REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2017 m. Spalio 29 d. 14:57

Visų Šventųjų diena ir Vėlinės

Šiauliai

Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt


18404

Visų Šventųjų diena – diena, kai pagerbiami visi šventieji, yra švenčiama lapkričio 1 d. O Vėlinės, arba Ilgės, visų mirusiųjų pagerbimo šventė, švenčiamos lapkričio 2 d.

Visų Šventųjų diena skirta paminėti žmones, po mirties paskelbtus šventaisiais. Tikima, kad šventieji padeda žmonėms, jei jiems meldžiamasi. Lapkričio 1-ąją liturgine šventųjų atminimo švente paskelbė popiežius Bonifacas IV VII a. pradžioje.

998 m. popiežius Grigalius šventę papildė lapkričio 2-ąja, skirta mirusiesiems pagerbti. Lietuvoje tą dieną minimos Vėlinės ir abi šventės visuomenėje neretai minimos kaip viena.

Lapkričio 1 d. Romos katalikų bažnyčia visada skelbė privaloma švente. Sąjūdžio metais Lietuvoje 1990 m. buvo priimtas įstatymas, pagal kurį lapkričio 1-oji paskelbta nedarbo diena.

Per Vėlines prisimename visus mirusiuosius ir už juos meldžiamės, kad ir jie patektų tarp šventųjų. Mirusiųjų prisiminimas – tai malda už juos ir apmąstymas, ko mane mokė tėvas ir motina, vertinimas, ar tikrai taip gyvenu. Prisimenant mirusiuosius prisimenami jų geri darbai ir prašoma Dievo duoti jiems ramų poilsį.

Beje, dvasininkai teigia, kad per Vėlines nėra būtinybės „perbėgti“ per visas kapines, kuriose palaidoti artimieji. Vėlinių esmė – melstis, dalyvauti šv. Mišiose, eiti išpažinties, priimti šv. Komuniją ir aukoti už mirusiuosius. Juk mirusiųjų diena – ypatingos pagalbos jiems laikas.

Tiesa, Vėlines šventė dar pagonys. Jie dažydavo kiaušinius raudonai ir juodai, nešdavo juos ant kapų ir tikėdavosi, kad tai atneš jiems gerą derlių ar dar ką nors.

Per Vėlines buvo paplitęs paprotys susėdus už stalo pasakoti šiurpias istorijas apie vėles. Taip pat būdavo pagerbiamos ir „klajojančios vėlės“, tai yra nesava mirtimi mirusieji. Buvo tikima, kad tokios vėlės, pavyzdžiui, mirusių nekrikštytų kūdikių, per Vėlines klaidžiojančios po langais prašydamos maldų.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA