REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2020 m. Balandžio 22 d. 14:08

Vyriausybė nusprendė: leis atidaryti visas parduotuves, sušvelninti ir kiti apribojimai

Vilnius

Asociatyvi Eltos nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


127040

Vyriausybei trečiadienį leidus atnaujinti darbą kirpykloms, Prekybos įmonių asociacijos vadovė sako, jog dabar būtina pasiruošti, kad darbuotojai ir pirkėjai būtų saugūs. Tuo metu Kirpėjų ir grožio specialistų asociacija teigia pasigendanti tikslesnės informacijos, kas galės dirbti.

18 įmonių Lietuvoje vienijančios Prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė sako, jog prekybininkai pasiruošę atverti parduotuves, bet šiuo metu svarbiausia pasirūpinti darbuotojų ir pirkėjų saugumu.

„Turime užtikrinti saugumą pardavėjų, pirkėjų. Yra daugybė reikalavimų, dabar tie, kurie atsidaro, eina juos įgyvendinti, yra nusiteikę darbingai“, – BNS sakė R. Vainienė.

„Buvo labai sunku pradžioje, kai nebuvo priemonių, o dabar jau reikia žiūrėti, kaip kiti padarė prieš tai ir eiti, daryti, investuoti į apsaugą. (...) Dabar jau nebėra problemos žinojimo, kaip, jau yra žinoma viskas“, – pridūrė ji.

Pasak R. Vainienės, parduotuvės turės užtikrinti pirkėjų srautus, tačiau jie taip pat turi būti sąmoningi, nes susibūrimai vis dar ribojami.

„Karantinas neatšauktas, žmonėms raginimas likti namie, neiti, nepirkti, nesibūriuoti irgi yra likęs. Prekybininkai yra gavę rekomendacijas, kaip jie turi aptarnauti pirkėjus, yra rekomendacijos iš Visuomenės sveikatos centro dėl dezinfekavimo, dėl priežiūros, bet tai jau yra ne naujiena, tokiomis sąlygomis jau mėnesį veikia kitos įmonės“, – teigė ji.

Praėjusį savaitgalį Visuomenės sveikatos centro specialistai nustatė pažeidimų 70-yje prekybos vietų iš 800 patikrintų, o daugiausia pažeidimų buvo Vilniuje – 41, taip pat Kaune – 15.

Tuo metu Kirpėjų ir grožio specialistų asociacijos vadovė Jolanta Mačiulienė sako, kad grožio salonuose saugumas taip pat bus užtikrinamas, tačiau pasigendama aiškumo, kokios paslaugos gali būti teikiamos.

„Vertiname teigiamai, nes šiuo metu norėtųsi pradėti darbus, bet šiek tiek neramina tai, kad nėra konkrečios apibrėžtinos informacijos, nes kirpyklos – tai ne tik kirpėjai. Sumaištis yra, nes neaišku, kaip tiems, kurie tvarko antakius, blakstienų priaugintojams, makiažo meistrams ir kosmetikėms, kurios daro nepoodines procedūras“, – BNS sakė J. Mačiulienė.

Vyriausybė trečiadienį leido teikti tik kirpimo ir manikiūro paslaugas, nors J. Mačiulienė tikėjosi, kad bus galima teikti daugiau paslaugų.

Pasak jos, sulaukus tikslios informacijos, salonai pradės ruoštis klientų priėmimui, apsirūpins apsaugos priemonėmis.

Pasak premjero, Sauliaus Skvernelio, išsamius nurodymus grožio salonams pateiks sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

„Bendras principas – ne mažiau kaip 10 kv. metrų vienam klientui ir vienas klientas aptarnaujamas. Detali informacija bus patvirtinta operacijų vadovo, koks režimas galėtų būti grožio salonuose“, – sakė S. Skvernelis.

Vyriausybė trečiadienį iki gegužės 11 dienos pratęsė karantiną bei leido atnaujinti darbą daliai verslo. Jau nuo ketvirtadienio gali veikti visos parduotuvės, ir esančios prekybos centruose, taip pat leista turguose prekiauti augalais, sėklomis ir trąšomis.

Likusi dalis sušvelninimų įsigalios nuo pirmadienio – tuomet veiklą galės atnaujinti lauko kavinės, muziejai, bibliotekos, kirpyklos.

Pasak premjero S. Skvernelio, trečias karantino švelninimo etapas numatytas po dviejų savaičių, bet jei leis situacija, tai gali būti padaryta ir anksčiau.

„Karantino laikymasis leidžia žengti žingsnius, kurių mes seniai laukėme ir kalbėti apie sekančio etapo įgyvendinimą. Kol kas yra numatytas dviejų savaičių laikotarpis, bet pagal situacijos pokyčius tai gali būti ir anksčiau“, – žurnalistams trečiadienį sakė S. Skvernelis.

„Siekiame, kad būtų sudarytos kuo lygesnės konkurencijos sąlygos, taigi nuo rytojaus darbą gali atnaujinti visos parduotuvės, tačiau jos turės užtikrinti saugumą ir atstumą tarp žmonių“, – pranešime sakė ekonomikos ir inovacijų ministerijai laikinai vadovaujantis Žygimantas Vaičiūnas.

Be to, nuo pirmadienio bus leidžiama laikyti vairuotojų egzaminus, galės vykti aviacijos praktiniai mokymai, leidžiama golfo, lauko teniso, šaudyklų, vandenlenčių parkų ir panašių įstaigų veikla, treniruotis atvirose sporto bazėse.

Nuo pirmadienio leidžiama laisvalaikio veikla lauke, pavyzdžiui, pažintinių ir mokomųjų takų (išskyrus apžvalgos bokštus) lankymas, parkų, zoologijos, botanikos sodų, esančių lauke, lankymas. Taip pat duris galės atverti muziejai, bibliotekos ir archyvai.

Kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigas galės lankyti ne didesnės nei dviejų asmenų grupės arba vienos šeimos nariai. Šios įstaigos, taip pat ir kirpyklos bei manikiūro salonai taip pat privalės laikytis 10 kv. metrų ploto reikalavimo, arba aptarnauti vieną asmenį.

Veido kaukės bus toliau privalomos, išskyrus valgant viešojo maitinimo įstaigose.

„Visiškas turgaviečių atidarymas bus svarstomas kitame karantino švelninimo etape, nes turguje užtikrinti atstumus yra daug sudėtingiau nei parduotuvėse, be to, turguje dažniausiai lankosi į rizikos grupę patenkantys žmonės“, – sakė Ž. Vaičiūnas.

Vyriausybė taip pat numatė, kad savivaldybės privalės užtikrinti vaikų ir neįgaliųjų priežiūrą, maitinimą ir mokymą, jei yra gautas tėvų ar globėjų prašymas su darbdavio pažyma, kad darbuotojas negali dirbti nuotoliniu būdu ar užtikrinti neįgaliųjų priežiūros namuose.

S. Skvernelis sakė, kad tai „ypač aktualu žmonėms, kurie turi dirbti, arba jau galės pradėti dirbti darbo vietoje, o ne namuose, ir neturi kur palikti vaikų“.

„Savivaldybių pareiga – pasirūpinti jūsų ir panašių į jus vaikų užimtumu, priežiūra ir maitinimu. Kur tiksliai, kokioje vietoje, dienos centre ar kitur – tai nuspręs pačios savivaldybės“, – teigė jis.

Praėjusią savaitę Vyriausybė jau leido dirbti ne maisto parduotuvėms, turinčioms atskirą įėjimą iš lauko, taip pat smulkioms remonto, buities paslaugų įmonėms.

Vėliau planuojama atverti visas viešojo maitinimo įstaigas ir sveikatos paslaugas, sporto klubus, laisvalaikio ir pramogų centrus, švietimo įstaigas. Ketvirtuoju etapu būtų leidžiami masiniai renginiai.

Siekiant sustabdyti koronaviruso plitimą Lietuvoje kovo 16 dieną įvestas karantinas: sustabdyta visų ugdymo įstaigų, užsidarė dauguma prekybos vietų, išskyrus maisto produktų parduotuves ir vaistines.

BNS



REDAKCIJA REKOMENDUOJA