REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Rugsėjo 13 d. 11:13

Dėl klaidos vadovėlyje vaikams socialdemokratai kreipėsi į ministeriją: faktai apie A. Smetoną yra iškraipyti

Vilnius

Į netikslius istorinius faktus vadovėlyje dėmesį atkreipė socialdemokratas Vytenis Andriukaitis. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


187758

Pasirodžius informacijai, kad 2016 metais išleistame 4 klasės matematikos vadovėlyje skelbiami tikrovės neatitinkantys faktai apie perversmo būdu prezidento postą 1926 metais užėmusį Antaną Smetoną, socialdemokratai kreipėsi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją.

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) išplatintame pranešime Jurgitos Šiugždinienės vadovaujama ministerija raginama atsakyti, kaip tokios mokymosi priemonės patvirtinamos, taip pat – ar šis vadovėlis vis dar naudojamas ugdymo procese.

Arkadijaus Kiseliovo ir Danutės Kiseliovos sudarytame vadovėlyje pateikiamas uždavinys, kurio sąlygoje skelbiama tokia tezė: „1926 m. buvo išrinktas pirmasis Lietuvos Respublikos Prezidentas A. Smetona“. Taip pat priduriama: „Praėjus 83 metams, vyko septintojo Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimai. Juose šalies vadove išrinkta Dalia Grybauskaitė.“

Į netikslius istorinius faktus dėmesį atkreipęs socialdemokratas Vytenis Andriukaitis teigia, kad klaidingų faktų įtraukimas į ugdymo procesą siunčia iškraipytą istorinę žinią ir vaikams, ir jų tėvams.

„1926 metais buvo išrinktas trečiasis, o ne pirmasis Lietuvos Respublikos prezidentas. Juo tapo ne Antanas Smetona, o Kazys Grinius. Smetona prezidentu taps po 1926 metų gruodžio 17 dienos perversmo, kuriuo sulaužė Konstituciją. Demokratinėje visuomenėje nereikėtų aukštinti tų, kurie vykdė konstitucinius perversmus“, – sako V. Andriukaitis.

Kovo 11-osios Nepriklausomybės Akto signataras svarsto, kad gal vadovėlio autoriai norėjo kažkokį panašumą įžvelgti tarp A. Smetonos ir D. Grybauskaitės.

„Kai kurie politologai gal ir suras tam tikrų panašių bruožų tarp šių dviejų asmenybių, bet juk matematikos vadovėlyje ne apie tai reikia kalbėti”, – sakė jis.

Kreipimesi, adresuotame švietimo, mokslo ir sporto ministrei J. Šiugždinienei, prašoma atsakyti, kaip vyko recenzavimo procesas ir ar konkretus matematikos vadovėlis vis dar yra naudojamas pamokų metu. Jei taip, ar planuojama, kol nebus ištaisytos šiurkščios faktinės istorinės klaidos, šį vadovėlį išbraukti iš naudojamų mokymo priemonių sąrašo.

„Tai – akivaizdi istorinė klaida, kurią praleido ir autoriai, ir recenzentai, ir atsakingos institucijos. Vaikams ir tėvams siunčiama iškraipyta istorinė žinia ir tokie vadovėliai turi būti nedelsiant ištaisyti“, – partijos išplatintame pranešime teigia V. Andriukaitis.

ELTAREDAKCIJA REKOMENDUOJA