REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Rugsėjo 29 d. 13:48

Biržuvėnų dvare įsikurs Menų ir edukacijos centras

Telšiai

Etaplius.ltŠaltinis: Telšių rajono savivaldybės inf.


279275

Telšių rajono savivaldybės tarybos Kolegijos posėdyje pritarta siūlymui Biržuvėnų dvaro sodyboje įkurti Menų ir edukacijų centrą. Šią idėją įgyvendinti pasiūlė VšĮ „Žemaitijos turizmo informacijos centras“. Tiesa, tokiam sprendimui dar turės pritarti Telšių rajono savivaldybės taryba.

„Aš visada buvau ir esu įsitikinęs, jog Biržuvėnų dvaras gali tapti unikaliu mūsų krašto traukos centru. Viskas ko reikia – tai idėja degančio ir ją įgyvendinti pasiryžusio žmogaus. – teigia Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus, – Mes turime atgimusią naujam gyvenimui, unikalią, istorinę rajone vietą, po kurios stogu galėtų sutilpti ir menas, ir kultūra, ir bendruomenės. Dvaro istorija, įvairios edukacijos sukviestų moksleivius ne tik iš mūsų rajono, o išplėtus turizmo paslaugų spektrą – Biržuvėnų dvare, tikiu, sulauktume svečių ir iš viso pasaulio.“

Kaip žinia, šią vasarą buvo nutraukta Biržuvėnų dvaro nuomos sutartis. Tad Telšių rajono savivaldybės tarybos Kolegijos nariai rinkosi į posėdį, kuriame sprendė, kaip įveiklinti vieną iš gražiausių rajono turizmo objektų. Pasiūlytos kelios alternatyvos: įveiklinti dvarą pasitelkiant į pagalbą viešojo ir privataus sektoriaus partnerystę (koncesiją) arba – Biržuvėnų dvare įkurti Menų ir edukacijų centrą.

Pasiūlymas Biržuvėnų dvarą įveiklinti koncesijos Kolegijos nariams atkrito be didelių klausimų. Telšių rajono savivaldybės mero Tomo Katkaus nuomone, toks būdas reikalauja labai daug laiko (apie 2-3 metus), o ir nėra garantijos, jog pradėjus ilgai trunkančias koncesijos procedūras verslininkas nepersigalvos.

Menų ir edukacijos centro idėją Kolegijos nariams pasiūlė VšĮ „Žemaitijos turizmo informacijos centras“ direktorius Egidijus Vaškelevičius. Pasak jo, šiuo metu Biržuvėnų dvaro sodyba nėra tinkamai pritaikyta turizmo, muziejinei, kultūrinei, meninei ir edukacinei veiklai plėtoti. „Žemaitijos turizmo informacijos centras siūlo dvaro patalpose įkurti Meno ir edukacijų centrą, kuriame būtų teikiama informacija apie Telšių rajono lankomus objektus, vykdomos ekskursijos, grafų Gorskių ekspozicijos lankymas, klasikinės muzikos koncertai, parodos, edukacinės veiklos, renginiai, neformalus vaikų ir suaugusių švietimas. To pasekoje planuojamas lankytojų skaičiaus augimas kultūros paveldo objekte. – Kolegijos nariams dėstė E. Vaškelevičius, – Biržuvėnų dvaro tikslas būtų pristatyti Gorskių giminės istoriją, kelti edukacijų kokybę ir diegti inovacijas turizmo srityje, skatinant bendradarbiavimą ir teikiant palankias sąlygas šiuolaikinio meno projektams įgyvendinti.“

Anot direktoriaus, Biržuvėnų dvaras galėtų tapti Žemaitijos turizmo informacijos centro filialas – informacinis taškas, nemokamos informacijos teikėjas Telšių rajone, kuris konsultuos visais klausimais, susijusiais su turizmu bei nemokamai teiks visą reikalingą informaciją turistams.

E. Vaškelevičiaus teigimu, taip pat Menų ir edukacijų centre galėtų atsirasti menininkų erdvė, kurioje reziduotų menininkai, būtų įrengta nakvynės vieta po Žemaitiją keliaujantiems piligrimams (pvz. „Camino Lituano“ keliu), veiktų dvaro virtuvė (Lietuvoje išgyvenamas dvarų renesansas susijęs ir su dvarų virtuvės atgimimu: atkuriami istoriniai receptai, ieškoma kulinarinių tradicijų ištakų, prikeliami užmiršti skoniai), būtų vykdomos įvairios edukacijos, veiktų Gorskių ekspozicija ir pan.

Menų ir edukacijų centro veiklai per metus reikėtų apie 52 523 Eur: dviejų administratorių darbo užmokesčiui, valytojo etatui bei sumokėti komunalinius mokesčius. Anot Žemaitijos turizmo informacijos centro direktoriaus, dviejų mėnesių atlyginimus iš savo vykdomų veiklų užsidirbtų pats centras. Taip pat uždirbtos lėšos būtų naudojamos centro plėtrai.

Bendru sutarimu E. Vaškelevičiaus pasiūlytai idėjai Kolegijos nariai pritarė. Telšių rajono savivaldybės meras T. Katkus įpareigojo administraciją paruošti Telšių rajono savivaldybės tarybos sprendimą, kuriuo Biržuvėnų dvaras būtų perduotas VšĮ „Žemaitijos turizmo informacijos centras“.REDAKCIJA REKOMENDUOJA