Notice: Undefined index: etapliusAdmin in /home/alfa/subdomains/etaplius/straipsnisDESKTOP.php on line 3
ETAPLIUS - Ž. Mauricas apie antrojo ketvirčio ekonomikos nuosmukį: stebėtinai geras rezultatas
REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2020 m. Liepos 30 d. 19:20

Ž. Mauricas apie antrojo ketvirčio ekonomikos nuosmukį: stebėtinai geras rezultatas

Vilnius

Banko "Luminor" vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr

Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt


140190

 Statistikos departamentas ketvirtadienį paskelbė, kad antrąjį metų ketvirtį, palyginti su pirmuoju, šalies bendrasis vidaus produktas (BVP) buvo neigiamas ir sudarė -5,1 proc. Ekonomistas Žygimantas Mauricas sako, kad tai yra geresnis rezultatas nei buvo galima tikėtis.

„Čia yra stebėtinai geras rezultatas ir žymiai geresnis nei tikėtasi ir tikimasi kitose euro zonos valstybėse. Prognozės yra nuo 11 proc. Vokietijoje kritimas iki 18 proc. Ispanijoje. Vidurkis euro zonos – 14 proc. Tai Lietuvos beveik 4 proc. metinis kritimas atrodo išskirtinai gerai, net šiek tiek stebėtinai gerai“.

Anot ekonomisto, didėja tikimybė, kad Lietuva metus gali pabaigti su teigiamu ekonomikos augimu.

„Trečią ketvirtį galimai panašiai aktyvumas (ekonomikos – ELTA) turėtų būti kaip ir pernai, o ketvirtąjį ketvirtį, jei gerės situacija Europoje, tai gali būti teigiamas augimas ir bendras metinis rezultatas bus teigiamas“, – teigė Ž. Mauricas.

Statistikos departamentas taip pat paskelbė, kad išankstinė mėnesinė infliacija liepą buvo neigiama ir sudarė -0,3 proc. Ž. Maurico nuomone, kainos artimoje ateityje neturėtų išaugti.

„Ne visai kainos turėtų atšokti, nes išaugs konkurencija mažmeninėje rinkoje. Perėjo nemaža dalis prekybos į internetą, nuotoliniu būdu. Pakankamai agresyvi plėtra prekybos centrų, jie veliasi į kainų karus“, – Eltai sakė ekonomistas.

„Kitas dalykas – paslaugų sektorius. Jo kainos išskirtinai stipriai augo, lyginant su Latvija ir Estija. Tai manau, kad Latvijoje galbūt spartės vėl, o Lietuvoje to spartėjimo neturėsime, nes ir turistų srautai, ir vietinis turizmas lems, kad tam tikra konkurencija didės. Todėl kainų šuolio galbūt pavyks išvengti bent jau vidutiniu laikotarpiu. Aišku, jei ekonomika atsigaus kitais metais, tai kainos vėl paspartės. Bandys įmonės, išgyvenusios pirminį šoką, susigrąžinti nuolatinius klientus. Matome, kad viešojo maitinimo sektoriuje apyvarta vis dar 30 proc. mažesnė, lyginant su praėjusiais metais“, – kalbėjo Ž. Mauricas.

Antrąjį metų ketvirtį šalies BVP to meto kainomis siekė 11,5 mlrd. eurų. Palyginti su pirmuoju ketvirčiu, realusis BVP pokytis, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, buvo neigiamas ir sudarė -5,1 proc., primena ELTA.

Išankstinis metinės infliacijos įvertis liepą sudaro 0,9 proc.

Statistikos departamento duomenimis, metinei infliacijai daugiausia įtakos turėjo sveikatos priežiūros, įvairių prekių ir paslaugų kainų padidėjimas bei būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro, transporto prekių ir paslaugų kainų sumažėjimas.

Išankstinis mėnesinis (liepą, palyginti su birželiu) vartotojų kainų pokytis yra neigiamas ir sudaro -0,3 proc.

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA