REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Gruodžio 15 d. 12:45

„Virbalio vartus“ žino ir Afrikoje

Marijampolė

Birutė MontvilienėŠaltinis: Etaplius.lt


110414

Šių metų vasarą bendruomenės veiklos 15 metų sukaktį paminėjusi Virbalio miestelio (Vilkaviškio r. sav.) bendruomenė „Virbalio vartai“ gali būti puikus pavyzdys ne tik Suvalkijos, bet ir kitoms visos Lietuvos bendruomenėms, kaip galima organizuoti veiklą, kad jų nariams nereikėtų sukti galvų, iš kur gauti pinigų bendruomenės namams išlaikyti ar renginiams organizuoti.


Foto galerija:

m9b4658.jpg
m9b4667.jpg
m9b4675.jpg
m9b4677.jpg
m9b4678.jpg
m9b4679.jpg
m9b4680.jpg
m9b4681.jpg
m9b4683.jpg

Lėšų veiklai užsidirba patys

„Virbalio vartų“ bendruomenininkai lėšų užsidirba organizuodami kūrybinius užsiėmimus, bendruomenės namų krautuvėlėje ir šventėse bei įvairiose mugėse prekiaudami įvairiais suvenyrais, taip pat pačių surinktų ir išdžiovintų vaistažolių rinkiniais, putinų ir medaus tyre imunitetui stiprinti, rankų darbo muilu ir t. t. Be to, pernai rudenį bendruomenė išsinuomojo Virbalio tvenkinį ir norintiems jame žvejoti žūklės mėgėjams parduoda leidimus. Iš tokios veiklos gautas pajamas – beveik 700 Eur – šiais metais bendruomenininkai paskyrė tvenkiniui įžuvinti. Į tvenkinį buvo įleista lydekaičių, plačiakakčių ir amūrų. Taigi ateityje laukiama dar didesnio žvejų susidomėjimo, o kartu – ir papildomų pajamų bendruomenės veiklai vykdyti.

Augo ir veikla, ir narių skaičius

Vienas iš bendruomenės kūrimo iniciatorių ir pirmasis bei kol kas vienintelis bendruomenės pirmininkas Stanislovas Lopeta „Suvalkiečiui“ pasakojo, kad 2004 m. vasarį vykusiame steigiamajame susirinkime dalyvavo ir bendruomenės steigimo sutartį pasirašė 31 Virbalio seniūnijoje gyvenantis bendruomeninės veiklos entuziastas. Dabar jau 165 nariai dalyvauja bendruomenės organizuojamose talkose ir įvairiuose renginiuose, patys juos organizuoja, vyksta į pažintines ekskursijas, teatrą, dalyvauja projektinėje veikloje, savanoriškais pagrindais veda bendruomenės organizuojamus kūrybinius užsiėmimus.

Pirmąjį savo veiklos gyvavimo dešimtmetį Virbalio bendruomenininkai rinkdavosi kultūros namuose jiems skirtame kambarėlyje, taip pat bibliotekoje. Sužinoję, kad buvusio kino teatro salėje, kur kažkada buvo dominikonų vienuolyno sandėliai, seniūnija ketina įrengti šarvojimo salę, bendruomenės nariai nutarė prie to prisidėti. Paskui bendruomenė su seniūnija ir savivaldybe sutarė panaudos pagrindais perimti minėtas patalpas ir jose įrengti bendruomenės šarvojimo salę. Taip ir buvo padaryta. Statybinėms ir apdailos medžiagoms įsigyti bei salei įrengti padedant seniūnijai buvo renkamos gyventojų aukos. Paskui prasidėjo darbai, talkos, ir 2010 metų spalį šarvojimo salė buvo atidaryta.

Atgaivino Žolinės jomarką, o paskui įkūrė amatų centrą

„Virbalio vartų“ bendruomenės pirmininko S. Lopetos teigimu, bendruomenės nariai iniciatyvų nestokojo ir neturėdami savo namų. Senųjų amatų centras, tapęs ir tikraisiais bendruomenės namais, duris atvėrė tik 2015 m. sausį. Lig tol, kaip ir dabar, bendruomenininkai ranka rankon dirbo su vietos kultūros darbuotojais, biblioteka, seniūnija. Kadangi Virbalis nuo seno garsėjo kaip amatininkų miestas, bendruomenės nariai ne vienerius metus svajojo įkurti senųjų amatų centrą. Laukdami tinkamos progos nutarė atgaivinti tradicinį Virbalio Žolinės atlaidų jomarką.

– Virbalyje ir dabar yra apie įvairius miestelyje klestėjusius amatus liudijančios gatvės: Rymorių, Kalvių, Peiliadirbių, Kailiadirbių, – pasakojo S. Lopeta. – 2010-aisiais miesto sode atgaivindami jomarką miestelio gyventojams bei svečiams labiausiai ir norėjome priminti Virbalyje klestėjusius amatus. Savo amatą pristatė kalviai, mūsų bendruomenės narė Gema Liubinskienė atsinešė savo mamos austų lovatiesių, rankšluosčių, užtiesimų. Buvome pasiskolinę ir girnas, kad jaunajai kartai galėtume parodyti, kaip jų seneliai grūdus maldavo. Jomarkas buvo labai smagus, pritraukė daug žmonių, ir nuo tada mes jį organizuojame kiekvienais metais. Be to, pirmasis jomarkas mums padėjo susikoncentruoti, kokias veiklas galėtume vykdyti Senųjų amatų centre.

Tinkama proga Senųjų amatų centrui įsteigti bendruomenei pasitaikė, kai iš senų, miestelio centre esančių patalpų išsikėlė seniūnija ir biblioteka. Bendruomenė ėmėsi iniciatyvos, kad pastatas panaudos pagrindais būtų perduotas jai, o įsirengti amatų centrą padėjo dalyvavimas Vietos veiklos grupės (VVG) veikloje ir per ją realizuoti projektai. Nemažai įvairių, dar tinkamų naudoti daiktų bendruomenei padovanojo ir vietos žmonės.

– Prisimenu, nunešiau Anelei Markauskienei pensiją, – pasakojo pensijų išnešiotoju dirbantis S. Lopeta, – o ji man ir sako: „Vaikai mano audimo stakles nori į malkas supjauti. Gal jums ten, bendruomenėje, jos praverstų?“ Aš tuoj susiorganizavau vyrus, ir tas stakles tą pačią dieną pervežėme į Senųjų amatų centrą. Panašiomis aplinkybėmis čia atkeliavo ir girnos, įrenginys virvėms vyti bei kiti daiktai.

Kepa ir duoną, ir plotkeles

Rengdami Senųjų amatų centrą bendruomenės nariai jau puoselėjo mintį pradėti rengti „Duonos kelią“. Tuo tikslu amatų centre vyrai sumūrijo krosnį duonai kepti, o bankrutavusioje „Virbalio duonoje“ technologe dirbusią Ireną Lopetienę jau minėta A. Markauskienė pamokė, kaip kepti naminę duoną.

Naminei duonai kepti bendruomenė iš ūkininkų perka ekologiškai augintus grūdus. Jie amatų centre malami girnomis, o paskui užminkomi su raugu.

Vykstant užsiėmimams, kol krosnyje kepa kiekvieno dalyvio suformuotas mažas duonos kepaliukas-pagrandukas, bendruomenininkai svečius kviečia mokytis lieti žvakių, minkyti molio ir žiesti puodų, vyti virvių ar austi. Mokymų dalyviai gali užsisakyti, kad bendruomenės savanorės jiems krosnyje iškeptų ir kugelio.

Mintis, kad duonai kepant užsiėmimų dalyvius reikia kažkuo užimti, o ne išvaryti pasivaikščioti po miestelį, „Virbalio vartų“ bendruomenininkams kilo bevažinėjant po Lietuvą ir beieškant idėjų veiklai organizuoti.

„Mes viename Aukštaitijos mieste sudalyvavome duonos kepimo edukacijoje, kurios metu, kol duona kepė, buvome išprašyti lauk pasivaikščioti, – pasakojo bendruomenės pirmininkas. – Mums tai nelabai patiko, ir nutarėme, kad tą laiką reikia panaudoti kitaip – sudarant žmonėms galimybę kažką naujo sužinoti ar išmokti.

„Duonos kelio“ mokymus iš pradžių vesdavo Onutė Milišauskienė, o dabar – bendruomenės pirmininkas arba Gedeminas Žebertavičius. Jiems talkina I. Lopetienė, Aldutė Timinskienė ir Gema Liubinskienė. Į talką ateiti tenka ir bendruomenės pirmininko dukrai Silvijai Lopetaitei.

Pernai bendruomenė parengė ir pradėjo dar vieną edukacinę programą – „Plotkelės istorija ir gimimas“. Mintį tokiai edukacijai parengti „pasufleravo“ prieš kelerius metu vykusios adventinės vakaronės metu įrenginius plotkelėms, taip pat Komunijos paplotėliams kepti padovanojusi senosios miestelio plotkelių kepėjos Jaleniauskienės dukra Dana Cinaitienė.

Užsiėmimuose svečiai supažindinami su kalėdaičio (plotkelės) atsiradimo istorija, turi galimybę išmėginti adventinio laikotarpio darbus, Kūčių vakaro burtus ir pamatyti, kaip kepamos plotkelės. Renginio metu svečiai vaišinami arbata, tikrais kalėdiniais meduoliais, be to, turi galimybę parsivežti į namus ir po vieną plotkelę.

Bendruomenės nariai plotkelių išsikepa ir savo reikmėms, be to, pašventintas klebono nuveža į Gudkaimio senelių namus, per Kūčias – Vilkaviškio ligoninėje gulintiems ligoniams ir tądien dirbantiems medikams.

Užsiėmimai išgarsino visame pasaulyje

Pasakodami apie bendruomenės veiklą „Virbalio vartų“ bendruomenininkai pasidžiaugė, kad po vaikų darželiu, rūsyje, pavyko įrengti treniruoklių salę, kurioje uoliai sportuoja miestelio moterys ir jaunimas.

Bendruomenė turi ir moterų klubą, taip pat dailės būrelį, kuriam vadovauja Audronė Gurinskienė. Bendruomenės lėšomis buvo išleistos poezijos knygos „Prabilę eilėmis“ ir „Čia, kur saulė mane pasitiko“, taip pat du atsiminimų knygos „Virbalis mano atsiminimuose“ tomai.

Vienas iš labiausiai žinomų bendruomenės gaminių – žolelių užpiltinė „Trejanka“, kurios 150 metų senumo receptas iš kartos į kartą keliauja Stanislovo Lopetos šeimoje, o žoliauja visi nariai, kurie tik gali ir nori.

Bendruomenės nariai džiaugiasi, kad jų bendruomenę jau žino ne tik įvairių Lietuvos kraštų žmonės, bet ir mokymuose dalyvavę užsieniečiai: amerikiečiai, australai, turkai, indai, kinai, Taivanio, Malaizijos ir net Afrikos šalių gyventojai, jau nekalbant apie europiečius. Populiarinti bendruomenę tarp užsieniečių „Virbalio vartams“ padeda Lietuvos gidai, kuriuos bendruomenininkai buvo pasikvietę į „Duonios kelią“.

Plėtodami veiklą šios bendruomenės nariai teigia turintys įdomių planų ir ateičiai. O kol kas šiuo metu Senųjų amatų centre tiesiog apgultis norinčiųjų dalyvauti edukacijoje „Plotkelės istorija ir gimimas“. Bendruomenės nariai kasdien priima po dvi tris grupes svečių ir darbo turi iki pat Naujųjų metų.

Ričardo Pasiliausko nuotraukos



REDAKCIJA REKOMENDUOJA