Džiaugiamės, kad atvažiavo iš tokios garsios Rygos ligoninės žmonės, turintys didelį žinių bagažą ir iš jų mes galime daug ko pasimokyti ir perimti jų patirtį, atliekant kitas intervencijas“, – sako J. Birutis ir džiaugiasi šiuo bendradarbiavimu bei galimybe pasidalinti patirtimi apie tai, kokios intervencijos atliekamos Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, kokios – Rygoje.

90 proc. sėkmės – pacientų rankose

Atlikus endoskopinę skrandžio plastiką nėra jokios garantijos, kad paciento svoris ims mažėti. Pasak J. Biručio, svorio netekimas kiekvienam yra individualus. Šiuo metu yra žmonių, kurie neteko medikų žadėtų 20–23 procentų, bet jau yra ir tokių pacientų, kurie iki galo nesilaiko rekomendacijų, į mitybą įtraukia papildomų maisto produktų ir nepasiekia tų rezultatų, apie kuriuos buvo kalbama prieš operaciją.

„Mūsų atlikta procedūra ir dietologės Kristinos Kurganovienės sudaryti mitybos planai yra tik 10 proc. sėkmės tikslo link. 90 proc. sudaro pacientų indėlis: jų užsispyrimas, tikslo siekimas, savęs priežiūra po operacijos. Dažniausiai siekiamas svoris nukrenta jau po šešių mėnesių, kai žmogus netenka daugiausiai svorio. Po to jis palaiko tą svorį“, – dalijasi gydytojas J. Birutis pacientų pasiekimais ir džiaugiasi, kai motyvuoti pacientai po operacijos spaudžia ranką, sutikti miesto gatvėje ar paskambina telefonu ir dėkoja už suteiktą galimybę sveikti.

Kiek žmogus to plano laikysis, tiek ir išlaikys pasiektus rezultatus ir bus išvengęs didelės chirurginės intervencijos. Tačiau jei nesilaikys – jokia chirurginė intervencija nepadės“, – akcentuoja gydytojas ir ragina laikytis sveiko gyvenimo būdo ir jokių intervencijų neprireiks.