Angle down Atgal

XXI a. prekybos karai: ar Šiauliai atsidurs laimėtojų pusėje?

Praėjusią savaitę Šiauliai tapo Lietuvos verslo sostine – mieste vyko verslo ir pasiekimų paroda „Šiauliai’18“. Parodos akcentai: inovacijos, parama jauniesiems verslininkams ir tarptautinė konferencija „Global Šiauliai. Tarptautinės prekybos tendencijos – nauji iššūkiai verslui“.

Priklausomi nuo užsienio prekybos

Istorinės aplinkybės lėmė, kad Šiaulių miestas Lietuvos ekonomikai buvo ir tebėra reikšmingas savo pramone, amatininkyste, logistika. XIX a. Šiauliai tapo svarbiu prekybos centru: čia vystėsi ekonominės perspektyvos, miestas įgavo verslumo, gamybos plėtotės požymių.

Nepaisant sparčiai besivystančios Šiaulių pramonės, jau XIX a. buvo suvokta, kad, be gamybos, ne ką mažiau svarbi prekyba. Gaminius reikia parduoti, reikia ieškoti jiems rinkos. Panašūs iššūkiai būdingi ir šiandieniniams Šiauliams bei kitų miestų pramonei, nuo jos priklausomiems verslams ir visuomenei.

„Lietuvoje net 70 proc. darbo vietų priklauso nuo užsienio prekybos ne į Europos Sąjungos šalis. Kitaip tariant, mes esame itin veikiami tų geopolitinių situacijų, kurios gali turėti įtakos užsienio prekybai. Pavyzdžiui, ES ir JAV santykių, Kinijos ekonomikos ir pan. Lietuvos verslui reikia laiku žinoti informaciją ir padaryti tinkamas išvadas. Tai ypač svarbu Šiaulių verslininkams, nes esame vienas daugiausia eksportuojančių šalies miestų“, – sako Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Vidmantas Japertas.

Šiaulių miesto savivaldybės stende jaunasis verslininkas Benas Dobrikas pristatė savo sukurtą išmanųjį staliuką. (Audronio Rutkausko nuotr.)
Šiaulių miesto savivaldybės stende jaunasis verslininkas Benas Dobrikas pristatė savo sukurtą išmanųjį staliuką. (Audronio Rutkausko nuotr.)

„Potencialo tikrai turime“

V. Japertas drauge su Šiaulių ir užsienio verslo, Savivaldybės, mokslo ir politikos atstovais dalyvavo verslo ir pasiekimų parodoje vykusioje tarptautinėje konferencijoje „Global Šiauliai. Tarptautinės prekybos tendencijos – nauji iššūkiai verslui“.

Konferencijoje diskutuota apie kardinaliai besikeičiančias užsienio prekybos taisykles, pasirengimą ateičiai ir Šiaulių, kaip inovacinio išmaniosios gamybos miesto, vaidmenį.

„Šiauliuose išlikusi verslumo dvasia, buvome ir tebesame išradingi, tad potencialo tikrai turime. Kita medalio pusė: šiuolaikiniame pasaulyje viskas juda ir keičiasi labai greitai, o su greičiu mums šiek tiek prasčiau. Norėdami adekvačiai reaguoti į pasikeitimus tarptautinėje ekonomikoje, pramonėje ir prekyboje, mes turime būti, visų pirma, išsilavinę ir žinoti, kas aplink mus vyksta“, – konferencijoje kalbėjo V. Japertas.

„Tai – pasaulinio lygio konferencija“, – džiaugėsi V. Japertas. (ŠPPAR ar­chy­vo nuo­tr.)
„Tai – pasaulinio lygio konferencija“, – džiaugėsi V. Japertas. (ŠPPAR ar­chy­vo nuo­tr.)

Nagrinėtos problemos – arti mūsų

Šiauliai ir parodos metu vykusi konferencija paliko didelį įspūdį pranešimą skaičiusiai Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto Darbdavių grupės narei, Tekstilės pramonės asociacijos atstovei, Prancūzijos įmonių judėjimo MEDEF narei Emmanuelle Butaud-Stubbs: „Vargu ar kuriame nors Prancūzijos mieste, dydžiu ir gyventojų skaičiumi panašiame į Šiaulius, būtų organizuojama tokia konferencija. Deja, bet globalizacija, užsienio prekybos svarba, darbo jėgos kokybė mano šalies piliečiams nėra tokia aktuali. Taigi, iš Lietuvos ir iš Šiaulių tikrai turiu ko pasimokyti.“

Konferenciją moderavęs žurnalistas Aurimas Perednis pastebėjo, kad pranešimuose ir diskusijose paliestos temos bei problemos turėtų rūpėti ne tik verslo sektoriui. „Prekybos karai, ekonominis globalizmas, tarptautinės prekybos tendencijos – atrodo, kad šios temos yra labai toli nuo žmonių. Bet iš tiesų jos labai svarbios. Juk 350 000 mūsų dirbančiųjų dirba įmonėse, kurios aktyviai eksportuoja. Tai reiškia, kad nuo to, kaip su Kinija elgsis JAV prezidentas Donaldas Trumpas arba kaip į jo elgesį atsakys ES, priklauso mūsų darbo vietos, mūsų algos, mūsų apsipirkimo krepšiai, netgi mūsų dovanos, kurias rasime po eglute. Visa tai yra labai arti mūsų“, – teigė žurnalistas.

Pramonė tampa vis labiau robotizuota

Šiųmetėje verslo ir pasiekimų parodoje savo produkciją ir paslaugas pristatė daugiau nei 150 įmonių, verslininkų, gamintojų. Parodoje ypač didelis dėmesys skirtas ateities technologijoms ir inovacijoms. Bene labiausiai lankytojų dėmesį traukė edukacinis Šiaulių universiteto stendas „Robotai – pramonės ateitis“, kuriame sukinėjosi robotiška ranka.

„Šis robotas buvo sukurtas Japonijoje, bet geležis yra geležis – jai reikia suteikti protą. Tai buvo mano užduotis“, – sakė ŠU Inžinerijos katedros lektorius Edvardas Bielskis.

Jo pristatytas robotas – moderni gamybos technologija, gebanti automatizuotai suvirinti atitinkamus ruošinius. „Ši technologija gali būti pritaikyta gamyklose, kurios serijiniu būdu gamina didelį kiekį produkcijos. Pramonė tampa vis labiau robotizuota, nes procesai sudėtingėja, reikia naujų sprendimų, o kvalifikuotų specialistų mažėja. Žinoma, yra atitinkamų sričių, kuriose robotas bent jau kol kas negali pakeisti žmogaus. Bet tuomet, kai atliekami primityvūs rankiniai veiksmai, jis turi daugiau privalumų“, – teigė E. Bielskis.

Šiaulietis pristatė išmanųjį staliuką

Inovatyvumu šiemet stebino ir Šiaulių miesto savivaldybės stendas. Jame jaunasis verslininkas Benas Dobrikas pristatė savo sukurtą išmanųjį staliuką. Paspaudus įjungimo mygtuką, staliuko paviršius tampa liečiamu ekranu, kuris reaguoja tik į žmogaus piršto judesius. Taigi, žiūrint filmus, skaitant naujienų portalus ar žaidžiant žaidimus, galima gerti kavą, užkandžiauti. „Rinkoje yra išmaniųjų stalų analogų, bet jie neatrodo taip, kad norėtumei turėti juos savo namuose. Norėjosi sukurti produktą, kuris būtų užbaigtas dizaino prasme“, – sakė B. Dobrikas.

Šiaulietis pabrėžė – prie inovatyvaus produkto prisidėjo Šiaulių miesto savivaldybė. B. Dobrikas – vienas iš Savivaldybės verslo projektų nugalėtojų 2018 m. „Iš viso šiais metais yra šeši nugalėtojai jaunimo kategorijoje ir du nugalėtojai vyresnių negu 50 metų kategorijoje. Projektai labai įvairūs: nuo išmaniųjų stalų iki kur kas žemiškesnių santechnikos ar siuvimo paslaugų“, – pasakojo Ekonomikos ir investicijų skyriaus vyr. specialistė Aistė Petkuvienė.

Verslo ir pasiekimų parodą „Šiauliai’18“ organizavo Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmai, Šiaulių miesto savivaldybė. Tarptautinė konferencija ir ją lydėję renginiai yra programos „GLOBAL Šiauliai“, finansuojamos Šiaulių miesto savivaldybės, dalis.

Reklama

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite