Angle down Atgal

Žaislinio šaldytuvo turinys pribloškė tėvus: čia tikrai nejuokinga

„Nuperki vaikui žaislą, atidarai šaldytuvą, o ten opa-pa. Pilnutėlis, vakarui pasiruošęs“, – ironizavo viena klaipėdietė, feisbuke pasidalijusi žaislinio šaldytuvo nuotrauka. Tiek mamą, tiek kitus komentatorius pribloškė šaldytuvo turinys – priklijuotuose lipdukuose vaizduojama, kad jis pripildytas ne tik maisto produktų bet ir gausiai prikrautas alaus ir alkoholinių gėrimų butelių.

Gimtadienio „dovanėlė“

„Vakarų ekspresui“ keistojo šaldytuvo savininkė pasakojo, kad tokią dovaną įteikė savo dukrai gimtadienio proga.

„Pirkome žaislinių virtuvinių baldų komplektą, nes dukra labai tokio norėjo. Parduotuvėje negalėjome jo išpakuoti ir apžiūrėti, nes dėžutė buvo apvilkta plėvele“, – pasakojo moteris.

Tad ne tik ji, bet ir kiti gimtadienyje dalyvavę svečiai nustėro, kai tėvų dovaną išpakavusi dukra atidarė šaldytuvo dureles ir aiktelėjo: „Oho, kiek pieno prikrauta.“

„Stengėmės nesureikšminti situacijos ir neakcentuoti vaikui, kad šaldytuvo turinys ne itin vaikiškas. Žaislo negalime atimti, nes tai dovana, bet jaučiamės labai nesmagiai. Negi tikrai tokia alkoholio propaganda mūsų šalyje toleruojama ir gali lengvai pasiekti net pačius mažiausius?“ – stebėjosi klaipėdietė.

Ant žaislo pakuotės rašoma, kad jis tinka vaikams nuo 3 metų ir vyresniems. Pasak mamos, jis pagamintas Kinijoje.

Nuomonių įvairovė

Moteris nufotografavo žaislinio šaldytuvo turinį ir pasidalijo nuotrauka feisbuke. Kaipmat įsiplieskė karšta diskusija. Vieni tėvai buvo šokiruoti, kad tokie žaislai pardavinėjami vaikams, kiti svarstė nematantys tame nieko blogo. Esą kasdienybėje vaikai mato dar baisesnių dalykų.

„Etiketės juk užtušuotos, neparašyta, kad šnapsas, o ir kaip vaikai iš butelio formos gali sužinoti, kad tai alkoholio buteliai? Nebent tėvai parodė, kaip atrodo“, – svarstė vienas komentatorius.

Kitas pritarė, kad tuomet nereikėtų pardavinėti ir žaislinių ginklų. „Pasakykit man tuomet, ko mokoma nuo mažens perkant vaikams pistoletus?“ – retoriškai klausė kitas.

Treti prisiminė, kad tai toli gražu ne pirmas atvejis, kai vaikams brukama alkoholio reklama, ar net pats alkoholis. Viena mama pasakojo, kad nupirkusi vaikiškų kalėdinių saldainių dėžučių jose rado ir saldainių su alkoholiu.

„Čia tikrai nejuokinga. Panašu, kad reikia kažkaip tikrai spręsti tokius dalykus. Saldainiai vaikams su alkoholiu, vaikiškas šampanas, pasakos apie nykštukų verdamą naminę pamiškėje, dabar tokie „gausūs“ žaisliniai šaldytuvai. Nėra žodžių“, – piktinosi tėvai.

ve.lt nuotr. Tėvai žaislą pirko supakuotą, tad negalėjo numatyti, kas iš tikrųjų slepiasi dėžutės viduje.
ve.lt nuotr. Tėvai žaislą pirko supakuotą, tad negalėjo numatyti, kas iš tikrųjų slepiasi dėžutės viduje.

Pardavėjai nežinojo

Šį šaldytuvą Katerina įsigijo Klaipėdos „Akropolyje“ esančioje „Žaislų planetoje“. Telefonu susisiekus su šios parduotuvės vedėja Vaida, ši iš pradžių nustebo.

„Matote, prekės būna supakuotos, tad mes nematome, kas yra jų viduje. Tuoj nueisiu pažiūrėsiu ir patikslinsiu. Jei rasime bėdą – būtinai ją spręsime, taip nepaliksime, jei jau taip atsitiko“, – telefonu kalbėjo vedėja.

Moteris svarstė, kad tokie pat žaislai parduodami ne tik Klaipėdoje esančioje „Žaislų planetoje“, bet ir kituose Lietuvos miestuose esančiose tam pačiam tinklui priklausančiose parduotuvėse.

„Ir ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje, ir Estijoje“, – sakė ji ir paprašė duoti šiek tiek laiko, kad galėtų patikrinti prekyvietėje esančias prekes.

Paskambinus po keleto minučių, vedėja pripažino, kad vaikiškame virtuvinių baldų komplekte esantis šaldytuvas tikrai nėra tinkamas vaikams žaisti.

„Mūsų parduotuvėje prekyboje jų nebėra. Viską išėmėme“, – tikino vedėja ir daugiau nieko komentuoti nenorėjo.

UAB „Kotryna“, kuriai ir priklauso parduotuvės „Žaislų planeta“, pardavimų ir rinkodaros vadovė Simona Kšenavičiūtė paaiškino, kad tai greičiausiai gamintojų neapsižiūrėjimas.

„Prieš užsakydama prekes, UAB „Kotryna“ siunčiasi planuojamų užsakyti prekių pavyzdžius, juos vertina vizualiai, tikrina, ar žaislo kokybė atitinka gamintojo pateikiamus vaizdus ir aprašymus. Tokiu būdu yra kruopščiai įvertinamas prekės tinkamumas, netgi kvapinės savybės.

Gavus siuntą, sandėlyje taip pat yra vykdomas išorinis patikrinimas, ar prekė vizualiai atitinka užsakytąją. Labai tikėtina, kad šiuo atveju nebuvo laiku pastebėta gamintojo klaida ir prekės neatitikimas, kadangi netinkamas turinys buvo įdėtas į prekės vidų. Šiuo metu tikriname visus šios prekės vienetus, kad surinktume informaciją, ar netinkamas turinys yra visose prekėse, ar tik dalyje, bei turinys būtų pakeistas tinkamu vaikams“, – komentavo S. Kšenavičiūtė.

Ji svarstė, kad reikėtų tiesiog perklijuoti lipdukus. Pasiteiravus, ar perklijuoti lipdukus bus prašoma gamintojų, sakė, kad tai nebūtų itin patogu, nes žaislus reikėtų siųsti labai toli, tad esą bus bandoma problemą spręsti vietoje, o paskui deramasi su gamintojais.

S. Kšenavičiūtės duomenimis, ši prekė šiuo metu yra 7 iš 13„Žaislų planetos“ parduotuvių. „Šiuo metu visose šiose parduotuvėse stabdoma prekyba iki kol bus pakeistas vizualinis turinys į tinkamą vaikams“, – sakė ji.

Pasak S. Kšenavičiūtės, tai nėra itin perkama prekė. Pavyzdžiui, rugpjūčio mėnesį tokių virtuvinių komplektų parduota tik 2 vienetai, tikėtina, įskaitant ir minimą atvejį.

„Gerai, kad pirkėjai pilietiški ir pasidalijo šia informacija, galime greitai sureaguoti ir ištaisyti nemalonią situaciją“, – informaciją paviešinusiai pirkėjai dėkojo S. Kšenavičiūtė.

Saugu ar ne?

Tačiau kyla klausimas, ar tikrai mūsų šalyje tik taip kontroliuojama žaislų kokybė, kai supakuotoje dėžėje į vaiko rankas gali patekti velniai žino kas.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė Rūta Serapinaitė-Audickė priminė, kad reikalavimus į rinką tiekiamiems žaislams nustato Žaislų saugos techninis reglamentas.

„Rinkos priežiūrą atlieka Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba, kuri prižiūri, ar tiekiami į rinką ir rinkoje esantys žaislai atitinka reglamente nustatytus saugos reikalavimus“, – paaiškino ji ir siūlė kreiptis į nurodytą tarnybą.

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Tarptautinių ir viešųjų ryšių skyriaus vyresnioji patarėja Giedrė Nenartavičiūtė aiškino, kad jų tarnyba, vykdydama įvairių gaminių grupių rinkos priežiūrą, vaikų žaislų kontrolei bei atitikčiai saugos reikalavimams skiria bene daugiausiai dėmesio.

„Siekiant įvertinti, ar žaislai atitinka Žaislų techniniame reglamente nustatytus reikalavimus, atliekami bandymai Lietuvos ir Europos laboratorijose. Per 2019 m. nustatyti 23 nesaugūs žaislai“, – teigė ji.

Ji akcentavo, kad už žaislų saugą atsako gamintojas, kuris turi užtikrinti, kad į rinką būtų tiekiami tik saugūs žaislai.

„Nustačius, kad žaislas nesaugus, gamintojui (platintojui) taikoma Produktų saugos įstatyme nustatyta atsakomybė“, – sakė ji. Tačiau akcentavo, kad teigti, jog žaislas nesaugus, galima tik atlikus bandymus.

„Papildomai atkreipiame dėmesį, kad alkoholio reklama Lietuvoje draudžiama, tačiau šiuo klausimu siūlome kreiptis į kompetentingą instituciją – Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentą“, – situaciją dėl žaislinio šaldytuvo turinio komentavo G. Nenartavičiūtė.

Griežtai draudžiama „Vakarų eksprese“ paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite