REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2018 m. Gegužės 10 d. 10:39

VU kiemelyje Dalai Lama kalbės apie žmogiškąsias vertybes švietime

Vilnius

Dalai Lama. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


37190

Į Lietuvą atvykstantis Tibeto dvasinis vadovas, Nobelio taikos premijos laureatas Dalai Lama Vilniaus universiteto (VU) Observatorijos kiemelyje pasisakys apie žmogiškąsias vertybes švietime.

Birželio 13 dieną 10 valandą rengiama paskaita bus atvira ir nemokama.

Kaip skelbė ELTA, viešosios įstaigos „Tibeto namai“ kvietimu Dalai Lama Lietuvoje viešės birželio 13-14 dienomis ir sveikins Lietuvą valstybės įkūrimo 100-mečio proga.

Vieno garsiausių moderniųjų laikų budizmo vienuolių, Tibeto dvasinio lyderio Dalai Lamos XIV vienuoliškasis vardas Tenzinas Gyatso.

Gimęs 1935 m. liepos 6 dieną Tibete, Dalai Lama apkeliavo visą pasaulį, 1989 m. buvo apdovanotas Nobelio Taikos premija.

Kaip yra pasakojusi dvasinio lyderio mama, būdamas visai mažas jis dažnai kartodavo tėvams esantis iš Centrinio Tibeto ir kad turės grįžti bei visus nusivesti ten. Mėgstamiausias jo žaidimas buvo susikrauti daiktus, su visais atsisveikinti ir apsimesti, kad išjoja ant įsivaizduojamo arklio.

1940 m., būdamas 5-erių metų, Dalai Lama buvo nugabentas į Potalą ir oficialiai paskelbtas dvasiniu Tibeto vadovu. Religinį mokymą jis pradėjo būdamas 6 metų, mokėsi logikos, Tibeto meno ir kultūros, sanskrito, medicinos ir budistų filosofijos.

Baigė Drepungo, Seros ir Gandeno vienuolynų universitetus. 1953 m., būdamas 18-os metų, gavo teologijos ir metafizikos mokslų daktaro laipsnį, visus egzaminus išlaikė su pagyrimu.

Tibeto vyriausybės vadovu Dalai Lamai XIV tapo 1950 metais, būdamas 15-os.

1959 m. prasidėjus sukilimui Tibete, Dalai Lama XIV ir artimiausi jo patarėjai bei keli tūkstančiai pasekėjų pabėgo į Daramšalą, miestą šiaurės Indijoje ir ten įkūrė ištremtą Tibeto vyriausybę.

Į Indiją pasitraukusį Dalai Lamą Kinijos Liaudies Respublika vadino atgyvenusios religijos judėjimo simboliu, separatistu, pasisakančiu už Tibeto nepriklausomybę, bei sukilimų Tibete kurstytoju.

Jo paties veikla rodė ką kita. Pirmaisiais tremties metais Dalai Lama XIV kreipėsi į Jungtines Tautas Tibeto klausimu, kvietė paversti Tibetą taikos zona, sustabdyti masinį etninių kinų perkėlimą į Tibetą - kinizaciją, suteikti savo tautiečiams žmogaus teises ir demokratines bei religines laisves, nebesinaudoti Tibetu ir jos tautiečiais, gaminant branduolinius ginklus bei laidojant branduolines atliekas, taip pat siekti rimtų derybų dėl ateities

1980-aisiais Dalai Lama XIV pradėjo bendradarbiauti su psichologijos, neurobiologijos, kvantinės fizikos ir kosmologijos mokslininkais, taip siekdamas padėti žmonėms pasiekti ramybę.

Tibeto budizmo dvasinis lyderis pagal Bodisatvos tradiciją paskyręs savo gyvenimą žmonijai. Jis parašė daugiau nei 110 knygų, dalyvavo šimtuose konferencijų, paskaitų ir seminarų didžiuosiuose universitetuose ir institucijose visame pasaulyje.

Kitaip nei jo pirmtakai, Dalai Lama XIV susitiko su daugelio šalių lyderiais ir aplankė 67 šalis 6 žemynuose. Lietuvoje lankėsi 1991, 2001, 2013 metais.

Dalai Lama XIV apibūdinamas kaip charizmatiškas oratorius. Jo skleidžiama žinia visuomet akcentuoja taikos ir atjautos žmonėms visame pasaulyje svarbą.

Nobelio taikos premijos laureatas pasisako už politiką be smurto net ekstremalios agresijos akivaizdoje.

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA