Angle down Atgal

Zarasuose – diskusijos apie žiaurų elgesį su gyvūnais

Šalyje paaiškėjus žiauraus elgesio su gyvūnais faktams, išaiškinus nemažai nelegalių šunų veisyklų, kuriose gyvūnai laikomi ypač blogomis sąlygomis, neretai visiškai apleisti, nešerti, be vandens, paliekami likimo valiai arba net žiauriai nužudomi, Zarasų rajono savivaldybėje susirinkę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai, Zarasų rajono savivaldybės administracijos seniūnai, Zarasų rajono policijos komisariato, aplinkos apsaugos atstovai aptarė padėtį Zarasų rajone.

Pasitarime dalyvavo Zarasų rajono meras Nikolajus Gusevas, mero pavaduotojas Arnoldas Abramavičius, rajono Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Remigijus Lamanauskas, rajono Savivaldybės administracijos Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus, atsakingi už- viešąją tvarką, pareigūnai ir kiti specialistai bei politikai.

Pasitarimą vedęs rajono meras N. Gusevas kalbėjo apie gyvūnų globos rajone situacijos būklės gerinimą, apie galimybes efektyviau ir operatyviau reaguoti į gyvūnų gerovei kylančius pavojus ir pasitarimo dalyvių turimos medžiagos nagrinėjimą ir pastabų ir siūlymų išklausimą ir veiklos gairių numatymą.

Seniūnai prašo šunis registruoti

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Utenos departamento Zarasų skyriaus vedėjas – valstybinis veterinarijos inspektorius Darius Kazulėnas informavo, jog Zarasų rajone yra du oficialūs šunų veislynai. O kad kas nors veistų keturkojus nelegaliose veisyklose, nėra nustatyta. Per metus gauti 9 skundai dėl neprižiūrimų gyvūnų arba žiauraus elgesio su jais. Tarnyba į visus skundus reaguoja, trečdalis jų pasitvirtina.

Dusetų seniūnas Saulius Kėblys piktinosi, kad buvo atsisakyta prievolės registruoti šunis ir juos žymėti. Dabar faktiškai neįmanoma nustatyti, pavyzdžiui, kieno palaidas laksto šuo ir jo savininką už tai nubausti. Šie ginasi, jog tai ne jų augintinis. Dusetose aktuali problema, kad į miestelį atvežami ir paliekami net dideli, veisliniai šunys. Seniūnijoje nėra nelegalių gyvūnų veisyklų, bet vienas savininkas jų laiko net kelias dešimtis.

Suvieko seniūnas Gintautas Altanas pastebėjo, jog ir šioje seniūnijoje prieš kelerius metus buvo atvežami ir paliekami dideli, neretai ir veisliniai šunys. Buvo net susidariusi jų gauja, kuri pjovė ūkininkų avis. G. Altanas pritarė S. Kėblio pasiūlymui – registruoti ir žymėti augintinius. Tada panašių situacijų nebūtų.

Turmanto seniūnas Stanislovas Stankevičius sakė, jog anksčiau ypač dažnai miestelyje ir seniūnijos kaimuose klajodavo čia atvežti ir likimo valiai paleisti šunys iš Visagino. Visagine įkūrus gyvūnų globos namus, situacija pastebimai pagerėjo.

Už gyvūnų globos įstaigų steigimą

Pasitarimo dalyviai pasisakė už tai, kad ir Zarasų rajone būtų įsteigta beglobių gyvūnų prieglauda. Pasak administracijos direktorius pavaduotojo R. Lamanusko, dabar už beglobių šunų ir kačių paėmimą aplinkiniuose rajonuose ir Kaune veikiančioms atitinkamoms institucijoms reikia sumokėti. Įsteigus savą gyvūnų prieglaudą – lėšų papildomai reikėtų ne kažin kiek daugiau. Tam galima surasti buvusios fermos pastatą ir jį pritaikyti šunims ir katėms laikyti. Pasak mero N. Gusevo, svarbu surasti žmogų, kuris iš tikrųjų norėtų užsiimti tokia veikla, o savivaldybė jam teiktų visokeriopą paramą.

Būtina labiau kontroliuoti

Seniūnai pasidžiaugė, jog seniūnijose pradeda budėti policijos pareigūnai. Prie jų kartais galėtų prisijungti ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai ir patikrinti tuos gyventojus, kurie laiko daugiau šunų ir kačių. Aplinkos apsaugos atstovai sakė, jog reikėtų išspręsti problemą, kas eismo įvykiuose sužalotus ar nugaišusius ne tik naminius, bet ir laukinius gyvūnus paimtų iš Zarasų miesto ir kitų rajono miestelių. Zarasų rajono policijos komisariato atstovė neslėpė, jog rajone pasitaiko žiauraus elgesio su gyvūnais atvejų. Pavyzdžiui, kačiukui buvo nupjauta galva, už tokį žiaurų elgesį su gyvūnais net iškelta baudžiamoji byla. Reikėtų siekti, kad žiauriai pasielgę su augintiniais gyventojai daugiau negalėtų jų auginti.

Zarasų rajono savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus specialistai sakė, kad per metus surašoma nemažai protokolų dėl neprižiūrimų gyvūnų.

Meras N. Gusevas, baigdamas šį pasitarimą, pareikalavo, kad gavę pranešimą apie žiaurų elgesį su gyvūnais, jų kankinimą, pareigūnai nedelsiant reaguotų į tokią informaciją ir, pasitelkę turimas pajėgas, vyktų į įvykio vietą. Svarbu rinkti, kaupti ir analizuoti informaciją apie savivaldybėje gyvenančius asmenis, kurie, neturėdami Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nustatyta tvarka išduoto leidimo, veisia gyvūnus verslo tikslais. Susitarta organizuoti bendras netikėtas patikras įtariamose nelegaliose gyvūnų veisyklose, gavus pranešimą apie žiaurų elgesį su gyvūnais, jų kankinimą.

Valdas ŠERĖNAS

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite