Lietuvos žydai kariai savanoriai Nepriklausomybės kovose

Kaunas
anonymous anonymous Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

1918–1920 m. vykusių Lietuvos nepriklausomybės kovų dalyvių – tiek savanorių, tiek mobilizuotų karių – gretose kovėsi įvairių tautybių ir įvairių religinių konfesijų atstovai: lietuviai, rusai, lenkai, vokiečiai, gudai, ukrainiečiai, latviai, žydai... Po lietuvių tautybės karių, gausiausias kovotojų už Lietuvos nepriklausomybę gretas sudarė žydai, aktyviai gynę valstybės, kurią jidiš kalba vadino Lite, laisvę.

Už valstybės nepriklausomybę kovoję Lietuvos kariai buvo pasiryžę atremti Rusijos karių, kitaip dar vadintų bolševikais, rusų baltagvardiečių ir vokiečių karių armijos, pramintos bermontininkais, ir Lenkijos generolo L. Želigovskio vadovaujamų pulkų puolimą.Nepriklausomybės kovose buvo pasitelktos visos įmanomos priemonės – nuo diplomatinių derybų iki karinių veiksmų.

Virtualios parodos „Lietuvos žydai kariai savanoriai“ sumanytojai ir rengėjai – Lietuvos centrinio valstybės archyvo darbuotojai – sakosi didžiausią dėmesį norėję skirti Žydų karių sąjungai. Ši sąjunga buvo įkurta 1933 m., ji subūrė žydus, kurie buvo tarnavę Lietuvos kariuomenėje 1918–1923 m. bei dalyvavusius Lietuvos nepriklausomybės kovose ir Klaipėdos sukilime. Parodoje bus galima susipažinti su organizacijos skyrių veikla, sąjungos ryšiais su kitų šalių žydų karių organizacijomis ir įvairiomis Lietuvos institucijomis.

Tarp parodos eksponatų rasime ir egodokumentų – atsiminimų apie pirmąsias dienas kariuomenėje, dalyvavimą mūšiuose bei žydžių moterų indėlį nepriklausomybės kovose, o pavarčius savanorių gretose tarnavusių karių biografijas atsiskleidžia neįtikėtina profesijų įvairovė. Neeilinės asmenybės, tokios kaip kariuomenės kapelionas rabinas Samuelis Sniegas, Lietuvos partizanų talkininkė, Vyčio kryžiaus ordino kavalierė Liba Mednikienė, parodoje pristatytos plačiau.

Ekspoziciją papildo Lietuvos ypatingajame archyve saugomi dokumentai, liudijantys tragiškus Žydų karių sąjungos narių ir jų šeimų likimus Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvą. Jau per pirmąją sovietų okupaciją dalis sąjungos narių kartu su šeimomis buvo ištremti iš Lietuvos į tolimus atšiaurius Sovietų Sąjungos regionus.

Tarp parodos eksponatų išvysite ir Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko patvirtintą Lietuvos kariuomenės savanorių medalio įstatymo projektą, Lietuvos kariuomenės kūrėjo savanorio medalio liudijimų, kurie buvo įteikti Lietuvos žydams kariams savanoriams.

Virtualią parodą „Lietuvos žydai kariai savanoriai“ galėsite apžiūrėti nuo lapkričio 23 d. valstybės archyvų virtualių parodų portale http://virtualios-parodos.archyvai.lt/lt.