REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2022 m. Birželio 13 d. 10:13

XIX-asis Tarptautinis Tytuvėnų vasaros festivalis

Lietuva

Marcel Beekman / Diana Tishchenko / Andrius Žlabys

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


236155

Birželio 18 d. prasideda XIX-asis Tarptautinis Tytuvėnų vasaros festivalis. Per tris mėnesius atlikėjai iš Lietuvos ir kitų pasaulio šalių koncertuos Kelmėje, Tytuvėnuose, Baisiogaloje ir Šiluvoje.

Festivalis – Šiaulių apskrities kultūrinio turizmo traukos centras

Pandemijos iššūkius palikęs praeityje, artėja tradicija tapęs vienintelis Šiaulių apskrityje profesionalaus muzikos ir meno festivalis, apimantis beveik visus apskrities rajonus. Kaip ir kasmet, festivalis pakvies nuolatinius gerbėjus ir svečius pasinerti į meno pasaulį.

Jau devynioliktą vasarą vyksiantis festivalis laikomas vienu išskirtinių Šiaulių apskrities kultūrinio turizmo akcentų. Pagrindiniai festivalio renginiai vyksta XVII a. Tytuvėnų Bernardinų bažnyčioje ir vienuolyne. Kiti koncertai rengiami gražiausiose Šiaulių regiono erdvėse - dvarų sodybose, bažnyčiose, kultūros centruose, kur galima susipažinti ir su šio krašto kultūros paveldu, pasigrožėti gamta, ir pasiklausyti puikiai atliekamos muzikos, kuri kartu su istorine aplinka padės žiūrovams virtualiai pakeliauti po įvairias epochas ir šalis, - juk sakoma, jog muzikos kalba neturi sienų. Renginiai vyksta savaitgaliais, kad žmonės galėtų aplankyti ir gražias, turizmui pritaikytas Šiaulių krašto vietas, ir praturtinti savo pasaulį nauja meno lobynų patirtimi - gyvai pamatyti ir išgirsti iškiliausius instrumentinės muzikos solistus, operos atlikėjus, orkestrus, ansamblius, aktorius ir kitus scenos meno meistrus iš Lietuvos ir užsienio.

Tarp debiuto ir tradicijos

Šiemet festivalio programoje gausu garsių vardų ir debiutų.

Festivalis pradedamas birželio 18 d. Kelmės Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčioje koncertu, dedikuotu lietuvių kompozitoriui Broniui Kutavičiui. Kauno miesto simfoninis orkestras kartu su Kauno valstybiniu choru atliks du „kultūrinės archeologijos“ ir „pagoniškojo minimalizmo“ lietuvių muzikoje puoselėtojo B. Kutavičiaus kūrinius: kartu su poetu Sigitu Geda sukurtą ir iki šiol laikomą vienu reikšmingiausių Lietuvos muzikos kūrinių - oratoriją „Paskutinės pagonių apeigos“ ir simfoniją-oratoriją „Epitafija praeinančiam laikui“. Kompozitorius traktavo chorą ne kaip statišką sambūrį, bet dinamišką kolektyvą, judantį erdvėje, todėl koncerto klausytojai chorą išgirs kitaip nei įprasta, keliaus muzikos nutiestais tiltais į paslaptingą ir brangią autoriui praeitį, kur dar galima aptikti nebūtin išėjusias baltų gentis.

Birželio 26 d., sekmadienį, Tytuvėnų vienuolyno refektorinėje salėje vyks vienintelis festivalio dramos vakaras - Kauno kamerinio teatro spektaklis „Noktiurnas“. Tai tragiška istorija, pasakojanti apie tai, kaip gyvenime svarbu atleisti. Spektaklio režisierius Gytis Padegimas teigia, kad šis spektaklis bus žiūrovui netikėtumas, į kurį kiekvienas turi ateiti mąstančia širdimi, nusiteikti išgyventi, patirti ir suprasti kitą.

Liepos 10 d. festivalio rengėjai visus pakvies į Baisiogalos dvarą, kuriame skambės džiazo ritmai. Tai užburiančio spontaniškų improvizacijų dueto Dmitrijaus Golovanovo (fortepijonas) ir Jano Maksimovičiaus (saksofonas) įrašyto albumo „Tūkstantis sekundžių iš mūsų gyvenimo“ melodijos, pulsuojančios ties riba tarp apmąstymų ir intuicijos. Abu muzikai yra vieni ryškiausių šalies improvizacinės muzikos ir džiazo atlikėjų, svarbiausia jiems yra gyvas muzikinis bendravimas, kiekvienos sekundės išgyvenimas ir čia pat gimstanti muzika, kurios dalyviu ir net kūrėju tampa ir klausytojai.

Greta festivalio debiutantų koncertuose skambės ir gerai Lietuvos bei pasaulio publikai žinomų muzikantų atliekami kūriniai. Liepos 16 d. Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos angelų karalienės bažnyčioje koncertuos Lietuvoje ir pasaulyje pripažintas pianistas ir kompozitorius, Grammy nominantas Andrius Žlabys. Šio JAV gyvenančio muziko interpretacijos tarptautinėje scenoje išsiskiria daugiasluoksniu muzikos suvokimu, o ypatingą vietą muzikanto repertuare užima Johano Sebastiano Bacho kūryba, atliekama taip, tarsi pats kompozitorius grotų C-dur akordus. Šiam koncertui iš Rygos specialiai bus atvežtas koncertinis fortepijonas.

Šio fortepijono skambesiu galės pasigerėti ir kitą dieną, liepos 17-ąją, toje pačioje Tytuvėnų bažnyčioje vyksiančio koncerto, skirto kunigui ir poetui Ričardui Mikutavičiui, klausytojai. Sakralinė muzika užmegs su klausytojais pokalbį tikėjimo tema. Koncerto programoje skambės kompozitoriaus Olivjė Mesiano „Kvartetas laiko pabaigai”. Iki šiol tai vienas dažniausiai pasaulio scenose skambantis kūrinys, sukuriantis dvasingumo ir emocingumo aurą, religiniu turiniu stiprinantis žmonijos viltį ir tikėjimą. 

Debiutinį koncertą Tytuvėnų festivalyje liepos 23 d. Baisiogalos dvare surengs fortepijoninio trio „Meta“ nariai, paruošę įvairią ne tik skirtingų laikotarpių, bet ir nuotaikų programą, kurioje kiekvienas klausytojas ras sau ką nors artimo nuo Arvydo Malcio aistringų sąskambių iki plačiai išsiliejančių Johano Bramso melodijų ar įtraukiančių Astoro Piazolos tango ritmų.

Po savaitės, liepos 30 d., džiazo ritmai vėl sugrąžins festivalio gerbėjus ir svečius į Tytuvėnų bažnyčią, po kurios skliautais jie išgirs akordeonisto iš Serbijos Momir Novakovič ir klasikinės gitaros virtuozo iš Estijos Kiril Ogorodnikov duetą. Nors abu muzikantai žinomi kaip kamerinės muzikos atlikėjai, tačiau jiems puikiai sekasi pavergti klausytojų širdis ir pietietiškais ritmais. Koncerte „Pietų šalių muzika“ susipins aistringos tango, džiazo ir klasikinės muzikos linijos.

Tikėjimo tema bus plėtojama ir rugpjūčio 8 d. Šiluvos Švč. Mergelės Marijos gimimo bazilikoje surengtame koncerte „Bachas ir tik Bachas”. Bažnytinę baroko muziką atliks tenoras iš Nyderlandų Marcel Beekman kartu su Lietuvos kameriniu orkestru. Amsterdame gyvenantis dainininkas savo klausytojus žavi operos arijų interpretacijomis, taip pat senosios ir šiuolaikinės muzikos atlikimu. Marcel Beekman kartu su Olandijos berniukų choru įrašė daugybę J.S. Bacho vokalinių kūrinių ir pelnė geriausiai Bachą dainuojančio tenoro titulą.

r-servenikas-photo-1.JPG

Siekdami išreikšti solidarumą su karo siaubiama Ukraina, festivalio dalyviai į programas įtraukė ukrainiečių kompozitorių kūrinius, o rugpjūčio 21 d. Tytuvėnuose festivalio pabaigą vainikuos Berlyne gyvenančios smuikininkės Dianos Tishchenko (Ukraina) koncertas, atliekamas kartu su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru. Romantinės muzikos gerbėjai gaus neeilinę galimybę išgirsti Franco Šuberto „Nebaigtąją simfoniją“ ir koncertą smuikui D-dur, op 77. Tai vienintelis smuikui skirtas koncertas kompozitoriaus kūrybinėje biografijoje. Diana Tishchenko Lietuvos scenoje koncertuos pirmą kartą.

Plačiau apie koncertus skaitykite www.tytuvenaifestival.lt



REDAKCIJA REKOMENDUOJA