Angle down Atgal

Žiežmariams 670: šventė tęsėsi dvi dienas (FOTO)

Paskutinį liepos savaitgalį netrūko šurmulio antrame pagal dydį mūsų savivaldybės mieste – Žiežmariuose. Būrys miestelėnų, jų giminių, svečių ir įvairių saviveiklininkų šventė dvi dienas. Vyko parodos, diskusijos, apdovanojimai, koncertai.

Pirmoji diena – diskusijų

Jei kam nors pradėtume teigti, kad Žiežmariai gyvuoja arti tūkstančio metų, nelabai kas galėtų įrodyti, jog taip nėra. Tačiau istorikai remiasi rašytiniais šaltiniais, o jie rodo, kad pirmą kartą Žiežmarių vardas buvo paminėtas 1348 metais, kai vyko Strėvos mūšis.

Todėl šiemet, kai mūsų šalis pažymi šimtmečio jubiliejų, Žiežmariai kartu turi ką švęsti – jų jubiliejus labai didelis ir svarbus – 670 metų. Organizatoriai šią gražią sukaktį nutarė minėti dvi dienas. Pirmoji diena – parodų, diskusijų ir pamąstymų. Tad į šventės atidarymą svečiai ir vietiniai gyventojai rinkosi Žiežmarių kultūros centre, kur juos pasitiko šventiškai papuoštos salės prieigos, scena, žiežmariečių tapyti paveikslai ant sienų, gėlės, ir žinoma, besišypsantys žmonės.

Pasveikinti jubiliejaus proga iš savivaldybės atvyko vicemeras A. Janavičius (dešinėje) ir administracijos direktoriaus pavaduotojas T. Vaicekauskas.
Pasveikinti jubiliejaus proga iš savivaldybės atvyko vicemeras A. Janavičius (dešinėje) ir administracijos direktoriaus pavaduotojas T. Vaicekauskas.

Šventę pradėjo tautiniais darbužiais pasipuošę vietinės jaunosios dainininkės, kurias ruošia L. Morkūnienė. Su sveikinimo žodžiu į susirinkusiuosius kreipėsi seniūnė Edita Kerdokienė. Ji kvietė žmones pakilti nuo kasdienybės, apsidairyti po gražėjantį miestą, kuriame augame, gyvename, dirbame. Pristatė būrį garbių svečių. Iš savivaldybės pasveikinti žiežmariečių atvyko vicemeras A. Janavičius ir administracijos direktoriaus pavaduotojas T. Vaicekauskas, tarybos nariai K. Meilutis, M. Vaicekauskas. Apie žiežmariečių vidinį pasaulį kalbėjo A. Stulginskio universiteto docentas A.Gaveniauskas. „Sakykime vienas kitam tik gerus žodžius. Mokėkime atleisti. Į žmones žiūrėkime pozityviai, nes nėra priešų – yra tik nepažinti, nesuprasti žmonės“, - sakė docentas.

Žurnalistas, knygų autorius V. Kavaliauskas ir mokytojas S. Maciulevičius
Žurnalistas, knygų autorius V. Kavaliauskas ir mokytojas S. Maciulevičius

Žurnalistas, kelių knygų autorius Vilius Kavaliauskas labiausiai išgarsėjo parašęs 7 tomų enciklopedinį leidinį „Lietuvos karžygiai. Vyties kryžiaus kavalieriai“. Rinkdamas knygai medžiagą V. Kavaliauskas ne kartą lankėsi Žiežmariuose ir jų apylinkėse. Jis pasidžiaugė, kad iš daugiau kaip 10 tūkstančių Lietuvos savanorių net 60 yra kilę iš Žiežmarių ar kitaip su šia vieta susiję. „Žiežmariai turi net 8 Vyčio kryžiaus kavalierius. Tai labai daug“, - sakė V. Kavaliauskas, išskyręs Fiodorą Šarkovą, kuris buvo Lietuvos rusas, kovojo už Lietuvą, apdovanotas net 2 ordinais už pasiaukojimą ir drąsą. „Šiam žmogui reikia išskirtinio dėmesio, jam žiežmariečiai galėtų padaryti kažkokį svarbų įamžinimo ženklą“, - sakė svečias. Iš kitų garsių savanorių žiežmariečių V. Kavaliauskaas paminėjo žydą Džešua Džoną, Juozą Kacevičių, kuris susprogdino geležinkelį, Stasį Jokūbauską, žuvusį Strošiūnų šile, Aleksandrą Maciulevičių, kuris palaidotas Klivlende, Bernardą Šiugždą, Juozą Maciulevičių, kitus, kurių gyvenimo istorijos vis kitokios, savitos. Ypač svečio atmintin įsirėžė Matas Kaupas, su kurio kaimynais jis buvo susitikęs, į knygą sudėti jų prisiminimai. V. Kavaliauskas atsivežė ir įteikė dvi padėkas: jos atiteko Žiežmarių gimnazijos mokytojai R. Dzedulionienei ir Žiežmarių kultūros centro direktorei I. Taukinaitienei. Svečias pabrėžė , kad jos ypač daug padarė patriotiškai ugdant miestelio jaunimą. „Mūsų valstybės keisti prioritetai. Turėtų būti išskirti ir pagerbti žmonės, kovoję už Nepriklausomybę, garsinantys šalį mokslo pasiekimais. Juk Lietuvą garsina ne vien krepšinis ir pramoginiai šokiai“, - sakė svečias.

Žiežmarių kultūros centro salė vos talpino renginio dalyvius. Priekyje (dešinėje) - operos dainininkė I. Zelenkauskaitė.
Žiežmarių kultūros centro salė vos talpino renginio dalyvius. Priekyje (dešinėje) - operos dainininkė I. Zelenkauskaitė.

Visada mielai Žiežmarius aplanko operos solistė Irena Zelenkauskaitė, kuri ir šį kartą su koncertmeistere E. Maslakova jubilejaus proga padovanojo kelias žinomas dainas.

Organizatoriai pasisakyti diskusijose pakvietė ir Žiežmarių gimnazijos mokytoją, istoriką Svajūną Maciulevičių. Vyras pasakė, kad Žiežmariai – jo namai. Jis čia gimė, jam svarbi Strėva, vienabokštė bažnyčia, buvusi pradinė mokykla, ąžuolas, kurį jis pasodino prieš išeidamas į
armiją. Jis didžiuojasi savo miesteliu, kuriame grojo, jam brangi kapela „Žiežmara“, kuri garsina miestą. Jis su pasididžiavimu paminėjo savo mamą, kuri 50 metų dirbo Žiežmarių mokykloje.

Apie žydus, jų padarytą įtaką miesteliui, jo raidai, kalbėjo Linas Dailyda. Jis priminė, kad pagal projektą baigiama atstatyti Žiežmarių žydų sinagoga ir pademonstravo virtualiu būdu, kaip ji bus pritaikyta bendruomenės poreikiams. Vienas iš renginio svečių – Mindaugas Kuklierius, buvęs Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos atašė Kinijoje. Kadangi Kinija siekia tapti pasaulio ekonomikos lydere, M. Kuklierius kalbėjo apie naujas ekonomines galimybes, kurios atsiveria ir Lietuvai, ir Žiežmariams. Svečias taip pat paminėjo ir apie kylančias
grėsmes – dėl prekybos karo, dėl naujų ginklų kūrimo.

Pirmosios šventės dienos renginį vainikavo bardo, aktoriaus Andriaus Kaniavos koncertas. ( Bus daugiau)

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite