Angle down Atgal

Zyplių dvaras atvers savo parko erdves

Vis labiau populiarėjant vietiniam turizmui, kultūros paveldo valdytojai stengiasi atvykusius nudžiuginti gražesne aplinka, geresnėmis sąlygomis, įdomesniais maršrutais ir edukacijomis. Tuo tikslu rugpjūčio 12 dieną Zyplių dvaro sodyboje rinkosi Šakių rajono savivaldybės, Kultūros paveldo departamento Marijampolės skyriaus, Lukšių seniūnijos vadovai ir specialistai.

Planuojama jau ir taip plačiai žinomą ir lankomą Zyplių dvaro sodybą padaryti dar patrauklesnę. Šalia įvairių edukacijų, kurias galima išbandyti dvare veikiančiame Zanavykų muziejuje bei įvairių patiekalų, kurių galima paskanauti Zyplių dvaro sodybos virtuvėje „Kuchmistrai“, nuolat vykstančių parodų ir plenerų taip pat norima lankytojams atverti ir parko erdves.

Pasitarime akcentuota, kad kol kas tiek dvaro reprezentacinės dalies, tiek parko teritorijos tvarkymui skirta per mažai dėmesio. Nors nemaža dalis dvaro kompleksui priklausančių pastatų jau restauruota, bet trūksta vieningos erdvės vizijos. Norint atkurti buvusius autentiškus takus, želdynus, gėlynus ar žalius plotus reikalingi istoriniai, dendrologiniai tyrimai. Dėl tokių tyrimų atlikimo Zyplių dvaro sodybos valdytoja – Šakių rajono savivaldybė – artimiausiu laiku įsipareigojo kreiptis į atitinkamus specialistus. Kadangi minėti tyrimai, o vėliau ir projekto parengimas ne tik pareikalauja finansinių išteklių, bet ir laiko sąnaudų, buvo sprendžiama kaip dvaro parką būtų galima lankytojams atverti kuo greičiau.

Pasitarimo dalyviai analizavo turimą istorinę dokumentaciją, apėję parką įvertino esamą situaciją. Dvaro parkas gana nemažas – užima apie 35 ha. Jis supa dvaro pastatus iš rytų, vakarų ir pietų pusių, toli pietvakariuose pereidamas į natūralų mišką. Todėl apsispręsta lankytojų pasivaikščiojimui ir ramiam laiko praleidimui gamtoje atverti arčiau Zyplių dvaro sodybos ansamblio pastatų esančią teritoriją.  

Nutarta pašalinti savaiminius želdinius, nudžiūvusius, išvirtusius ar išgedusius medžius, pažvyruoti takus, geriau prižiūrėti žalius plotus, kad čia atvykę lankytojai, pasigėrėję įspūdinga architektūra ir išbandę siūlomas pramogas, didingų medžių prieglobstyje galėtų pasiklausyti natūralių gamtos garsų, pakvėpuoti gaiviu oru ir galbūt vaizduotėje atkurti čia gyvenusių ir šiose vietose medžiojusių didikų gyvenimą.

Pasitarimo dalyviai, apžiūrėję Zyplių dvaro parką, aptarė tvarkymo darbus. KPD Marijampolės skyriaus nuotrauka

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite