Virtualus „gamtinėjimas“ su rašytoja Andre Balžekiene

Šiauliai
Jurgita Taralė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Lapkričio 13 dieną Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Rėkyvos filialas (Energetikų g. 7) pakvietė Šiaulių Rėkyvos progimnazijos 4 klasės mokinius (mokytoja Virginija Tunikaitytė) į virtualų susitikimą „Gamtinėjam su knyga“ su  kino teatro „Pasaka“ vadove ir rašytoja Andre Balžekiene. Sutikimą autorė vykdė iš kino teatro salės ir, kaip  teigė, nors šiuo metu į kino teatrus eiti negalima, tačiau tai puikus metas paskaityti knygą!

„Gamtinėti“ – kas tai?

Susitikime, kuris organizuotas įgyvendinant Lietuvos kultūros tarybos ir Šiaulių miesto savivaldybės finansuojamą projektą „EKOBIBLIOTEKA: rytojaus kūrėjai“, A. Balžekienė pristatė savo linksmą ir spalvingą  knygą „Tučių šeima gamtinėja“. Tad pirmiausia kyla klausimas ką reiškia šis dar nelabai girdėtas terminas „gamtinėti“? Pasak knygos autorės, „gamtinėti“ – naujas žodis, reiškiantis, kad reikėtų išmaniuosius prietaisus padėti į šalį ir išeiti į gamtą. Būtent taip ir elgiasi Tučių šeima.

Gamtinėkime su Tučiais! – „Tučių šeima gamtinėja“  knygos pristatymas

Kaip mokiniams pasakojo A. Balžekienė, prieš ketverius metus parašyti šią knygą įkvėpė jos dukra Ona, kadangi dukra neįsivaizdavo gyvenimo be planšetės ir labai supykdavo, jei mama norėdavo ją atimti. „Planšetės, manau, yra labai įtraukiantys ir įdomūs prietaisai, prie jų labai lengva priprasti ir sunku atsitraukti,“ – savo nuomone dalinosi rašytoja ir čia pat patarė: „Visiems yra žinoma, kad reikia derinti maistą, valgyti kuo sveikiau, tas pats ir su įvairia technika – visi turėtų jausti saiką, kada reikėtų atsitraukti ir išeiti į lauką nors trumpam pasivaikščiojimui“. Kad vaikai labiau suprastų, kaip reikia atsitraukti nuo technologijų, A. Balžekienė paskaitė apie knygoje aprašomą Tučių šeimyną, kuri kasdien naudodamasi kompiuteriais, telefonais, žinutėmis, elektroniniais laiškais ir skambučiais, kartais tiesiog pamiršta kalbėtis ir ilsėtis. Tada pavargsta ir patys nesupranta, kodėl ima pyktis. Tad vieną dieną jie nusprendžia išvykti į mišką, kuriame pajaučia gamtos grožį, džiaugiasi grynu oru ir patiria tikrai nemažai nuotykių. Grįžus po kelionės namo, visi pažada, kad nuo šiol gamtoje praleis daugiau laiko, o savo išmaniuosius prietaisus paliks namuose. Autorė vaizdingai perteikė  istoriją, atskleisdama vieną šiuolaikinę problemą – yra šeimų, kurios pasinėrusios į rutiną, planavimą, skubėjimą, išmaniuosius įrenginius mažai praleidžia laiko kartu, bet knygoje atrandamas sprendimas – pasidėti išmaniuosius prietaisus į šalį ir išeiti kartu su šeimą į gamtą. Taigi, galima teigti, kad ši knyga skirta ne vien vaikams – daug ko iš jos gali išmokti ir suaugusieji.

Testas – ar esate geri gamtinėtojai?

A. Balžekienė vaikams  parengė testą, kuriame buvo  10 klausimų apie gamtą. Teste buvo klausiama, iš kokios šalies yra kilus Greta Thunberg, kiek laiko reikėtų praleisti prie kompiuterio, kad kuo mažiau pakenktų akims, kokie gyvūnai daro užtvankas, į kurį atliekų konteinerį reikėtų išmesti skardinę ir kt.. Rašytoja paneigė faktą, kad ežiukai mėgsta pieną, jie, pasirodo, valgo sliekus, driežus. Mokiniai parodė puikias žinias apie gamtą, dauguma teisingai atsakė į daugiau nei 7 klausimus, o tai reiškia, autorės teigimu, kad jie yra puikūs gamtinėtojai!

Klausimai autorei

Ketvirtokams iškilo ir klausimų. Jiems buvo įdomu, ar sunku rašyti knygą ir ko reikia norint parašyti knygą? Rašytojos teigimu, reikia labai norėti rašyti knygą, ir skatino rašyti vaikus, turinčius įdomią istoriją. Taip pat mokiniams pasirodė įdomi pagrindinių knygos veikėjų Tučių pavardė. Kaip teigė A. Balžekienė, ji pasirinko šią pavardę, nes tai reta ir tikrai įdomi, o smagiausia, kad po knygos išleidimo su ja susisiekė porą Tučių šeimų!

Susitikimo pabaigoje mokytoja Virginija padėkojo autorei už susitikimą, visa klasė buvo perskaičius knygą ir visiems vaikams ji labai patiko! Ketvirtokai suprato, kad be technologijų įmanoma išgyventi, kad jos nėra blogai, tačiau reikia jausti saiką. Perskaitę knygą mokiniai teigė, kad norėtų į knygoje minimą namelį medyje, kuriame galėtų pabūti be išmaniųjų įrenginių!

„Tikiu, kad susitikimas buvo prasmingas ir įdomus, autorė puikiai pateikė šių dienų problemą – mūsų pasinėrimą į išmaniąsias technologijas, ir nors pabrėžė, kad jos nėra blogos, jomis naudojantis reikia jausti saiką. Labai tikiu, kad ketvirtokams šis susitikimas taip pat labai patiko ir po pamokų jie visi norės daugiau pabūti lauke, įkvėpti gryno oro, pasidžiaugti gamtos teikiamais privalumais“ – teigė Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Rėkyvos filialo bibliotekininkė Giedrė Butkutė.