Žongliravimas – kaip vaistas

Šiauliai
Talentas. „Žongliruoti su trimis kamuoliukais gali išmokti kiekvienas, su keturiais – mažiau, su penkiais – dar mažiau. Čia taip pat, kaip ir su muzikos instrumentu: tam, kad daug pasiektum, reikia ir darbo, ir talento“, – pasakoja Vitalijus. (Vi­ta­li­jaus as­me­ni­nio ar­chy­vo nuo­tr.)
Jurgita Kastėnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Iš kuprinės šiaulietis Vitalijus išsitraukia skaidrų rutulį, šiek tiek primenantį tuos, iš kurių būrėjos spėja ateitį. Vitalijaus rutuliui magiškų galių, rodos, irgi netrūksta: iš pradžių jis levituoja ore, vėliau grakščiai ridinėjasi ant šiauliečio pirštų galiukų. Magija – vienas iš kontaktinio žongliravimo ingredientų. Kiekvieną sekmadienį Vitalijus organizuoja kontaktinio žongliravimo ir manipuliavimo įvairiais objektais popietes Šiauliuose.

Didžiausias siekis – suburti bendruomenę

Apie žongliravimą šiaulietis galėtų kalbėti nesustodamas. Pavyzdžiui, ar žinojote, kad žonglieriai varžosi čempionatuose, žaidžia žongliravimo tinklinį ir netgi dalyvauja gladiatorių ringe: žongliruodami trimis kamuoliukais, bando sutrukdyti tą patį veiksmą atliekantiems varžovams – laimi ištvermingiausias.

Tiesa, visa tai vyksta svetur – Lietuvoje žonglierių nedaug. O tų, kurie kaip Vitalijus domisi nišinėmis žongliravimo sritimis – kontaktiniu žongliravimu ir manipuliavimu įvairiais objektais, apskritai vienetai. Pašnekovas šypteli – galbūt Šiauliuose atsiradus sekmadieninėms žongliravimo popietėms, entuziastų gretos išaugs?

„Aš tikiu, kad yra žmonių, kurie svajojo arba svajoja išmokti žongliruoti. Taip norisi jiems pasakyti: imkit ir ateikit, imkit ir pabandykit – nėra ko bijoti. Didžiausias mano siekis – suburti bendruomenę. Iš tiesų būtų labai gera, jeigu atsirastų bendraminčių, su kuriais galėčiau valandų valandas kalbėti apie žongliravimą. Norisi ir pakonkuruoti – tai yra motyvacija, paskata“, – sako Vitalijus.

Jis džiaugiasi, kad į pirmąją kontaktinio žongliravimo ir manipuliavimo įvairiais objektais popietę susirinko 15 šiauliečių. „Tai – ne pirmas mano bandymas suburti žmones. Kartą buvau padaręs skelbimų ir iškabinėjęs juos visose Šiaulių mokyklose. Atėjo... vienas žmogus. Ir tai jau buvo pasiekimas! Su juo mudu nemažai nuveikėme ir pasitreniravome, netgi suorganizavome kūrybines dirbtuves. Svarbu ne kiek ateina, o kiek tęsia ir iš tiesų susidomi“, – sako Vitalijus ir priduria – šįkart užsiėmimai skirti šiek tiek brandesnio amžiaus žmonėms, vaikams čia teks treniruotis, tarsi būtų lygūs su suaugusiaisiais.

Pirmiausia į orą kyla skarelės

Kaip mokomasi žongliruoti?

„Jeigu kalbame apie tradicinį žongliravimą, pradedama nuo kamuoliukų. Bet yra dar paprastesnis būdas, kuris padeda suprasti, kas apskritai yra tas žongliravimas. Į viršų išmetami ne kamuoliukai, o skarelės – jos krenta kur kas lėčiau, žmogus turi laiko pagalvoti ir pagauti. Išmokti žongliruoti trimis skarelėmis galima per dieną. Su kamuoliukais – šiek tiek sudėtingiau. Iš pradžių mokomasi išmesti kamuoliuką akių lygyje tiek su dešine, tiek su kaire ranka. Būtent tai ir yra gerai žongliravime – dirba ir vienas, ir kitas smegenų pusrutuliai – o juk dažniausiai pas mus būna išvystyta arba kairė, arba dešinė pusė“, – sako Vitalijus.

Kamuoliukai – tradicinis ir nepamainomas žongliravimo įrankis, tačiau šiauliečio organizuojamose popietėse pradedantieji žonglieriai galės treniruotis ir su kitais rekvizitais: žiedais, kuokelėmis, diabolais, buugengais ir pan.

Į rankas bus galima paimti ir skaidrų akrilinį rutulį, naudojamą kontaktiniame žongliravime. Būtent ši žongliravimo sritis Vitalijų žavi labiausiai, mat joje persipina žongliravimas, magijos triukai ir mimo menas.

„Kontaktinį žongliravimą XX a. devintajame dešimtmetyje išpopuliarino filmas „Labirintas“, kuriame vaidino amžiną atilsį Deividas Bouvis. Jo herojus žongliravo tokiu pačiu akriliniu rutuliu. Kai vaikų žaidimų kambaryje dirbau animatoriumi, ten buvau paruošęs kontaktinio žongliravimo programėlę, daug tėvų prisimindavo šį filmą. Tik ne visi žinojo, kad iš tikrųjų rutuliu žongliravo ne D. Bouvis, o už jo nugaros pasislėpęs Michaelas Moschenas – tikra legenda žongliravimo pasaulyje“, – gudrybę atskleidžia Vitalijus.

Žongliravimas – kaip vaistas

Jis pats žongliravimu susidomėjo prieš penkiolika metų. Tuo metu studijavo, daug mokėsi ir kartą, kad pailsintų galvą, nė iš šio, nė iš to paėmė tris teniso kamuoliukus, besimėčiusius namuose. Su jais ir pradėjo žongliruoti, tik ne įprastu tradiciniu būdu, o sudėtingesniu, kai sukami ratai, permetinėjant kamuoliukus iš rankos į ranką.

Vėliau Lietuvą apėmė diabolų – kinietiškų jo jò – mada: jų buvo pilnos žaislų parduotuvės ir vaikų kuprinės. Šiuo rekvizitu susižavėjo ir Vitalijus. „Prie manęs dar ir dabar prieina žmonės ir sako: „Žinok, turiu tokį po lova. Bet niekada nesupratau, ką su juo daryti...“ – šypteli šiaulietis.

Iš pradžių mokytis žongliruoti padėjo užsispyrimas ir nuojauta, vėliau – internete pradėję plisti filmukai. Į pirmąsias žongliravimo dirbtuves Vitalijus nuvažiavo tik po ketverių–penkerių metų savamokslės praktikos ir tai – pas tokį patį mėgėją.

Beje, žongliravimas tėra papildoma Vitalijaus veikla ir hobis. Įprastas darbo dienas jis leidžia biure, tačiau per darbines pertraukėles į rankas ima ne išmanųjį telefoną, o kamuoliukus ar kitus žongliravimo rekvizitus. Jų turi ne tik namuose, darbe, bet ir mašinoje – nesiskiria net per atostogas. „Jeigu važiuojame atostogauti, žmona visada paklausia – na, ar susidėjai savo žaisliukus? – juokiasi Vitalijus ir sako, kad žongliruojant ateina ramybė, įkvėpimas. – Žongliravimas man – kaip vaistas.“

Ypač malonus šis užsiėmimas šiauliečiui gamtoje, skambant mėgstamai muzikai. Žaliuojančioje Talkšos ežero pakrantėje nufilmuotas įrašas, kuriame Vitalijus žongliruoja akriliniu kamuoliu, neseniai buvo įtrauktas į tarptautinį projektą „Kontaktinis žongliravimas 2019 m.“. Jame užfiksuoti žonglieriai iš įvairiausių pasaulio šalių.

Svajonė: cirko meno mokykla Šiauliuose

Vitalijus ne tik žongliruoja, bet ir vaikšto lynu. Stebėtis tuo, anot jo, nereikėtų – labai dažnai žonglieriai būna išbandę ir įvaldę įvairius cirko meno žanrus.

„Man patinka cirko gyvenimas, cirko kultūra. Ypač įdomus klounados menas, nes klounas cirke yra vienas svarbiausių personažų. Su juo, iškilus problemų, konsultuojasi netgi cirko direktorius. Kartais sakome – elgiasi kaip klounas, suprask, kvailas, bet taip gali atrodyti tik neįsigilinus. Iš tikrųjų tai labai sudėtingas darbas, ištisa psichologija, kaip įtikinti ir valdyti publiką, ją prajuokinti. Pabandykite, išlaikydami šypseną, daryti primityvius buities darbus – pamatysite, kad nėra taip lengva“, – sako Vitalijus.

Šiaulietis svajoja, kad Šiauliuose ir vėl veiktų profesionali cirko mokykla. „Pavyzdžiui, Norvegijoje, viename tokio paties dydžio mieste kaip Šiauliai, yra net keturios cirko mokyklos, jos labai populiarios, tėvai noriai veda vaikus. Ir aš tai puikiai suprantu. Cirke telpa labai daug dalykų: prisilieti prie fizinės veiklos, psichologijos, kūrybos, vaidybos, muzikos, komandinio darbo“, – vardija Vitalijus.

Dar viena šiauliečio svajonė – dalyvauti Europos žonglierių konvencijoje – turėtų išsipildyti kitąmet. „Jau seniai planuoju ten nuvažiuoti, tačiau vis kas nors sutrukdo. Į konvenciją suvažiuoja apie penkis tūkstančius žonglierių iš viso pasaulio, ji kasmet vyksta vis kitoje šalyje, šįkart bus Suomijoje. Visą savaitę žonglieriai dalyvauja kūrybinėse dirbtuvėse, rengia pasirodymus, žaidimus. Esu buvęs mažesniuose suvažiavimuose ir žinau, jog tokiose vietose apima labai geras jausmas: kad tu esi ten, kur ir turėtumei būti“, – pokalbį užbaigia Vitalijus.