Žmogus niekada nebūna per senas patirti, sužinoti, atrasti

Širvintos
Neringa Tuškevičienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Artėjant pagyvenusių žmonių dienai paprašėme senelius globojančių įstaigų vadovų papasakoti, kuo gyvena jų globojami seneliai, kokiais prisiminimais dalijais, ar yra dalykų, ko gailisi nenuveikę gyvenime.

 

Pateikiame Širvintų rajono socialinių paslaugų centro globos padalinio atsakymus į klausimus:

„Ir senatvė kupina malonumų, jei tik mokama ja naudotis.” (Seneka).

    Kuo natūraliau žmogus žiūri į gyvenimo pokyčius, tuo lengviau jam įžvelgti prasmę, priimti ir atrasti savo vaidmenį ir vietą šiame gyvenimo etape. Šis amžiaus tarpsnis gali būti nuostabaus ramybės, lėtumo ir atradimų laikotarpis. Žmogus niekada nebūna per senas patirti, sužinoti, atrasti kažką naujo. Niekada nebūna per senas būti laimingu ir tuo dalintis su kitais.

   Mūsų globos padalinyje gyvena įvairiausių žmonių. Šiuo metu Širvintų rajono socialinių paslaugų centro globos padalinyje yra 46 gyventojai. Kiekvienas atėjęs su savo istorija, su gyvenimo patirtimi. Gyvenamieji kambariai yra vienviečiai ir dviviečiai. Visą parą gyventojai rūpinasi vieninga darbuotojų komanda. Nors įstaigoje užtenka įvairių veiklų, bet gyventojai labiausiai laukia aplankančių artimųjų.

    Padalinio gyventojams stengiamės suteikti kokybiškų ir naudingų užsiėmimų, įvairių terapijų, kurios skatintų mąstyseną, kūrybiškumą, gerintų ne tik emocinę, dvasinę, bet ir fizinę būseną. Naudojame įvairias technikas, būdus, priemones užsiėmimų metu. Darbuotojai kartu su padalinio gyventojais tapo guašu, akvarele, spalvina įvairius paveikslėlius, lanksto “origami”, šoka, klauso muzikos, dainuoja, žaidžia stalo žaidimus, žaidžia žaidimus skirtus motorikai gerinti, atlieka įvairius psichologinius testus, kepa įvairius kepinius, vaikšto lauke. Skatiname padalinio gyventojus aktyviai dalyvauti rengiamose veiklose, atsižvelgiant į jų emocinę ir fizinę būklę. Stengiamės pritaikyti veiklas, užsiėmimus pagal kiekvieno gyventojo poreikius. Įstaigoje vykdomi užsiėmimai, veiklos skirtos padėti gyventojams smagiai praleisti laiką taip pat įgauti, ar tobulinti tam tikrus įgūdžius. Mums svarbu, padėti gyventojams patiems geriau suprasti save.

  Po užsiėmimų ar jų metu diskutuojame, aptariame, skatiname reflektuoti ar tai buvo naudinga, ar patiko, kokios esamos emocijos ir kaip jautėsi užsiėmimų metu.  Iš gyventojų norime gauti atgalinį ryšį, kurį darbuotojai vėliau gali pritaikyti, panaudoti tobulinant savo teikiamas paslaugas.

   Gyvenant vienam būry bendraamžių, atsitinka visokių nutikimų: ir gražių draugysčių, ir užgimusių meilių, ir barnių. Teko sudalyvauti ir padėti organizuoti vestuves. Gal ir keista, bet du žmonės nusprendę sujungti savo gyvenimus – susipažino būtent čia – globos namuose. Mūsų gyventojai noriai pasakoja, prisimena savo jaunystę, savo šeimą, gimtuosius namus. Labiausiai gyvenime žmonės gailisi, kad prabėgo metai, kiek dar galėtų nuveikti, jei grįžtų jaunystė. Pasakoja, kad daugeliu atveju elgtųsi kitaip, nei kažkada.

   Kartais išgirstame pastabų, kad žmonės sukelti gyventi aukštai, sunkiai pasiekia lauką. Norime patikslinti: pasiekti kiemą dabar turime visas galimybes (naują, didelį liftą, ant laiptų sumontuotą keltuvą). Džiaugiamės puikia mūsų merės idėja, kuri bus netrukus įgyvendinta  – pavėsinė kieme.

   Galbūt vieniems tai tik senelių namai, o mums, žmonėms, kurie čia dirba, kurie girdi, mato, supranta, tai – namai, pilni meilės, tikrų gyvenimų, emocijų, barnių ir susitaikymų, patirties.  Mes žmonėms padedame, o jie mus moko – kokia graži senatvė gali būti ir reikia džiaugtis kiekviena diena, kurią gyvenimas mums dovanoja.