REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Gegužės 18 d. 11:29

D. Grybauskaitė apie į skandalą įsivėlusią J. Šiugždinienę: mano kadencijos metu tokių situacijų nebūtų buvę

Lietuva

BNS Fotobanko nuotr.

Augustė LyberytėŠaltinis: ELTA


267617

Kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad jos vadovavimo metais tokių situacijų, kaip šiuo metu netylantis skandalas dėl galimo švietimo, mokslo ir sporto ministrės Jurgitos Šiugždinienės piktnaudžiavimo tarybos nario veiklai skirtomis lėšomis, nebūtų buvę.

„Čia retorinis klausimas, labai sąlyginis. Prie manęs, taip vadinamoje situacijoje, tokių situacijų nebūtų buvę“, – žurnalistams Seime sakė D. Grybauskaitė, klausiama, ar, jos nuomone, J. Šiugždinienė gali tęsti darbą Ministrų kabinete.

Dvi kadencijas Lietuvai vadovavusi politikė leidžia suprasti, kad klausimų dėl skaidrumo sulaukiantys ministrai turėtų įsivertinti moralinę ir asmeninę atsakomybę.

„Yra juridinė situacija ir yra politinės etikos, moralės situacija. Ta politinės moralės situacija pirmiausiai prasideda nuo asmens – nuo paties ministro apsisprendimo. Juridiškai, matomai, pažeidimų didelių gal ir nėra. Bet čia, aišku, kiekvienu atveju bus skirtingai. Bet moralinė atsakomybė, be jokios atsakomybės, politikui (yra – ELTA). Ir kuo aukščiau politikas yra, tuo moralinė atsakomybė yra didesnė. Asmeninė. Ne tik partinė, ne tik politinė – asmeninė taip pat“, – pabrėžė ji.

D. Grybauskaitės teigimu, jau keletą savaičių besitęsiantis ažiotažas rodo, kad piktnaudžiavimas kanceliarinėmis lėšomis yra ilgametė valstybės institucijų problema. Todėl ji pažymėjo, kad situaciją reikėtų spręsti sistemiškai – keisti įstatyminę bazę ir užkirsti kelią piktnaudžiavimui mokesčių mokėtojų pinigais. Antraip, pasak jos, bus suduotas dar didesnis smūgis visuomenės pasitikėjimui valstybe ir politikais.

„Problema, kuri pasimatė, yra ilgametė ir sisteminė. Visas politinis elitas, praktiškai, prisidurdavo atlyginimą įvairiais neskaidriais būdais ir ta sistema buvo tokia sukurta, kad tą leido daryti. Manau, kad dabar svarbiausia nepradėti gaudyti po vieną (politiką – ELTA), nes tai, turbūt, bus didesnė pusė politikų – tiek savivaldoje, tiek Seime ir visur kitur“, – kalbėjo D. Grybauskaitė.

„Reikia spręsti, kad tokių sąlygų piktnaudžiauti nebūtų, nes dabartinė situacija iš tiesų atrodo labai blogai būtent per demokratinės, politinės sistemos degradaciją. Taip aš vertinu tai, kas dabar vyksta. Ir tai labai blogai. Tokiu laikotarpiu pasitikėjimas valstybe, valstybės politikais išties menksta ir todėl šią problemą reikia spręsti sistemiškai ir labai greitai. Ir tai visų politinių partijų atsakomybė“, – apibendrino kadenciją baigusi prezidentė.

ELTA primena, kad prieš savaitę visuomenininko Andriaus Tapino atliekamame tyrime įtarimų dėl galimai neskaidriai įsisavinamų lėšų kilo ir dėl švietimo, mokslo ir sporto ministrės J. Šiugždinienės. Prieš pradėdama darbą ministerijoje, ji buvo Kauno miesto tarybos narė. A. Tapinas paskelbė, kad politikė, prieš pradėdama darbą ministerijoje, galimai neskaidriai įsisavino beveik 14 tūkst. eurų.

Ministrė savo išlaidų pagrįsti čekiais negalėjo, tačiau paviešino Kauno savivaldybei pateiktas ataskaitas. Tai neišsklaidė abejonių nei opozicijai, nei daliai valdančiosios koalicijos atstovų.

Tačiau Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos vadovybė tvirtina, kad pasitikėjimas J. Šiugždiniene nėra susvyravęs. Pasak konservatorių Prezidiumo, ministrė, eidama Kauno miesto savivaldybės tarybos narės pareigas, už kanceliarines lėšas atsiskaitinėjo savivaldybėje nustatyta tvarka. Todėl, TS-LKD vertinimu, ji nepadarė jokių nusižengimų.

Premjerė Ingrida Šimonytė taip pat tikina ir toliau pasitikinti ministre J. Šiugždiniene. Pasak jos, ministrė viso savo darbo Vyriausybėje nesuteikė pagrindo jokiems įtarimams, kad kada nors būtų bandžiusi piktnaudžiauti kokiomis nors lėšomis.

Visgi, vėliau naujienų portalas lrt.lt pranešė apie dar du ministrus, dirbusius laikinosios sostinės savivaldoje – Gintarę Skaistę bei Simoną Kairį. Jie, taip pat kaip ir J. Šiugždinienė, negali dokumentais ir išlaidų čekiais pagrįsti visų deklaruotų išlaidų.

Skandalui netylant, opozicijoje bręsta iniciatyva inicijuoti nepasitikėjimo Vyriausybe procedūrą.REDAKCIJA REKOMENDUOJA