REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Balandžio 12 d. 16:56

Antrojo karantino dienoraštis. Nenuridenami akmenys

Vilnius

Karantininis Velyknaktis: ugnis vis tiek buvo pašventinta. Pašventintas buvo ir vanduo. Tikintieji Prisikėlimu nepabijojo nuridenti akmens nuo bažnyčių durų ir tradiciškai atnaujinti Krikštą

Etaplius SistemaŠaltinis: Etaplius.lt


171372

Antrąsias karantinines Velykas, dažnas tikintysis Prisikėlimu, sutiko bažnyčiose. Į Velyknakčio­ pamaldas susirinkusių žmonių klebonas, mons. Jonas Sabaliauskas retoriškai klausė: kas nurideno akmenį nuo bažnyčios durų, kaip buvo nuridentas akmuo nuo Kristaus kapo? Bet po Velykų nenuridenti akmenys liko nuo įvai­rių karantino draudimų, nes susirgi­mų skaičius vėl auga. Susirgimų daugėja, nepriklausomai nuo to, kad daugėja ir paskiepytųjų.

Akmenys ant ribų
Į bažnyčias Velykų laikotarpiu kunigai kvietė persirgusius ir paskiepytus žmones, apeigos buvo trumpesnės ir šiek tiek kitokios. Tad tikėtina, kad savivaldybėje per savaitę iš 46 užsikrėtusiųjų nė vienas infekcijos nepasigavo bažnyčiose. Deja, Velykų savaitę vienas žmogus savivaldybėje nuo COVID-19 mirė, o dar du sirgo ta liga, bet mirties priežastis buvo kita. Tokia informacija skelbiama Statstikos departamento švieslentėje, kur informacija pateikiama kiekvieną dieną.
O tiems, kas bažnyčios nelanko ir akmenys nerūpi nei ant Kristaus kapo, nei ant užtvertų savivaldybės ribų, dažnam teko susitikti su policijos pareigūnais, švenčių dienomis atlikusiais savo pareigą.
Kaip informavo Elektrėnų policijos komisariato Veiklos skyriaus­ viršininkas Edgaras Telinskis, šven­tinį savaitgalį (balandžio 2–5 d.) policijos pareigūnai reagavo į 61 gyventojų pranešimą, patikrino 7 asmenis dėl saviizoliacijos. Minėtu laikotarpiu buvo pradėti 2 ikiteisminiai tyrimai dėl smurto artimoje aplinkoje. Taip pat buvo nustatyti 26 administraciniai nusižengimai, iš kurių – 14 KET pažeidimų (iš jų 3 neblaivūs vairuotojai), 10 pažeidimų, susijusių su karantino apribojimais, bei 2 už kitus pažeidimus. Paskiepyta 20 Elektrėnų PK pareigūnų.
Pavasario nepaskubinsi
Savivaldybės seniūnai sako, kad žmonėms iki gyvo kaulo įgriso visi nuotoliniai bendravimai, net vaikams nusibodo kompiuteriai, todėl šventines dienas žmonės stengėsi praleisti gamtoje. O gamtoje ir darbo netrūksta. Nors pavasaris, kaip juokavo seniūnai, ateina pagal lenininę klasiką: du žingsniai į priekį, vienas – atgal, bet darbai seniūnijose vyksta pagal planus, o seniūnai labiausiai džiaugiasi, kad vėl turi Užimtumo tarnybos atsiųstų žmonių, seniūnijose atliekančių nekvalifikuotus darbus. Todėl visose seniūnijose, laikantis karantino reikalavimų, tvarkomi sniego ir vėjo išlaužyti medžiai, valomi šaligatviai ir kiti viešieji plotai. Vievio seniūnas Zenonas Pukėnas stebisi, kad valant viešuosius plotus daugiausia surenkama stiklinės taros – dažniausiai 200 g buteliukų -– nuo degtinės. Kur žmonės geria, ten ir tarą palieka. Tokios taros, ko gero, daug liko ir ant ledo, todėl ledui nutirpus nugulė ant dugno. Tokia, kol kas, žmonių kultūra. Z. Pukėnas sako šiuo metu daugiausia dėmesio skiriantis kelių greideriavimui ir kelių ruošimui remonto darbams – pralaidų tvarkymui.
Elektrėnų seniūnas Antanas Šalkauskas savo darbuotojus siunčia tvarkyti kelių ir takelių, užverstų medžiais ir šakomis. Rūpesčio seniūnas turi dėl vieno likusio betoninio elektros stulpo pagal naująjį pėsčiųjų taką aplink „Vaikų pasaulį“. Tą stulpą, nuo kurio laidai per marių įlanką eina į kitoje įlankos pusėje esančią sodybą, sutvarkyti turi elektros skirstymo operatorius, su kuriuo, sako seniūnas, dabar vyksta pokalbiai. Semeliškių ir Gilu­čių seniūnijose taip pat vyksta įprastiniai pavasario darbai gyvenvietėse ir kapinėse. Seniūnijose pradedamas pasėlių deklaravimas. Seniūnijos ragina žemdirbius, pasėlius norinčius deklaruoti seniūnijose, priėmimams užsiregistruoti iš anksto.
Valdžios ir gamtos sandoris
Iš griežčiausių karantino ribojimų Lietuvą paleidžia ne tik valdžia, bet ir gamta: nuo savaitgalio pavasariniai vėjai į šalį žada atpūsti išsiilgtą šilumą. Trečiadienį po Vyriausybės pasitarimo Elektrėnų savivaldybė paminėta tarp tų savivaldybių, kurio­se gali būti nustatomos švelnesnės karantino režimo priemonės negu visoje šalyje. Siūloma pakeisti du karantino nutarimo papunkčius, nustatant, kad neformalusis vaikų ir suaugusiųjų švietimas atvirose erdvėse galėtų būti vykdomas dalyvaujant iki 10 asmenų, o uždarose erdvėse, esančiose savivaldybėse, kur epidemiologinė situacija yra geresnė, reikalavimą paslaugos plotui sumažinant iki 20 m2 vienam asmeniui, o negalint tokio ploto užtikrinti, ­leidžiant dalyvauti ne daugiau kaip vienam asmeniui.
Gimnazijų abiturientams sergamumo rodikliai rūpi mažiau, nei pasiruošimas egzaminams. Abiturientai atsiliepė į kvietimą ir eina skiepytis. „Versmės“ gimnazijoje iš 84 gimnazistų trečiadienį, balandžio 7 d., paskiepyti buvo tik 44, Vievio gimnazijoje iš 41 abituriento paskiepyti 5, o Semeliškių gimnazijoje iš 11 abiturientų nepaskiepytas likęs tik vienas. Iki atostogų abiturientams gyvos kosultacijos vyko grupėms po penkis, o ar po atostogų abiturientai grįš į klases, kaip sakė „Versmės“ gimnazijos direktorius Egidijus Kontrimas, žinoti gali vienas Dievas.
Ir pirmaujame, ir atsiliekame
Nors pagal Statistikos departamento duomenis, savivaldybė tarp 60 savivaldybių pagal susirgimų skaičių yra 11 nuo galo, bet pagal skiepijimo aktyvumą – 15-oje vietoje nuo viršaus. Kaip redakciją informavo savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro vadovas Gediminas Ratkevičius, Lietuvos statistikos departamento balandžio 5 d. duomenimis, Lietuvoje gautos ir į vakcinavimo centrus pristatytos 642 365 vakcinos dozės, iš jų sunaudotų vakcinų dozių skaičius – 568 777. Pirma COVID-19 vakcinos doze paskiepyta 392 316 asmenų, tai sudaro 14,04 % visų šalies gyventojų (prieš savaitę – 11,83 %). Dviem vakcinos dozėmis pa­skiepytas 176 461 asmuo, tai sudaro 6,31 % (prieš savaitę 5,47 % šalies gyventojų).
Elektrėnų savivaldybei skirtos 4 983 vakcinos dozės (pirma ir antra vakcina), sunaudota 4 751 dozė. Pirma COVID-19 vakcinos doze pa­skiepyti 3 546 asmenys arba 14,71 % visų savivaldybės gyventojų (prieš savaitę – 11,94 %). Dviem vakcinos dozėmis Elektrėnų sav. pa­skiepyti 1 263 asmenys arba 5,24 % savivaldybės gyventojų (prieš savaitę – 4,73 %).
Lietuvos statistikos departamento balandžio 5 d. duomenimis, Elektrėnų savivaldybė buvo 15 vietoje tarp 60 savivaldybių pagal 65+ asmenų skiepijimo progresą: paskiepytas 1 981 asmuo iš 4 552, patenkančių į šią amžiaus grupę.

Julija KirkilienėREDAKCIJA REKOMENDUOJA