Angle down Atgal

Visagino gyventojai raginami įteisinti maisto gamybos veiklą namuose

Galimybė fiziniams asmenims tvarkyti maistą namų ūkio sąlygomis numatyta Europos Sąjungos teisės aktuose. Vyriausybė priimdama nutarimą, dėl statinių naudojimo ne pagal paskirtį, daugeliui verslių gyventojų atvėrė galimybę savo namuose užsiimti maisto tvarkymo veikla.

Planuojantys mažais kiekiais gaminti maistą savo namų virtuvėse ir tiekti jį tiesiogiai vartotojams, pirmiausia turi pasirinkti vieną iš dviejų leidžiamų veiklos rūšių: kepinių ir miltinių produktų gamybą arba paruoštų valgių ir patiekalų gamybą.

Vertinant tai, kad namų virtuvėje nebus galimybių įgyvendinti visų reikalavimų taikomų stambioms įmonėms, nustatyti asortimento bei kiekio apribojimai.

Pavyzdžiui, jei ketinsite gaminti konditerinę produkciją, kurios vieneto svoris neviršys 250 gramų (rageliai, meduoliai, keksai, pyragaičiai ir kita), šių per dieną galėsite pagaminti iki 100 vienetų. Kalbant apie sveriamus duonos ar pyragų gaminius (sausainiai, kūčiukai, džiūvėsiai), šių kiekis per dieną negali būti didesnis nei 7 kilogramai. Analogiški kiekio reikalavimai galios ir namuose paruoštiems bei klientams parduodamiems patiekalams. Per dieną pagaminsite iki 20 porcijų patiekalų, iki 10 kilogramų pusgaminių, pavyzdžiui, koldūnų arba ne daugiau nei 100 vienetų vieno kąsnio užkandžių

Apsisprendusiems imtis šios veiklos nebūtina įsirengti atskirų patalpų, tačiau turimoms patalpoms keliami esminiai tinkamos higienos reikalavimai, įranga turi būti geros būklės, švari ir nuolat prižiūrima. Taip pat būtina užtikrinti karšto ir šalto geriamojo vandens tiekimą, turėti atliktus vandens laboratorinius tyrimus, tinkamai tvarkyti darbo vietoje susidarančias maisto  atliekas. Turėti ir pateikti, nustatyta tvarka išduotą, asmens medicininę knygelę, kurioje yra patvirtintas leidimas darbui su maistu ir turėti higienos žinių pažymėjimą

Visi šie reikalavimai leidžia smulkų verslą pradėti namuose be didelių investicijų į namų virtuvę, tačiau veiklą būtina užregistruoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritoriniuose departamentuose, be to, skelbiant apie parduodamą produkciją internete – privalu nurodyti veiklos registracijos Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos suteiktą atpažinimo numerį.

Maistą gaminantys asmenys, įteisinę savo veiklą, gali drąsiai reklamuoti produktus ir paslaugas bei, praplėtę klientų ratą, padidinti savo pajamas. Supaprastintos sąlygos yra puiki paskata pradėti ieškoti naujų galimybių, lengviau imtis išbandyti maisto gamybos sritį, patikrinti, ar tai tikrai ta veikla, galinti tapti pagrindiniu pajamų šaltiniu, o ne tik papildomu užsiėmimu.

Tai, kad šie reikalavimai yra nesunkiai įgyvendinami, patvirtina ir bendras gaminančių namuose maistą ir tiekiančių jį tiesiogiai vartotojams skaičius. Utenos apskrityje smulkių maisto gamintojų per 2019–2021 m. užregistruota viso 26 (paruoštų valgių ir patiekalų gamyba mažais kiekiais – 5 subjektai, kepyklos veikla ir miltinių produktų gamyba mažais kiekiais – 21 maisto tvarkymo subjektas).

Visagino savivaldybės teritorijoje nėra užsiregistravęs nei vienas maisto tvarkymo subjektas maistą gaminantis savo namų virtuvėse ir teikiantis tiesioginiams vartotojams. Tačiau internete yra stebimi skelbimai su pasiūlymais parduoti konditerijos ir kulinarijos gaminius, todėl kviečiame įteisinti savo vykdomas veiklas namuose.

Dėl išsamesnės informacijos suteikimo prašome kreiptis į Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Utenos departamentą, adresu Visaginas, Parko g. 14-424, tel.  8 386 60102, mob. 8 685 53 822.

Susidarius tiksliniai asmenų grupei, norinčiai pradėti numatytas veiklas, 2021 m. gruodžio mėn. bus organizuojami mokymai. Šiuose mokymuose bus supažindinta ne tik su pagrindiniais higienos reikalavimais, taikomais dirbantiesiems maisto gamybos bei prekybos srityje, bet ir suteikta papildomos informacijos, kuri padės užpildyti maisto tvarkymo subjekto registravimui reikiamus dokumentus.

Dėl mokymų datos, laiko ir vietos bus patikslinta eigoje susisiekus nurodytais telefonais.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Utenos departamento inf.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite