PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Kovo 19 d. 10:24

Atidavė pagarbą žydus gelbėjusiems šarneliškiams

Plungė

Stulpelis, kuriame įamžintos šarneliškių pavardės

Etaplius.ltŠaltinis: Plungės rajono savivaldybės inf.


295320

Kovo 15-oji – Lietuvos žydų gelbėtojų diena, ta proga Šarnelės kaime, prie paminklinio stulpelio, skirto žydus nuo pražūties gelbėjusiems šio kaimo gyventojams įamžinti, atiduota pagarba žmonėms, nepabūgusiems dėl kitų rizikuoti savo gyvybėmis – Juozui ir Bronislavai Straupiams, Juozui ir Adolfinai Kerpauskiams, Boleslovui ir Onai Stulpinams.

Renginyje dalyvavo Plungės rajono savivaldybės mero patarėja Anastasija Bojog, Žemaičių Kalvarijos Motiejaus Valančiaus gimnazijos moksleiviai, apie žydų gelbėtojus pasakojo Žemaičių Kalvarijos kultūros centro direktorė, Šarnelės kaimo bendruomenės pirmininkė Rima Jokubauskienė, Žemaičių Kalvarijos bendruomenės „Gardai“ pirmininkas, mokytojas Bronius Kleinauskas.

Šarnelėje prie žydų gelbėjimo daugiausiai prisidėjo trys paminėtosios šeimos, tačiau apie tai žinojo ir vienaip ar kitaip žydams pagelbėjo kone visi kaimo žmonės.

„1942 metų rugpjūčio mėnesį šarneliškis Juozas Straupis, kartu su žmona Bronislava išgelbėjęs ne vieną pasmerktąjį, savo kaimynų Onos ir Boleslovo Stulpinų paprašė paslėpti vos prieš savaitę gimusią žydų tautybės gydytojų Blatų dukrą Izraelą. Nors Stulpinai gyveno vargingai, Ona pati netrukus turėjo gimdyti, jie ryžosi paimti mergytę, nepaisant pavojaus, kuris jiems grėsė už žydų gelbėjimą. Pasibaigus nacių okupacijai, gydytojai Blatai savo dukrą surado pas Stulpinus gyvą ir sveiką“, – vieną iš istorijų perskaitė kalvariškė moksleivė. Pagarbos nusipelnė ir Adolfina ir Juozas Kerpauskiai, slėpę ir nuo sunaikinimo išgelbėjo kelias žydų šeimas, iš viso 16 asmenų.

„Čia beprotiškai stiprus kaimas, beprotiškai stiprūs žmonės. Žmonės, kurie galėjo vieni 17, kiti 19 žydų priimti, o bažnyčioje buvo slepiami dar 7 pasmerktieji. Džiugu pasakyti, kad visi jie – daugiau nei keturiasdešimt žmonių – sveiki gyvi sugrįžo į savo žemę, į Izraelį. O prie šių pavardžių noriu pridėti dar dvi šeimas, kurios iš savo ūkių vežė žydams maistą. Taigi Pasaulio tautų teisuolių sąrašas po trupučiuką vis ilgėja“, – kalbėjo Bronius Kleinauskas.

Renginį vedusi Rima Jokubauskienė visų susirinkusiųjų paprašė tylos minute pagerbti žydų gelbėtojų – Pasaulio tautų teisuolių – atminimą, o kartu – ir prieš pusantrų metų mirusios Izraelos Blataitės, kuri buvo Šarnelės krašto garbės pilietė, atminimą.

Po paminėjimo visi buvo pakviesti į Šarnelės kaimo bendruomenės namus pažiūrėti Dominyko Kubiliaus sukurtą dokumentinį filmą „Pasaulio Tautų Teisuoliai“, kuriame – ir žydų gelbėjimo istorijos iš Šarnelės kaimo.

Žydų gelbėjimas nebuvo vienkartinis reiškinys, jis truko ne mėnesius, o metus – vietos žmonės, gyvendami kartu su bėgliais, rizikuodavo būti atskleisti ir sunaikinti. Sunkų sprendimą padėti žydams dažnai priimdavo visi šeimos nariai, ir visų rizika buvo ta pati – mirties bausmė grėsė ne tik už slėpimą, bet ir už menkiausią jiems suteiktą pagalbą. Daugelis gelbėtojų buvo atskleisti ir nužudyti kartu su tais, kuriuos slėpė.

Nuo 1992 metų Lietuvos Respublikos Prezidentas žydų gelbėtojus apdovanoja Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi. Šį apdovanojimą yra gavę jau daugiau nei pusantro tūkstančio Lietuvos gyventojų.

Plačiau apie šarneliškius žydų gelbėtojus »


Foto galerija:

Izraela Blataitė, akimirka iš dokumentinio filmo
Renginys, priminęs skaudžią holokausto istoriją ir mūsų kraštiečių drąsą
Broniaus Kleinausko pasakojimas
Lietuvos žydų gelbėtojų dienos paminėjimas Šarnelėje