VMVT: šachtinių šulinių vanduo dažnu atveju nėra saugus ir kokybiškas

Vilnius
Reporteris Skaistė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Įvertinus galimą padidėjusios arseno koncentracijos riziką, per pastaruosius 4 mėnesius Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) ištyrė beveik 700 mėginių dėl arseno kiekio viešai tiekiamame bei individualiai naudojamame geriamajame vandenyje ir nustatė, kad šachtinių šulinių vanduo dažnu atveju nėra saugus ir kokybiškas.

Tyrimai buvo atlikti Lazdijų r., Marijampolės r., Kalvarijų, Kauno m. ir r., Vilkaviškio r., Raseinių r., Šiaulių m. ir r., Joniškio r., Kelmės r., Jurbarko r., Trakų r. ir Elektrėnų, Ignalinos r., Vilniaus m. ir r., Širvintų savivaldybėse.

Tuo metu, VMVT duomenimis, daugiau nei pusė praėjusiais metais tirtų šachtinių šulinių vandens mėginių neatitiko nustatytų mikrobiologinių ir apie trečdalį - cheminių reikalavimų. Vartotojai informuoti apie tyrimų rezultatus, pateiktos rekomendacijos dėl šulinių priežiūros, užteršto vandens naudojimo.

Pažymima, kad geriamuoju vandeniu individualiai iš šachtinių šulinių ar negilių gręžinių apsirūpina iki 20 proc. Lietuvos gyventojų, daugiausiai jų - Lazdijų, Šalčininkų, Zarasų r. sav.

Vis dėlto apie 80 proc. Lietuvos gyventojų vartoja viešai tiekiamą geriamąjį vandenį, kuris yra vienas saugiausių ir geros kokybės. Kasmet geriamojo vandens tiekėjai, vykdydami geriamojo vandens programinę priežiūrą, vidutiniškai atlieka apie 150-170 tūkst. įvairių geriamojo vandens tyrimų. Iš jų daugiau kaip 95 proc. rodo, kad geriamasis vanduo atitinka visus saugos ir kokybės reikalavimus.

Pasak VMVT, pasitaiko atvejų, kai vandens cheminiai, kaip fluoridai, boras, arsenas, ar indikatoriniai rodikliai, kaip bendroji geležis, chloridai, sulfatai, amonis, drumstumas, viršija nustatytas specifikuotas vertes. Pavyzdžiui, 2017-2019 m. iš 9-ių vandenviečių viešai tiekiamame geriamajame vandenyje buvo nustatytas per didelis arseno kiekis.

Visais atvejais nesaugų vandenį buvo uždrausta vartoti maistui. Vandeniui tiekti pradėjus naudoti kitus gręžinius, įrengus filtrus, šiuo metu geriamojo vandens tiekimas maistui atnaujintas septyniose vandenvietėse.

ELTA primena, kad pavojingas kiekis arseno Raseiniuose aptiktas dar 2017 metų liepą. Praėjusiais metais jo taip pat rasta Jurbarko, Lazdijų, Marijampolės, Vilkaviškio rajonų geriamajame vandenyje, šiemet - tiektame „Ignalinos vandens“.

Institucijos kol kas neturi galutinio atsakymo, kokia yra randamo arseno kilmė.

Arsenas yra metalas, kuris gali būti mažakraujystės, neuritų, odos uždegimų, nuplikimo, galvos skausmų, skrandžio-žarnyno, kvėpavimo takų, neuropatijos, anemijos, regėjimo, klausos, hemodinamikos sutrikimų ir kitų neigiamų padarinių priežastis.

Vandens, užteršto arsenu, negalima gerti, tačiau jį galima naudoti buitinėms ir techninėms reikmėms.

ELTA