Žiemos orų prognozė Europai: ar šaltis stipriai rodys nagus?

Pasaulis
Unsplash.com nuotr.
Reporteris Agnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

„AccuWeather“ pateikė 2021-2022 metų žiemos orų prognozę Europai.

Meteorologinė žiema prasideda gruodžio 1 d., o astronominė žiema prasidės gruodžio 21 d.

Nors iki oficialios žiemos dar laukia maždaug du mėnesiai, tačiau didesnėje žemyno dalyje kyla energijos kainos ir valstybes alina besitęsianti koronaviruso pandemija. Kuomet kai kurios Europos šalys jau susiduria su kosmines aukštumas siekiančiomis sąskaitomis už energiją, šalti orai taip pat galėtų reikšti ir ypač brangią žiemą, rašo accuweather.com.

Meteorologai ekspertai — Tyler Roys, vyresnysis meteorologas, „AccuWeather“ dirbantis jau beveik dešimtmetį, ir Alan Reppert, vyresnysis meteorologas, kompanijoje dirbantis 20 metų, atsakys į visus klausimus apie artėjantį sezoną.

Taigi, ko tikėtis ateinančią žiemą?

La Niña, panašiai, kaip ir jos daroma įtaka orams JAV ir Kanadoje, šią žiemą taip pat „vairuos“ ir Europos orus. Tačiau savo vaidmenį čia atliks ir kiti veiksniai.

Kokią įtaką šiam artėjančiam šaltam sezonui darys poliarinis sūkurys? Kur chaosą sukels vėtros?

Pietų Europa

Kraštovaizdžiui keičiant savo spalvas ir medžiams nusimetant lapus, dominuojantis audrų maršrutas Europoje taip pat išgyvens savąją tranziciją. „AccuWeather“ prognozių rengėjai teigia, kad bendras audrų kelias pasislinks į pietus, dėl ko audringi orai šią žiemą nusitaikys į pietinę Europą ir Viduržemio jūros regioną.

Daugeliu atžvilgių, laukianti žiema pietinėje Žemyno pusėje bus panaši į praėjusių metų, kuri taip pat buvo stipriai veikiama La Niña.

Prognozuojama, kad šią žiemą vėtros apims Ispaniją ir pietinę Prancūziją, teigia Roys.

Praėjusią žiemą meteorologinės agentūros Prancūzijoje, Ispanijoje, Portugalijoje ir Belgijoje fiksavo 12 vardinių vėtrų.

Nenuostabu, kad stiprūs ir žalą darantys vėjai yra pirminis pavojus, siejamas su vėtromis, tačiau jos taip pat gali sukelti smarkias liūtis.

Net ir be smarkių vėjų audrų, kitos Pietų Europos dalys susidurs su drėgna žiema.

Prognozuojama, kad gausi drėgmė šią žiemą iš Viduržemio jūros plūs į Italiją, Balkanus ir didesnę Turkijos dalį. Anot Reppert, dėl šio stabilaus drėgmės srauto, šiose vietovėse audrą vys audra.

Žiema yra pats drėgniausias regiono sezonas ir nors audringi orai gali padėti gerokai užpildyti išeikvotus vandens rezervuarus, tikėtina, kad kartais atsiras ir dar vienas mažiau pageidaujamas to poveikis. Po rekordinių liūčių Viduržemio jūros regione, įskaitant pietų Prancūziją ir Italiją, šį rudenį net ir nedidelis kritulių kiekis gali sukelti staigų nutekėjimą ir pritvinkusios upės gali pasiekti ribą, kurią peržengus gali įvykti potvyniai.

Prognozių rengėjai išskyrė bent vieną pietinės Europos dalį, kuri didžiąja dalimi išvengs didžiausio audrų smūgio. Pietinė Portugalija ir pietvakarinė Ispanija, prognozuojama, šią žiemą susidurs su ramesniais orų periodais.

Temperatūros šią žiemą didesnėje Pietų Europos dalyje, numatoma, išsilaikys arti sezono vidurkio. Vis dėlto, kai kuriose Italijos, Graikijos ir Balkanų dalyse, jos gali protarpiais iškopti aukščiau normos, teigia Roys.

Rytų Europa

Kitaip nei regionai, veikiami Viduržemio jūros, kuriems prognozuojamos arti normos ar aukštesnės galimos temperatūros, „AccuWeather“ prognozuoja, kad vidinės Rytų Europos dalys gali tapti kur kas šaltesnių sezono orų taikiniu.

„Jei poliarinis sūkurys paleis šalto oro šūvį, tuomet jo šerdis atsidurs virš Rytinės Europos dalių,“ – aiškino Roys.

Šią žiemą, didžiausia žemesnių už vidutines temperatūrų rizika grės regionui nuo centrinės Ukrainos, į šiaurę link Latvijos ir Estijos, bei į vakarus iki pat Slovakijos ir Lenkijos.

Ir lyg šaltų sąlygų dar būtų negana, šiam regionui žiemužė paruošusi ir dar vieną staigmeną. Ta pati aktyvi audrų trasa, kuri kels potvynių pavojų Italijoje ir Balkanuose, šią žiemą nepalankius orus atneš ir į Rytinę Europą.

Bet kurios audros, kirtusios Balkanus ir pakrypusios šiaurės link į centrinę Ukrainą ir šiaurines vietoves, greičiausiai susidurs su čia jau vyraujančiais šaltais orais. Drėgmės ir šaltų orų susidūrimas lems dažnas liūtis ir sniegą didesnėje vidinės Rytų Europos dalyje.

Net ir tos regiono dalys, kurios nesusidurs su pačiais atšiauriausiais orais, neišvengs nepalankių orų. Šioje pasaulio dalyje, drauge su nepaprastai vėsiais orais, gali kilti ir kelios ledo audros (stipri lijundra), perspėjo Roys.

Praėjusią žiemą kelios ledo audros paveikė Ukrainą. 2020 metų gruodį, po lijundros, didelė sostinės Kijevo dalis tapo tikra čiuožykla. Tuomet dėl ledinių sąlygų ant šaligatvių slidinėjo pėstieji, nuo kelio nučiuožė transporto priemonės, o iš viso tąkart įvyko daugiau nei 500 automobilių avarijų, pranešė „Kyiv Post“.

Šiaurės Europa

Kitaip nei audringasis atitikmuo pietuose, nenumatoma, kad Šiaurinė Europa šią žiemą susidurs su itin neramiais orais.

Neprognozuojama, kad vėtros šį sezoną dažnai keliaus iš vakarų į rytus, dėl ko mažesnį jų poveikį pajus Jungtinės Karalystės, Airijos, Vokietijos, Danijos, Norvegijos ir Švedijos dalys, paaiškino Roys.

Dalinai dėl dažnų audrų trūkumo, rytinėje Prancūzijoje, Vokietijoje, Švedijoje ir Norvegijoje numatomi užsitęsę sausesnių orų periodai.

Sausesnė žiema gali tapti ypač laukiama naujiena kai kurioms regiono dalims, kurios šią vasarą susidūrė su precedento neturinčiais potvyniais. Dar liepą katastrofiniai potvyniai siaubė Vokietiją, Belgiją ir Nyderlandus, kur pražudė daugiau nei 180 žmonių.

Taip pat tikimasi, kad pirmoje žiemos pusėje temperatūros nebus linkusios į kraštutinius svyravimus. Tai gali leisti atsikvėpti Šiaurės Europos gyventojams, susirūpinusiems dėl šildymo išlaidų šią žiemą.

Vis dėlto, žiemužė tuo nepasitenkins ir visą sezoną tikrai nesislėps šešėliuose.

Vėliau žiemos sezone išaugs tikimybė į Šiaurę Europą, ypač Airiją ir Jungtinę Karalystę, atkeliauti užsitęsusiems šaltų orų periodams.

„Pagal La Niña tendencijas, paprastai Europos šiaurinis trečdalis-šiaurinė pusė susiduria su išaugusia tikimybe sulaukti šalto oro pliūpsnių,“ – aiškino Roys.

Artėjant antrai sezono pusei, vyraujanti vėjo kryptis visoje Šiaurės vakarų Europoje pasikeis ir suksis iš rytų. Kadangi prognozuojama, kad šalto oro šerdis visoje Europos žemyne įsitaisys rytuose, rytinių krypčių vėjas galės nunešti tą vėsų orą toliau į vakarus.

Antroje žiemos pusėje Šiaurės vakarinėje Europoje temperatūros nukris arčiau normos ir žemiau vidutinių lygių, teigė Roys.

Be vėsių rytų vėjų, La Niña fazė padidins sniego tikimybę visoje Jungtinėje Karalystėje ir Airijoje, taip pat srityse nuo Prancūzijos iki Lenkijos, ypač vėliau sezono metu.

„Sniegas nebūtinai atkeliaus iš kažkurios individualios, didžiosios audros, tačiau numatomi dažni nedidelio-vidutinio snygio epizodai, galintys sukelti šiokį tokį sniego kaupimąsi,“ – sakė Roys.

Gismeteo.lt