REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Gegužės 12 d. 13:52

Visuomenininkų pastangomis prieš 30 metų Kaune atkurti Lietuvos žemės ūkio rūmai mini jubiliejų

Kaunas

Lietuvos žemės ūkio rūmų nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


174798

Gegužę Lietuvos žemės ūkio rūmai (ŽŪR) mini atkūrimo 30-metį. Šis procesas prasidėjo nuo 1991-ųjų kovo 27-ąją prie pastato Donelaičio g. 2, Kaune, surengto piketo. Juo siekta susigrąžinti prieš sovietų okupaciją 1940-aisiais, Žemės ūkio rūmams priklaususį pastatą.

Piketą surengęs ŽŪR atkūrimo organizacinis komitetas parengė ŽŪR bendrąją programą, įstatus ir pasiruošė ŽŪR Atkūrimo konferencijai. 1991 metų gegužės 1-ąją Aukščiausiosios tarybos-Atkuriamojo Seimo Agrarinė komisija pritarė visuomeninių organizacijų siūlomai ŽŪR atkūrimo idėjai. Į procesą įsitraukė nemažai tuo metu savo veiklas pradėjusių su žemės ūkiu susijusių organizacijų ir aktyvių visuomenės veikėjų.

ŽŪR atstovė Sonata Kisielienė primena, jog Rūmų atkūrimo konferencija, kurioje dalyvavo 79 įvairių organizacijų atstovai ir šiaip aktyvūs žmonės, įvyko 1991 metų gegužės 25-ąją. Į renginį susirinko ne tik ūkininkai, bet ir valstybės institucijų darbuotojai, žemės ūkio srityje pasižymėję visuomenės veikėjai, politikai, tarnautojai. Konferencijoje pagrindinį pranešimą „ŽŪR veiklos istorinė reikšmė“ skaitė Lietuvos žemės ūkio akademijos prof. Antanas Stancevičius.

Pažymėtina, kad daugelis pranešimo akcentų aktualūs ir šiandien. Profesorius pateikė konkrečių pavyzdžių, kaip ir kokiais būdais tarpukario Žemės ūkio rūmai pagelbėdavo ūkininkams. Tada ŽŪR užsiėmė ne tik konsultavimo paslaugomis, kokias teikia ir šiuo metu, bet ūkininkams skirdavo ir finansinę paramą.

ŽŪR taryba pirmuoju atkurtų Rūmų pirmininku tapo didelį autoritetą turėjęs LŽŪA prof. A. Stancevičių.

Rūmų atstovės S. Kisielienės teigimu, Lietuva gali didžiuotis, kad Žemės ūkio rūmai – viena seniausių Europos žemdirbių organizacijų. Lietuva Žemės ūkio rūmus turi nuo 1926-ųjų.

„Šiandien Žemės ūkio rūmai – socialinio dialogo tarp Lietuvos kaimo žmonių, žemdirbių ir valstybės organizatorius. Nuo 2007-ųjų Rūmai yra aukščiausio socialinės partnerystės organo – Trišalės tarybos - nariai. Stiprinant žemės ūkio, kaimo plėtros informacijos, žinių ir gerosios patirties bei praktikos sklaidą, nuo 2009 metų Žemės ūkio rūmai – Lietuvos kaimo tinklo nariai.

Pagrindinis mūsų demokratinės sistemos principas – savivalda. Žemės ūkio sektoriuje šį principą daugelyje Europos Sąjungos šalių įgyvendina Žemės ūkio rūmai. Jų veikla susijusi ne su politinėmis, o su kaimo problemomis. Po Žemės ūkio rūmų skėčiu buriasi aktyviausios organizacijos, besirūpinančios, kad kaimo žmonių ugniakuras niekada neužgestų, ir šis abipusis ryšys – tikrasis sėkmės raktas“, – teigia atkūrimo 30-metį mininčių Žemės ūkio rūmų pirmininkas dr. Arūnas Svitojus.

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA