Angle down Atgal

Vilniaus valdžia tikisi erkių gaudyklėmis išsiaiškinti šių parazitų paplitimą

Vilniaus miesto valdžia tikisi, kad sostinės parkuose įrengiamos erkių gaudyklės padės išsiaiškinti šių parazitų paplitimą, bei ragina žmones skiepytis.

Sostinės vicemeras konservatorius Valdas Benkunskas teigia, kad pagrindinis akcijos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį ir raginti pasiskiepyti nuo erkinio encefalito.

„Nekeliame tikslo išgaudyti visų Vilniaus erkių, bet tai yra priemonė, kuri parodys, kiek šių parazitų artimoje aplinkoje yra. Jeigu ta priemonė pasiteisins – mes ją testuosime kelias dienas – ją naudosime kitose Vilniaus viešosiose erdvėse, galbūt dar šį šiltąjį sezoną ir ateityje“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė sostinės vicemeras.

Dešimt erkių gaudyklių – dėžių su sausu ledu bei lipniomis juostelėmis dvi paras stovės Vingio parke.

Gaudykles nemokamai pasiūlė įmonė „Zoo Alliance“, užsiimanti šių parazitų naikinimu. Įmonės vadovas Valerijus Sidorčiukas pasakojo, kad gaudyklės veikia tirpstant itin žemoje temperatūroje sušaldytam anglies dvideginiui – vadinamajam sausam ledui. Taip imituojamas žmogaus kvėpavimas, į kurį ir reaguoja erkės, jos iš maždaug vieno aro teritorijos nuropoja iki dėžės, tuomet prilimpa prie rėmelio su lipnia juosta.

„Mes su savivaldybe tiesiog norime pažiūrėti, kiek yra erkių Vingio parke“, – teigė įmonės direktorius.

Prie šių gaudyklių dvi paras budės ir žmogus, kadangi sausas ledas prie jo prisilietus gali nudeginti. Verslininkai skaičiuoja, kad dešimties gaudyklių komplektas bei jų saugojimas kainuotų apie 2 tūkst. eurų.

Anot V. Sidorčiuko, išbandžius gaudykles įsitikinta, jog erkės gali nušliaužti iki dešimties metrų: pernai per parą Vingio parke taip pagautos septynios erkės.

Kai kurie mokslininkai jau anksčiau išreiškė abejones, ar priemonės bus efektyvios ir padės pritraukti erkes, taip pat neatmetė, kad čia pateks kiti vabzdžiai.

Verslininkas pripažįsta, kad gaudyklėse turėtų atsidurti ir kiti kraujasiurbiai – uodai, mašalai, čia gali pakliūti įvairūs vabalai.

Anksčiau skelbta, kad gaudykles ketinama įrengti ir Pasakų, Jomanto, Lūžių parkuose.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, Lietuvoje sergamumas erkiniu encefalitu išlieka didžiausias Europoje.

Šiemet iki liepos pabaigos Lietuvoje erkiniu encefalitu susirgo 99 asmenys – 38 daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį, du žmonės mirė.

Konservatoriai jau anksčiau kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją prašydami, kad skiepai nuo encefalito vaikams ir rizikos grupėse esantiems asmenims būtų nemokami. Ministerija ketvirtadienį BNS nurodė, kad kol kas prioritetas skiriamas kitoms infekcinėms ligoms – meningokokui, rotavirusui, tačiau artimiausiu metu ekspertai vėl svarstys galimų nemokamų skiepų nuo erkių platinamos ligos klausimą.

BNS

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite