PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Kovo 14 d. 16:25

Ceikinių gatvėje ąžuolą nukirtę NT vystytojai miestui išmokės 150 tūkstančių eurų kompensaciją

Vilnius

Sauliaus Žiūros nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Vilniaus miesto savivaldybės inf.


294906

UAB „Rinktinės NT“, be leidimo nukirtusi ąžuolą sostinės Ceikinių gatvėje, Vilniaus miesto savivaldybei sumokės 150 tūkst. eurų kompensaciją. Lėšas sostinės savivaldybė panaudos apželdinimo projektams.

Vilniaus miesto savivaldybė 2023 m. liepą kreipėsi į teismą dėl 141 tūkst. eurų žalos atlyginimo, kurią Vilniaus miestas ir jo gyventojai patyrė netekę vertingo želdinio. Žalos dydis apskaičiuotas pagal tuo metu rinkoje galiojusias želdinių kainas. Nekilnojamojo turto vystytojams pasiūlius miestui sumokėti 150 tūkst. eurų sumą, civilinė byla bus nutraukta.

Vilniaus miesto savivaldybė lėšas panaudos šiais metais suplanuotiems miesto apželdinimo projektams.

„Ąžuolo miestui niekas nesugrąžins, tačiau kompensaciją galėsime panaudoti naujiems želdiniams, kad bent iš dalies ištaisytume miestui padarytą žalą. Kasmet savivaldybės biudžete numatoma tam tikra suma, skirta želdinių įrengimui. Po šio susitarimo želdiniams numatytas biudžetas pasipildys 150 tūkst. eurų“, – sako Vilniaus meras Valdas Benkunskas.

Tokia suma iš esmės padengs lėšų poreikį, kuris buvo suplanuotas transporto žiedų apželdinimui, todėl savivaldybės biudžete liks daugiau laisvų lėšų medžių sodinimui parkuose, skveruose, gatvėse.

Didesnė atkuriamoji vertė ir baudos už neteisėtus kirtimus

Nuo 2023 m. vasaros Vilniaus miesto savivaldybė saugotinais želdiniais paskelbė daugiau nei 113,5 tūkst. medžių.

Pagal naująją tvarką, šalinant Vilniaus miesto savivaldybės saugomus želdinius, pagal metodiką apskaičiuojama atkuriamoji vertė, kuri svyruoja nuo 30 iki 1040 Eur už kiekvieną kamieno skersmens centimetrą, priklausomai nuo medžių diametro, vertingumo, būklės, vietos, kurioje medžiai auga. Šalinant tokį medį sklypų valdytojai – verslas, institucijos, gyventojai – privalo gauti leidimą, į sostinės biudžetą sumokėti kompensaciją ir atsodinti medžius tame pačiame sklype ar netoli jo. Atsodinti reikia tiek medelių, kad jų kamienų skersmenų suma būtų lygi nupjautų medžių kamienų skersmenų sumai.

Tuo tarpu, be leidimo nukirtus ar kitaip pakenkus saugotinam medžiui, pažeidėjui skiriama bauda, kuri yra dešimt kartų didesnė už atkuriamąją medžio vertę.

Kitiems miesto medžiams taikomas LR Aplinkos ministerijos nustatytas atkuriamosios vertės įkainis.

Dėmesys ekspertų ir gyventojų įtraukimui

Vilniaus miesto savivaldybė taip pat patvirtino papildomų medžių apsaugos priemonių taikymo rekomendacijas. Rekomendacijos numato aiškesnius kriterijus, kaip mieste priimami sprendimai dėl želdinių šalinimo, kai kreipiamasi dėl jų būklės, ir tais atvejais, kai želdiniai kenkia esamam užstatymui ar yra nesuderinami su planuojamo užstatymo sprendiniais.

Atvejais, kai dėl medžio būklės arba pavojaus esamiems statiniams numatomas vertingų želdinių šalinimas, iš iniciatorių reikalaujama pateikti arboristinio vertinimo išvadą.

Planuojant naujus statinius, kurių projektams įgyvendinti būtina pašalinti vertingus želdinius, vystytojo bus prašoma pateikti situacijos vertinimo išvadą iš Regioninės architektų tarybos, kurios sudėtyje yra ir atstovai iš Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos, taip pat – atlikti visuomenės informavimą planuojamų šalinti medžių klausimu. Toks reikalavimas bus keliamas, kai situacija atitiks bent dvi iš šių trijų sąlygų: planuojamo šalinti medžio diametras siekia 60 cm ir daugiau; medis reikšmingai formuoja miestovaizdį; siūlomų šalinti medžių lajos dengia daugiau nei 30 proc. sklypo ploto.

Taip tikimasi priimti labiau informuotus, visų suinteresuotų šalių dialogu grįstus sprendimus dėl želdinių ir miesto plėtros sprendinių.

#