REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Vasario 22 d. 21:55

Domeikava apie Kauno rajono savivaldybės sprendimą pakeisti pusiaukelės namų žemės sklypo paskirtį: tai bendruomenės interesų išdavystė

Kaunas

BNS/Fotobankas nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Pranešimas spaudai


292895

Sausio mėnesį Kauno rajono savivaldybės administracija viešai kreipėsi į Vyriausybę siūlydama išpirkti pusiaukelės namams skirtą pastatą ir įkurti jame menų mokyklą, o šių metų vasario 21 d. Kauno raj. savivaldybės meras Valerijus Makūnas pasirašė sutikimą pakeisti žemės sklypo, kuriame stovi atviro tipo bausmės atlikimo įstaiga, paskirtį. Tai sudaro sąlygas pavėluotai legalizuoti jos įsteigimą.

Kumpių-Šakių k. seniūnaitijos seniūnaitė ir Domeikavos bendruomenės atstovė Rima Stabrauskienė sako, „kad bendruomenė su nerimu laukė šio sprendimo, ji tikėjo, kad savivaldybės administracija ir pats meras atstovaus bendruomenės poziciją, nes žadėjo kovoti už Domeikavos bendruomenės interesus. Bendruomenė šiuo atvejų yra silpnesnioji pusė, nes bendras valstybinių institucijų spaudimas įteisinti nelegalią pusiaukelės namų veiklą tik dar kartą parodo, kaip sunku bendruomenei gintis ir tikėtis, kad bus paisoma įstatymų. Nors bendruomenė įteikė daugiau nei 9000 gyventojų parašus, kuriais gyventojai aiškiai pasakė ne pusiaukelės namams šalia vaikų darželių, mokyklų ir gyvenamųjų namų, ir dešimtis individualių prašymų, sprendimas buvo priimtas ne jos naudai.“

Seniūnaitė darkart viešai perduoda Domeikavos bendruomenės nesutikimą, kad Kauno rajono savivaldybė patenkintų Nacionalinės žemės tarnybos prašymą pakeisti sklypo Kauno r. sav., Domeikavos sen., Šakių k., Stumbro g. 3 naudojimo būdą iš komercinės paskirties objektų teritorijos į visuomeninės paskirties teritorijos ir teigia, jog bendruomenė skųs šį sprendimą administracine tvarka.

„Kas privaloma verslui ir šalies gyventojams, nebūtinai galioja valstybėms institucijoms“, – darkart Domeikavos gyventojų žodžius pakartojo R. Stabrauskienė. „Skambios antraštės, kad pusiaukelės namai veiklą pradėjo laikantis įstatymų, dabar skamba ironiškai, nes akivaizdu, kad ne tik žemės, bet ir pastato naudojimo būdas buvo netinkamas. Precedentas, kai esminių žemės bei pastatų naudojimo reikalavimų nesilaiko teisingumo sistemai priklausanti Lietuvos kalėjimų tarnyba, o vietoje žemės naudojimo sutarties nutraukimo Nacionalinė žemės tarnyba inicijuoja žemės naudojimo įteisinimą, skatina dvigubų standartų taikymą ir kitų pažeidėjų atžvilgiu. Bendruomenės požiūriu būtų teisinga, jei pusiaukelės namuose vykdoma veikla būtų nutraukta, ko neabejotinai būtų pareikalauta iš privataus asmens ar verslo, ir tik po to būtų keičiamas žemės ir pastatų naudojimo būdas“, – sako R. Stabrauskienė.

VšĮ Domeikavos vienybė įkūrėja D. Grakulskytė sako kartu su bendraminčiais aktyvistais nesuprantantys, „kam reikalingos viešinimo procedūros, jeigu į Suinteresuotos bendruomenės nuomonę, išreikštą daugiau nei 9000 parašų ir daugeliu individualių prašymų, Kauno Šv. Kazimiero progimnazijos prašymo, Domeikavos seniūnaičių sueigos siūlymo nepritarti žemės naudojimo būdo keitimui, visiškai nebuvo atsižvelgta“.

Žemės sklypų paskirties keitimą reglamentuoja Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo įstatymas, kuris nustato, kad vadovaujantis įstatymais ir kitais teisės aktais, būtent planuojamai statybai ir numatomai veiklai vykdyti privaloma pakeisti žemės sklypo pagrindinę žemės naudojimo paskirtį, bet ne jau pradėtai veiklai legalizuoti.

Kauno rajono savivaldybės mero pasirašytame sprendime yra nurodoma, kad „Domeikavos bendruomenės pasipriešinimas yra iš esmės ne dėl prašomo Sklypo naudojimo būdo keitimo, bet dėl Kauno rajone veikiančių pusiaukelės namų steigimo bei veiklos teisėtumo”, nors visuose savo raštuose Domeikavos bendruomenė prašė nepritarti žemės sklypo naudojimo būdo pakeitimui ir ginti pažeistą viešąjį interesą.

Nuorodoje į vaizdo įrašą – Kauno rajono savivaldybės mero V. Makūno pažadas ginti Domeikavos bendruomenės interesusREDAKCIJA REKOMENDUOJA