REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Rugsėjo 24 d. 08:58

Žydų tautos tragedija sukrečia ir jaunimą

Kaunas

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


147037

„Brainė, Abelis, Dovydas, Volfas, Judelis, Sara ...“, - virpančiomis lūpomis šnabždėjo nužudytų žydų vardus Zapyškio pagrindinės mokyklos moksleivės. Kelis akmenėlius su užrašytais aukų vardais jaunimas padėjo prie paminklinio akmens.

1941 metų rudenį čia, Nemuno pakrantėje, netoli Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios, buvo žvėriškai, be jokios aiškios priežasties, nužudyti 178 Zapyškio miestelio senbuviai: 47 vyrai, 118 moterų ir 13 vaikų.
Rugsėjo 23-ąją, minint 79-ąsias holokausto pradžios Lietuvoje metines, įvyko minėjimai ne tik Zapyškyje, bet ir Vandžiogaloje, Vilkijoje, kitose Kauno rajono vietose.
Meras Valerijus Makūnas, jo pavaduotojas Paulius Visockas ir administracijos direktoriaus pavaduotoja Rūta Černiauskienė taip pat lankė senąsias žydų kapines bei žudynių vietas ir prie paminklų padėjo gėlių.
„Šiandien liūdime dėl kraupių istorijos faktų. Kartu didžiuojamės litvakais – Lietuvos savanoriais ir valstybės kūrėjais, tais, kurie garsino mūsų kraštą pasaulyje”, - meras pabrėžė, kad itin svarbu išsaugoti litvakų kultūrinį palikimą.
Istoriniai šaltiniai tvirtina, kad 1923 metais Zapyškyje gyveno 589 žmonės, iš jų daugiau nei pusė buvo žydų tautybės. Bendruomenės kultūrinio gyvenimo centras buvo Zapyškio sinagoga, čia veikė Bal-Machšoveso kultūros draugija, biblioteka, vaistinė, kelios parduotuvės, pradinė žydų mokykla. Visi šios mokyklos moksleiviai būdavo mokomi giedoti Lietuvos himną, V. Kudirkos „Tautišką giesmę“.
Deja, 1941 m. rudenį ne tik Zapyškyje, bet visoje Kauno apskrityje žydų nebeliko. Vokiečių Vermachto kariai ir iš Vilkijos atvykę baltaraiščiai Zapyškio miestelio žydus žudė vietoje, daugiausia prie kapinių.
Ne mažiau dramatiškos ir Babtų, Vandžiogalos, Vilkijos, Garliavos, Čekiškės žydų istorijos.
Iš Zapyškio mero automobilis pasuko į Vandžiogalą. Čia, padėti gėlių prie holokausto aukoms pastatyto memorialo atvyko ir LR Seimo narė Raminta Popovienė, vietos bendruomenės atstovai.
Kauno rajono savivaldybės teritorijoje yra 6 senosios žydų kapinės: Babtuose, Čekiškėje, Vilkijoje, Garliavoje, Vandžiogaloje ir Zapyškyje. Taip pat yra 7 žydų žudynių vietos ir kapai – Vilkijos apyl. seniūnijoje Jaučakių miške ir Skrebenų miške, Zapyškio seniūnijoje Kluoniškių ir Dievogalos kaimuose, Babtų seniūnijoje Jugintų miške, Garliavos apyl. seniūnijoje Rinkūnų k., Vandžiogalos Boreko miške. Visos šios vietos yra įtrauktos į Lietuvos Respublikos Nekilnojamojo kultūros paveldo vertybių registrą ir kruopščiai prižiūrimos.
Kauno rajono savivaldybės lėšomis išleista knyga “Pakaunės žydai”, kurią sudarė Garliavos Jonučių gimnazijos mokytoja, dr. Inga Stepukonienė.
Kauno žydų religinė bendruomenė ėmėsi iniciatyvos atnaujinti Čekiškės sinagogą. Prie šio projekto prisideda ir Kauno rajono savivaldybė.
Savivaldybė taip pat ketina įamžinti Leibos ir Esteros Tilės Karnovskių atminimą. Šiuos Vilkijoje gyvenusius litvakus likimas nubloškė į Ameriką. Į istoriją sutuoktinių pora pateko todėl, kad įvaikino ir užaugino pasaulinę džiazo legendą Louisą Armstrongą. Atminties ženklus Karnovskiams kurs skulptorius Stasys Žirgulis.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA