Vilniaus mokyklose gimsta verslo planai: mokiniai kuria naujus produktus

Vilnius
Kastyčio Mačiūno nuotr.
Reporteris Skaistė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Sostinės moksleiviai ir mokytojai, kurių mokyklose veikia atviros techninės kūrybinės FabLab dirbtuvės, šiandien dalijosi idėjomis, kaip dar besimokant gimnazijose galima ugdytis verslumą ir projektuoti savo karjerą. Mokyklos pristatė FabLab dirbtuvėse gimusius naujus produktus: VJBG Hoods – gimnazijos džemperių idėją ir kaip ji įgyvendinama, skystą ekomuilą, proginius ekoproduktus, ekologiškus moliūgų saldainius, ekoarbatas ir kt.

Į renginį Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazijoje susibūrė net 35 mokyklų atstovai, kurie dalijosi gerąja patirtimi, apžiūrėjo gimnazijos FabLab dirbtuves.

„FabLab tinklas veikia, nuolat organizuojam palaikymą, kad mokytojai gautų įdomių metodikų ir idėjų iš mūsų partnerių, dalintųsi tarpusavyje. Įdomios technologijų mokymosi, verslumo ugdymo veiklos skatina ir motyvaciją mokytis kitus dalykus, ir tai labai gerai“, – kalbėjo mero patarėjas Albertas Lakštauskas.

Visiems buvo pristatytos Lietuvos Junior Achievement programos, Jaunųjų bendrovių (AcceleratorX programos) įveiklinimo galimybės.

Renginio dalyviai galėjo išbandyti įrangą ir pamatyti įvairias dirbtuvių pritaikymo galimybes ugdyme.

„Siekiame paruošti vaiką gyventi ir išgyventi pasaulyje, kuris kasdien darosi vis sudėtingesnis. Ugdydami įvairiapusiškas asmenybes, gebančias kurti ne tik savo asmeninę, bet ir šalies sėkmę, gimnazijoje sudarome sąlygas mokiniams tobulėti ir save išbandyti akademinėje sferoje ir praktiniuose pritaikomuosiuose darbuose. Džiaugsiuosi, kad mūsų gimnazijos iniciatyvūs mokytojai ir mokiniai turės galimybę pasidalinti savo patirtimis bei idėjomis“, – sako Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazijos direktorė Fausta Gulbinienė.

Vilniaus savivaldybės mokyklos pirmosios Lietuvoje įsijungė į JAV Masačiusetso technologijos institute sugalvotą atvirų inžinerinių kūrybinių dirbtuvių „FabLab“ (angl. Fabrication Laboratory) tinklą. „FabLab“ idėja yra paprasta: suteikti reikalingą aplinką vietines technologines idėjas pigiai, greitai ir efektyviai paversti realybe. Pastaruoju metu „FabLab“ dirbtuvės vis dažniau steigiamos įvairių šalių mokyklose ir naudojamos kaip platformos praktiniam technologijų mokymui, projektinei veiklai bei moksleivių verslumui skatinti.

„FabLab“ plėtra yra viena iš priemonių, kuriomis Vilniaus miestas siekia plėsti technologinį mokinių pasiruošimą ketvirtosios pramonės revoliucijos iššūkiams. Sostinės gimnazijose taip pat steigiamos naujos gamtos mokslų laboratorijos, vystomos mikrokompiuterių progimnazijose iniciatyvos, o artimiausiu metu programavimo pagrindų bus pradėti mokyti net pradinukai.

Vienoms „FabLab“ dirbtuvėms įrengti mokykloje savivaldybė skiria 9 tūkst. eurų, už kuriuos mokykla įsigyja bazinę įrangą: 3D spausdintuvą, CNC frezavimo stakles, lazerinę pjaustyklę, braižytuvą bei elektronikos ir robotikos rinkinius. Taip pat mokyklos prie projekto įgyvendinimo prisideda savo lėšomis – skiria ne mažiau 4 tūkst. eurų dirbtuvių patalpų įrengimui ir pritaikymui. Papildomai savivaldybė finansuoja technologijų ekspertų-konsultantų paslaugas, kurie parengia mokykloms patalpų išplanavimo sprendimus, rekomendacinius įrangos sąrašus, veda įrangos naudojimo mokymus. Mokyklose, aprūpintose šiuolaikiška gamybos įranga, moksleiviai papildomai mokosi rinkodaros, finansų valdymo, verslo modelių, socialinės ir finansinės atsakomybės bei steigia Jaunąsias bendroves.