Vilniaus savivaldybė pandemijos įkarštyje verčia gyventojus būriuotis?

Vilnius
V. Benkunskas (dešinėje): „Ne tokios čia yra sudėtingos procedūros, kad jas būtinai reikėtų stabdyti.“ © Saulius Žiūra
Reporteris Skaistė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Siaučiant koronavirusui Vilniaus miesto savivaldybė verčia gyventojus eiti iš namų ir balsuoti už jų daugiabučius administruojančių įmonių perrinkimą.

Savivaldybės valdininkų nesustabdo net griežtos Vyriausybės rekomendacijos gyventojams karantino metu likti namuose ir nesiburti didesnėmis grupėmis, išskyrus šeimos narius. Į gyventojų prašymus atidėti balsavimą iki karantino pabaigos savivaldybė nereaguoja.

Sostinės savivaldybės valdininkų veiksmais pasipiktinę gyventojai yra patekę į spąstus, mat karantino metu negali organizuoti daugiabučių savininkų susirinkimų, o į jų prašymus stabdyti administratorių rinkimus, savivaldybė neatsižvelgia. Esą nieko baisaus, kad gyventojai balsuoja, išeina iš namų ar atidaro duris agitatoriams, įkalbinėjantiems pasirinkti vieną ar kitą administratorių.

Nepaiso Vyriausybės rekomendacijų ir neatideda balsavimo

Bendrabučio tipo daugiabučio, Šiltnamių g. 38, Vilniuje, gyventoja Gitana Kulikauskienė Alfa.lt pasakojo, kad trečiame aukšte dvi „atstovės“ karantino metu pradėjo vaikščioti po kambarius ir bendro naudojimo patalpas ir agituoti kaimynus, kad reikia keisti administratorių.

Pasak gyventojos, šio namo savininkų pirmas susirinkimas, kuriame keltas klausimas dėl galimybės rinktis kitą administratorių įvyko spalio 15 d. Jame dalyvavo 15-18 butų savininkai iš 75. „Ketvirtadalio gyventojų kreipimosi užteko, kad savivaldybė organizuotų balsavimą. Bet mums žadėjo gyvai suorganizuoti antrą susirinkimą, jo nekviečia, nes karantinas. Tiesiog dabar vyksta toks chaotiškas balsavimas, kažkas žmonių pasirašytus biuletenius išsiunčia. Taip tikrai neturi būti“, – mano gyventoja.

Patys gyventojai į paštą eiti negali, nes čia gyvena daug pensijino amžiaus žmonių. „Kai kurie man siūlo nupirkti daugiau pašto ženklų, juos užklijuoti ant vokų ir išsiųsti. Aš nesuprantu, kodėl negalima karantino metu sustabdyti šių rinkimų. Atidėti jų. Mes tik šito norime. O kai bus saugu, norėtume gyvai su gyventojais pasitarti dėl mūsų namo administratoriaus. Gal ir dabartinio administratoriaus nereikėtų keisti. Bet tiesiog dabar kažkas labai nori ir stengiasi įpiršti kitą įmonę“, – piktinosi moteris.

Vilniaus miesto savivaldybės organizuoti administratoriaus rinkimai šiame name vyksta nuo lapkričio 12 d. iki 26 d.

Biuleteniuose butų savininkai turi įrašyti buto, kuriame gyvena numerį, vardą, pavardę ir pažymėti pasirinktą administratorių iš savivaldybės pateikto sąrašo. Kadangi šiame name dauguma gyventojų pensijinio amžiaus, retas moka naudotis kompiuteriu, todėl turėtų užpildytą ir pasirašytą biuletenį nunešti ir išsiųsti į paštą.

Žmonės baiminasi per tokias keliones užsikrėsti COVID-19, juolab kad Vyriausybė rekomenduoja karantino metu likti namuose, atsisakyti nebūtinų kelionių ir palikti gyvenamąją vietą tik vykstant į darbą, prekybos vietą, dėl sveikatos priežiūros ir kitų būtinų paslaugų.

„Niekas pas mus nebalsuoja – nesaugus metas. Vakar vėl iš trečio aukšto ateina kažkokie neaiškūs žmonės. Paprašiau parodyti kornaviruso testą. Ko jie čia vaikšto?“ – rinkimų sukelta anarchija name piktinosi gyventoja.

Pask G. Kulikauskienės, kai kurie gyventojai iš viso negavo biuletenių, nes laiškininkė juos numetė bendroje virtuvėje. „Pas mus bendrabučio tipo namas. Pašto dėžutės sudaužytos. Tai laiškininkė kiekvieno aukšto bendroje virtuvėje numetė krūvą biuletenių pagal kambarių skaičių tame aukšte. Kai kurie žmonės nesupranta, sulamdo ir išmeta tuos lapus. Kiti nemoka naudotis kompiuteriu. Nemoka užpildyti to biuletenio. Man atrodo, turėtų tokius dokumentus įteikti asmeniškai. O kai toks karantinas siaučia, žmonės bijo atidaryti duris. Daug kas ligoninėje guli. Daug kas izoliavosi. Šitaip negalima“, – stebėjosi moteris.

Iš viso šiame bendrabučio tipo daugiabutyje gyvena nemažai vyresnio amžiaus žmonių. „Priešais mus gyvena močiutė, serganti demencija, jie nieko nesupranta, ją prižiūri slaugos darbuotoja. Ką toks žmogus gali suprasti, jos paprašyk, ji bet ką pasirašys. Daug tokių žmonių gyvena“, – pasakojo G. Kulikauskienė.

Labiausiai gyventojus jaudina, kad administratoriaus rinkimai organizuojami karantino metu. „Visame pasaulyje yra nenugalima jėga. Yra tas atvejis. Niekas jo nenumatė. Kas čia – šalies prezidento rinkimai, kad jų negalim atidėti iki karantino pabaigos? Aš nesuprantu. Mūsų dauguma gyventojų pasipiktinę, išskyrus dvi aktyvistes, kurios vaikšto po butus ir agituoja už vieną įmonę. Aš nežinau, kas joms pažadėta“, – svarstė moteris.

Gyventojai prisimena pirmojo karantino metu COVID-19 židiniu virtusį sostinės bendrabutį Antakalnyje ir baiminasi , kad jų name nepasikartotų panašus atvejis dabar.

Pasak G. Kulikauskienės, jų name daug žmonių su gretutinėmis ligomis ir jiems dabar tikrai pavojinga išeiti iš namų. „Kodėl mes turime kažką daryti, kodėl negalima palaukti?“ – klausė ji.

Pasak moters, Šiltnamio g. 38 name gyvenantys ghyventojai raštu kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybės Būsto administravimo skyrių su prašymu atidėti balsavimą, tačiau jų šauksmas liko tyruose. „Mūsų dauguma gyventojų surinkti parašai, kad mes prašome sustabdyti rinkimus tokiu nesaugiu metu. Tačiau savivaldybė visiškai nereaguoja. Skambinome ir seniūnui, o ką jis gali? Patarė nebalsuoti iš viso. Turėtų savivaldybė sustabdyti šiuos rinkimus. Seimas stabdo darbą, o čia – jokios reakcijos“, – piktinosi gyventoja.

Telefonu moteriai savivaldybės darbuotoja, kurios kontaktai nurodyti balsalapyje, paaiškino, kad šiuo klausimu užsiima teisininkai. „Vieną vakarą surinkau dviejų aukštų gyventojus, paskambinau tai darbuotojai ir įjungiau garsiakalbį. Ką ji aiškino savo teisine kalba, mes nieko nesupratome. O į mūsų prašymus stabdyti rinkimus, palaukti antro gyventojų susirinkimo, kuris buvo atidėtas dėl pandemijos, savivaldybė nereaguoja. Viskas daroma, kad kuo greičiau būtų pakeistas administratorius. Aš nesuprantu, kas vyksta“, – prisipažino moteris.

Jos teigimu, protestuodami, kad savivaldybė nepaiso žmonių raštu pareišktos valios stabdyti rinkimus, gyventojai arba nebalsuoja, arba plėšo biuletenius ir juos išmeta. 

„Mums pataria padėti kaimynams, nufotografuoti biuletenį ir savo vardu išsiųsti į savivaldybę e. paštu. Bet juk čia gyvena senutės, kurios net telefonų tokių neturi. Praeis karantinas, bus geresnė situacija, susitiksime, bendrausime gyvai, pasitarsime ir išsirinksime, ką norėsime. Nors dauguma gyventojų jau dabar linkę palikti esamą administratorių. Jo darbas dabar tenkina. Tikrai toks perdėtas susidomėjimas ir tokia skuba stebina. Seimas atidėjo posėdžius, planinės operacijos ligoninėse atidedamos. Nuotoliniu būdu mokiniai mokosi. O savivaldybė gyvai organizuoja rinkimus. Koks čia gali būti balsavimas, kai tokia tragiška situacija. Tai visiškai nesuprantama“ – piktinosi moteris.

Alfa.lt duomenimis, pandemijos įkarštyje, kai kasdien nustatoma vis daugiau užsikrėtusiųjų ir mirusių nuo COV-19, administratoriaus rinkimus savivaldybė organizuoja maždaug 30 sostinės daugiabučių.

Valdininkai iš savivaldybės Būsto administravimo skyriaus aiškina, kad gavusi ketvirtadalio namo butų ir kitų patalpų savininkų prašymą organizuoti balsavimą dėl administratoriaus keitimo, balsavimą paštu neva privalo organizuoti, mat taip numatyta teisės aktuose.

Valdininkai, neatsižvelgdami į sudėtingą situaciją, aklai vadovaujasi taisyklėmis ir tvirtina, kad namo savininkų teisės į balsavimą negali būti pažeistos net ir karantino laikotarpiu, kai savivaldybė taip pat vykdo savo funkcijas.

Vicemeras: viskas teisėta, administratorių rinkimų nestabdysime

Vilniaus miesto savivaldybės vicemeras Valdas Benkunskas Alfa.lt sakė, kad apie 30 sostinės daugiabučių patys pateikė prašymus keisti administratorius, todėl procedūra privalomai turi būti vykdoma ir savivaldybės organizuojama.

„Bet kaip ten dabar tiksliai organizuojamas darbas, negalėčiau pasakyti. Balsavimo raštu procedūra kažkokių didelių procedūrinių grėsmių pandemijos akivaizdoje nekelia. Tai tokia nuostata buvo, kad tą darbą reikia daryti. Nes tada viską reikėtų stabdyti tokiu atveju“, – svarstė V. Benkunskas.

Į Alfa.lt pastabą, kad ligoninėse karantino metu atšaukiamos planinės operacijos, o gyventojai verčiami eiti į paštą išsiųsti balsavimo biuletenius, vicemeras atsakė, kad operacijos atšaukiamos dėl gydytojų trūkumo, o į paštą niekam eiti nereikia.

„Neteisingai sakote. Niekas niekur neturi vaikščioti, yra namo laiptinėse kelios balsadėžės arba pašto dėžutės, kuriose gyventojai gali įmesti balsalapius. Turbūt tikrai nereikėtų lyginti su planinėmis operacijomis, kai medikų trūksta ir yra visai kitas kontekstas. Ne tokios čia yra sudėtingos procedūros, kad jas būtinai reikėtų stabdyti“, – mano V. Benkunskas.

Gyventojams rekomenduojama likti namuose ir nesibūriuoti

Vyriausybės nutarimu visoje Lietuvoje nuo lapkričio 7 d. iki lapkričio 29 d paskelbtas karantinas.

Trims savaitėms yra sustabdyta arba apribota veikla tam tikrose ūkio šakose, sustiprintos infekcijų kontrolės priemonės, o darbas ir mokymas organizuojamas užtikrinant kuo mažesnį kontaktų skaičių.

Karantino metu draudžiami visi atvirose ir uždarose erdvėse viešose vietose organizuojami komerciniai ir nekomerciniai kultūros, pramogų ir sporto renginiai, išskyrus aukšto meistriškumo sporto varžybas, kai jos vyksta be žiūrovų, ir laidotuvės, kai jose dalyvauja ne daugiau nei 10 asmenų, išskyrus šeimos narius.

Taip pat draudžiamas kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų lankymas ir fizinis lankytojų aptarnavimas, išskyrus bibliotekas, aukšto meistriškumo sporto pratybas ir individualius (vienam lankytojui) fizinio aktyvumo užsiėmimus.

Viešose vietose draudžiama burtis didesnėmis nei 5 žmonių grupėmis, išskyrus šeimos narius, ir privaloma laikytis mažiausiai 2 metrų atstumo nuo kitų žmonių arba jų grupių.

Važiuoti miesto, tarpmiestiniu ir priemiestiniu transportu galima tik užimant sėdimą vietą, išlaikant mažiausiai vieno metro atstumą.

Lietuvos gyventojams rekomenduojama atsisakyti nebūtinų kelionių ir palikti gyvenamąją vietą tik vykstant į darbą, prekybos vietą, dėl sveikatos priežiūros ir kitų būtinų paslaugų.

Valstybės ir savivaldybių institucijose, įstaigose, valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse darbas turi būti organizuojamas ir klientai aptarnaujami nuotoliniu būdu arba daliniu nuotoliniu būdu. Privačiam sektoriui rekomenduojama dirbti tokia pat darbo organizavimo forma kaip ir viešajame sektoriuje.

Globos namuose ir kitose socialines paslaugas teikiančiose stacionariose įstaigose draudžiamas gyventojų lankymas. 

Alfa.lt