REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2022 m. Rugsėjo 26 d. 13:34

Baltų vienybės dieną plazdėjo ugnys ir skambėjo liaudies muzika

Radviliškis

Etaplius.ltŠaltinis: Radviliškio rajono savivaldybės inf.


246794

Rugsėjo 22 d. tradiciškai atsisveikindami su astronomine vasara, kartu su šviesiojo bei tamsiojo laikotarpių sandūra radviliškiečiai paminėjo ir Baltų vienybės dieną. Ši diena kasmet minima rugsėjo 22 dieną, pažymint 1236 metais įvykusį Saulės mūšį, kurio metu sutriuškintas Kalavijuočių ordinas ir nutrauktas baltų žemių užkariavimas. 2000 metais Lietuvos ir Latvijos Parlamentai Saulės mūšio dieną paskelbė Baltų vienybės diena. Baltų vienybės diena – puiki proga prisiminti, iš kur mes – lietuviai, latviai – esame kilę, pamąstyti, kur slypi mūsų kultūros ištakos, papročių šaknys, kas mus visus vienija ir kas skiria.

Tradiciškai vykstantys Baltų vienybės dienos renginiai Radviliškyje turi gražią tradiciją suburti, suvienyti bendruomenę įvairioms veikloms.

Šiais metais minėdami Baltų vienybės dieną, Saulės mūšio pergalės dieną bei rudens lygiadienį radviliškiečiai rinkosi prie Radviliškio miesto kultūros centro. Kiekvienoje baltų tradicinėje šventėje uždegama aukuro, laužo ar žvakių ugnis. Ugnis – tai svarbus lietuvių, latvių kultūrų simbolis, ne veltui senovėje šių tautų atstovai buvo vadinami ugnies garbintojais. Ugnis skleidė ir tebeskleidžia ne tik šviesą ir šilumą, ji įkūnija nenutrūkstamą šeimos, giminės, tautų ryšį bei gyvybę. Uždegus simbolinę aukuro ugnį susirinkusieji buvo pakviesti pasivaišinti VSAT prie LR VRM Pagėgių pasienio rinktinės Šiaulių pasienio užkardos pareigūnų paruošta gardžia koše ir arbata. Džiugina ir motyvuoja visuomeniškas ir aktyvus Radviliškio švietimo įstaigų įsitraukimas į akciją „Įjunk vienybės šviesą“.

Skambant Donato Stakvilevičiaus pučiamo rago garsams, visi dalyviai pakviesti į didžiąją salę pasiklausyti Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos liaudiškos muzikos ansamblio „Jovarėlis“ koncerto (vadovės Rita Daukantaitė ir Regina Vaišnorienė). Koncerte skambėjo lamzdelių, birbynės, kanklių, skrabalų muzikos garsai ir nuostabūs ansambliečių balsai. Skambant kolektyvo atliekamiems kūriniams žiūrovai su pagarba ir žavėsiu stebėjo jaunus žmones puoselėjančius lietuvių liaudies muzikos ir dainų lobyną. Po koncerto skambant aplodismentams liko viltis, kad kitą kartą nuoširdų, muzikalų, nemokamą ir prasmingą reginį išvysti panorės dar daugiau radviliškiečių.

Plazdanti vienybės ugnis, šildanti arbata, susitikimai, pokalbiai, gyvos tradicijos ir papročiai dažnai tampa grandimi, jungiančia bendruomenes. Tegul tą vakarą uždegta aukurų, laužo ar žvakių šviesa ir šiluma sujungia mus vardan praeities ir ateities! Dėkojame visiems dalyvavusiems renginyje bei atradusiems laiko kasdienybės bėgime trumpam kultūros sambūriui. Su rudens lygiadieniu, su Baltų vienybės diena, mielieji, Radviliškio miesto kultūros centro bendraminčiai!REDAKCIJA REKOMENDUOJA