REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Rugpjūčio 1 d. 14:57

Visagino miesto šventėje – nauja knyga

Utena

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


47247

Visaginas vis arčiau savo jubiliejinio gimtadienio: už poros metų minės savo 45-etį. Jei kalbėtume apie žmogaus metus, sakytume jau „susitupėjo“, susiformavo vertybės ir vis dažniau aplanko egzistenciniai klausimai... Maždaug tiek sulaukus, kuomet jau užaugę ir į platųjį pasaulį iškeliavę vaikai, žmogus pradeda gilintis į savo kilmės dalykus...

Kažkaip panašiai nutiko Visagino miestui. Visus jau pragyventus 43 metus jis domėjosi savimi, savo augimu, brandumu, savo vaikais ir seneliais ir staiga suprato, kad labai mažai žino apie save, savo „genetiką“: apie iki miesto atsiradimo čia gyvenusius žmones, po daugiaaukščių pamatais besislepiančius senuosius kaimus, turėjusius savo likimus, tradicijas, materialųjį ir žodinį paveldą. Apie senąjį šių vietovių laiką bene pirmasis rašė Laimonas Abarius, kukliai užsiminta spalvingoje reprezentacinėje knygelėje „Sveikinimai iš Visagino“, apie senųjų genčių gyvenimą šiose teritorijose pasakojo kiek mažiau nei prieš dešimtmetį garsaus archeologo dr. A. Girininko ruoštas straipsnis. Tai, kas čia vyko po karo, tai, ką miestas matė pats, bet nesugebėjo užrašyti, parašė miesto augimo metraštininkas, savo mintis suguldęs ne į vieną leidinį – dr. Algirdas Kavaliauskas. Tautinių mažumų, kurių tarpe ir lietuviai, gyvenimą nušviečia atskiras leidinys. Vienur kitur vis pasirodo trumpa žinutė apie įstabius miesto gyventojus, sporto leidiniai aprašo olimpiečius, o kultūriniai - meno žmones.

Kad miesto 45-asis gimtadienis būtų deramai pasitiktas, kad būsimame šventės scenarijuje „veiktų“ istorinę realybę atitinkančios personalijos, jau šiemet savivaldybės darbuotojai pasirūpino, kad pasaulį išvystų naujas leidinys. Leidinyje bus pristatomi archyvuose fiksuoti duomenys apie turtingai ir skurdžiai čia gyvenusius ir jų ūkinę veiklą, kai kuriuos gyvensenos ypatumus. Šalies archyvuose saugomą informaciją apie šių žemių gyventojus surinko Rytų Lietuvoje jau plačiai žinomas, Ignalinos r. savivaldybės Miko ir Kipro Petrauskų premija apdovanotas, ne vieną genealoginį medį gyventojų prašymu „surinkęs“ buvęs miškininkas Romutis Matkevičius (Matusa), kilęs nuo Daugėliškio (Ignalinos r.), o dabar gyvenantis Nemenčinėje. Vartant spausdinimui paruoštus mašinraščio puslapius gana lengvai atpažįstami ir knygą ruošiant spaudai daug dirbusio L. Abariaus tekstai, jaučiama profesionali kalbos tvarkytojos Linos Dainienės įtaka.

Daugelį amžių žmonės kartoja, kad žinojimas padeda gyventi. Todėl jau pačią pirmąją Visagino 43-ojo gimtadienio minėjimo dieną – rugpjūčio 3 d. 17 val. (Vilties g. 5 „Sedulina“) vyks knygos apie Visagino savivaldybės esamų ir buvusių gyvenamųjų vietovių istoriją pristatymas. Renginyje svečiuosis autorius R. Matkevičius, buvęs Miškų ministras, „Nalšios“ folklorinio ansamblio įkūrėjas, Kazitiškio apylinkių, kuriose, kaip ir Visagino apylinkėse, dvarus turėjo Butleriai, sūnus Jonas Rimantas Klimas. Jo iniciatyva tas pats autorius - R. Matkevičius - paruošė tekstus knygai apie Ažvinčių kraštą, besiribojantį su dabartinio Visagino žemėmis. J. R. Klimas pažadėjo žiūrovams dovanoti senųjų šio krašto dainų, o jo bendramintis, instrumentalistas Jonas Srėbalius pademonstruoti senojo šio krašto instrumento - dūdmaišio, anksčiau ir į šventes, ir į sambūrius kvietusio, galias.

Susirinkusieji į knygos pristatymą kartu bus ir pirmieji, įžengę į būsimo muziejaus erdves. Eksponatai – vieno iš pirmųjų miesto garbės piliečių, fotokorespondento, visuomenės veikėjo, pedagogo, garsiojo Vasilijaus Čiupačenkos (1923–2005) bene dešimtmetį dienos šviesos kultūros įstaigose eksponavimo laukę foto darbai ir drugiais į miestą parskrendantys artimųjų laiškai...

Tikimės malonaus susitikimo.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA