REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2021 m. Lapkričio 22 d. 13:20

Buvęs VMVT vadovas J. Milius: P. Gražulis savo skambučiais buvo įkyrėjęs visiems

Vilnius

BNS/Scanpix nuotr.

Reporteris ElenaŠaltinis: Etaplius.lt


195031

Seimo narys Petras Gražulis daug kartų skambino tuometiniam Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovui Jonui Miliui dėl įmonės „Judex“ į Rusiją eksportuotoje produkcijoje esą rastų listerijos bakterijų, taip pat dėl produkcijos išvežimo, žuvies produkcijos pakavimo, rodo bylos duomenys.

Su J. Miliumi bendravo ir šios įmonės atstovai. 

P. Gražulio bylą dėl galimo piktnaudžiavimo nagrinėjantis Vilniaus apygardos teismas J. Milių pirmadienį apklausė kaip liudytoją apklausė.

J. Miliui šioje byloje taip pat buvo pateikti įtarimai, tačiau vėliau panaikinti.

Generalinė prokuratūra kaltina P. Gražulį nuo 2015 metų gegužės iki 2017 metų vasario piktnaudžiavus Seimo nario padėtimi, dėl ko žalos patyrė valstybė.

Bylos duomenimis, parlamentaras iš privačios bendrovės „Judex“ galbūt siekė gauti ir gaudavo turtinę naudą veikdamas šios bendrovės interesais bei neleistinai kišdamasis į kitų valstybės tarnautojų Lietuvoje ir Rusijoje veiklą. Taip pat jis, anot kaltintojų, siūlė Rusijos pareigūnams duoti pinigų, prašydamas neteisėtai veikti nurodytos bendrovės interesais.

Į Rusiją eksportuojamoje „Judex“ šaldyto maisto produkcijoje Rusijos pareigūnai 2015 metais aptiko listerijos bakterijų.

Kaltinamajame akte rašoma, kad Seimo narys padėjo tvarkyti bendrovei „Judex“ su tuo susijusias problemas: ne kartą skambino Lietuvos ir Rusijos pareigūnams, ragino duoti kyšius, prašė pažeisti galiojančias tvarkas.

Klasikinis testas listerijos nepatvirtino

J. Milius teisme patvirtino, kad P. Gražulis domėjosi net tik „Judex“, bet ir kitų įmonių reikalais, pagal teisme skelbtą medžiagą, tai buvo įmonės „Agrovet“, „Klaipėdos mėsinė“.

„Jis visiems buvo įkyrėjęs, visoms ministerijoms, jis ne man vienam skambinėjo“, – sakė J. Milius.

Anot jo, P. Gražulis jam skambindavo ir dėl gyvūnų ženklinimo, smulkaus verslo, pieno eksporto ir kitų klausimų. Tiek P. Gražulis, tiek V. Milius yra kilę iš Alytaus, vienas kitą seniai pažinojo.

Buvęs Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas teisme pasakojo, apie esą „Judex“ gaminiuose Rusijos tarnybų rastą listerijos bakteriją 2015 metais sužinojo iš P. Gražulio skambučio. Pasak liudytojo, jis tuo metu atostogavo Dzūkijoje. 

„P. Gražulis ant prezidentės ilgai kalbėjo, paskui apie delegaciją ir pakvietė kartu su verslininkų delegacija važiuoti į Kaliningradą“, – prisiminė liudytojas.

Jis dėl vykimo atsakė neigiamai, nes jam būtų reikėję Užsienio reikalų ministerijos leidimo.

J. Milius taip pat pasiūlė politikui pamiršti Rusijos rinką, ragino verslininkus bendradarbiauti su JAV ir Japonijos rinkomis.

Buvęs tarnybos vadovas tvirtino, kad visuomenei buvo suformuota nuomonė, jog „Judex“ produkcijoje listerijos bakterijų būta, nors iš tiesų tokia pirminė informacija nepasitvirtino.

„Čia kaip su COVID-19 testais – yra greitieji, yra klasikiniai. Padarė greitąjį, kad įtaria, jog yra listerija, bus už dienos klasikinis, kad neigiama listerija. Europos Sąjungoje koldūnuose visai nekontroliuojama, koldūnai yra verdami. Europos Sąjungoje kolegos gūžčioja, mes giname Rusijos rinką. Listerija yra tokia bakterija, kurią galima rasti rūkytoje žuvyje, dešroje, tam tikras kiekis jos leidžiamas, aš P. Gražuliui patariau, kad kitos įmonės išverda koldūnus, juos užšaldo ir veža. Sakiau, technologiją aptarkite“, – prisiminė J. Milius.

Į P. Gražulio advokato Rolando Tilindžio klausimą, kodėl J. Miliaus atostogų metu įmonei „Judex“ buvo pritaikytos sankcijos, šis atsakė, kad įmonė nemokėjo teisiškai apsiginti.

O dėl pinigo? 

J. Milius pirmadienį pasakojo pataręs P. Gražuliui vykti į Rusijos Karaliaučiaus sritį, sakė pažįstantis tenykštį atsakingą pareigūną.

2015 metų liepos 7 dieną kalbėdamas su P. Gražuliu J. Milius patarė jam su Rusijos veterinarijos pareigūnu nekalbėti jo kabinete, nes jame gali būti klausoma pokalbių.

„Gal kažką paduoti?“ – dėl būsimo susitikimo su Rusijos pareigūnu tarėsi Seimo narys.

„Gal kokį buteliuką. Kažkokių lauktuvių reikia“, – pritarė tuometinis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas.

„O dėl pinigo?“ – paklausė P. Gražulis. J. Milius jam atsakė, kad to daryti nereikėtų. Jųdviejų pokalbius slapta užfiksavo specialiosios tarnybos, jie įtraukti į P. Gražulio baudžiamąją bylą.

J. Milius pirmadienį teismui paaiškino, kad P. Gražuliui pasiūlęs rusų pareigūnams padovanoti suvenyrų, kas įprastai daroma per vizitus, pavyzdžiui, lietuviškos trauktinės „Trejos devynerios“. 

„Kategoriškai pasakiau – ir P. Gražuliui, ir kitiems – (reikia vežti) suvenyrus, šimtus delegacijų buvau, tie dalykai apsikeičiami“, – tvirtino liudytojas.

Jis tikino supratęs, kad P. Gražulis į Rusiją planuoja vykti kaip Seimo narys.

Į prokuroro Rolando Stankevičiaus klausimą, kodėl reikėjo vykti į Rusiją, jeigu listerija eksportuotuose gaminiuose nebuvo rastas, V. Milius atsakė, kad jo principas – neišleisti nesaugaus produkto.

„Iš lėktuvo neišlipau, mes daug važinėjom, ne tik P. Gražulis, jei kažkas politikoje įvyksta... su Rusija nėra paprasta, bet verslas norėjo dirbti. Aš sakiau ieškom kitų rinkų JAV, Japonija, bet jie patys norėjo vežti į Rusiją. Jeigu rusai pradės ieškoti, jie gali atrasti, visoje žalioje mėsoje galima rasti, net gatavoje būna (listerija – BNS)“, – teigė J. Milius.

Jis pripažino pažįstantis tuometinę „Judex“ komercijos direktorę Patriciją Pachomovaitę.

„Graži moteris, kaip nepažinti“, – sakė J. Milius.

Pasak liudytojo, įmonės atstovė jo kabinete lankėsi gal du–tris kartus.

Bylos duomenimis, Seimo narys P. Gražulis su savo tuometine padėjėja, „Judex“ komercijos direktore P. Pachomovaite Karaliaučiuje lankėsi 2015 metų liepą. Jis ten susitiko su Rusijos veterinarijos tarnybos Karaliaučiaus srities padalinio vadovu Andrejumi Ivanovu. Dėl šio susitikimo, kaip rodo A. Ivanovo liudijimas, tarpininkavo J. Milius.

Prokuroro teigimu, P. Gražulis kartą vyko į Rusiją, o P. Pachomovaitė – keturis, kartą su Seimo nariu, tris – viena. Lietuvos parlamentaras pats skambino A. Ivanovui, kad šis priimtų P. Pachomovaitę.

Kiti pokalbiai parodė, jog politikas rūpinosi, kad „Judex“ komercijos direktorė važiuodama į Rusiją turėtų pinigų. 2015 metų lapkritį skambindamas tuometiniam „Judex“ generaliniam direktoriui Rimantui Kičui jis prašė P. Pachomovaitei pervesti 500 eurų.

J. Milius ne kartą apklaustas P. Gražulio byloje

Pagal paskelbtus bylos duomenis matyti, kad J. Milius kaip įtariamasis ne kartą  apklaustas pareigūnų, jis savo kaltės nepripažino.

Per 2016 metais vykusią apklausą jis pasakojo nejautęs jokio išskirtinio spaudimo, susijusio su įmone „Judex“.

„P. Gražulis dažnai skambino, mano pareigių aprašyme nurodyta konsultuoti mano kompetencijos ribose. (..). Rusijos pranešimai dažniausiai nepasitvirtindavo, skiriasi mūsų reikalavimai produkcijai. Aš nesutinku davęs neteisėtą nurodymą pavaldiniams“, – per vieną apklausą sakė V. Milius. 

Kitoje apklausoje jis nurodė, kad Seimo narys jam nėra kalbėjęs apie finansinę naudą sprendžiant „Judex“ klausimus. 

„Joneli, labai labai ačiū“, – užfiksavo tarnybos P. Gražulio žinutę V. Miliui.

„Ačiū jums, Jonai, labai“, – dėkojo V. Miliui ir P. Pachomovaitė.

Šiemet vasarį Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas galutinai nusprendė, kad V. Milius iš pareigų buvo atleistas pagrįstai.

BNSREDAKCIJA REKOMENDUOJA