Vilniaus ir Trakų rajonų merės nepatenkintos lėšų keliams perskirstymu

Vilnius
Trakų rajono merė Edita Rudelienė. Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.
Reporteris Skaistė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Vyriausybei trečiadienį pakeitus lėšų skirstymą Vilniaus ir Trakų rajonų vietinės reikšmės keliams, nebetaikant joms žiedinių savivaldybių prioriteto, abiejų rajonų merės sako esančios nepatenkintos tokiu sprendimu. 

Vilniaus rajono merė Marija Rekst sako kovosianti, kad šis sprendimas būtų peržiūrėtas. 

„Vilniaus rajono savivaldybė yra tikrai žiedinė savivaldybė (...) Ruošiame raštą – siųsime ir Vyriausybei, ir prezidentui, ir Seimui, ruošiame pranešimą spaudai – kad žmonės žinotų, kad tikrai esame nuskriausti. Kas turi teisę išeliminuoti mus iš žiedinių savivaldybių? Mes nesutinkame ir tikrai kovosime“, – BNS sakė M. Rekst. 

Ji teigė, kad Vyriausybės sprendimas buvo priimtas vienašališkai, nediskutavus su savivaldybe. Vilniaus rajonas dėl šio Susisiekimo ministerijos iniciatyva priimto sprendimo, pasak jos, šiemet neteks maždaug 577 tūkst. eurų.  

Trakų rajono merė Edita Rudelienė taip pat teigė, kad su savivaldybe nediskutuota, o jos prarandami 200 tūkst. eurų turės įtakos rajono planams. 

„Man net kilo toks klausimas: jeigu mes taptume kurortu, sakykime, tai mus tada išbrauktų iš Vilniaus regiono (savivaldybei taikomas ir Sostinės regiono prioritetas – BNS)? Kelių tiesimui ir šaligatvių tvarkymui, ir aikštelių tvarkymui – poreikiai visada yra didesni negu leidžia finansinės galimybės, tai ir 200 tūkst. eurų mums yra reikšminga suma kaip tokiai nedidelei arba vidutinei palyginti savivaldybei“, – BNS komentavo E. Rudelienė. 

„Ir dar kas gaila: sužinoti tai iš spaudos. Jokių diskusijų apie tai nebuvo“, – pridūrė ji. 

Merė tikisi, kad Susisiekimo ministerija planuodama išlaidas atsižvelgs, jog Trakų rajonas yra prie Vilniaus, čia kuriasi daug gyventojų, sulaukiama turistų, dideli transporto srautai, todėl reikalinga atitinkama infrastruktūra. 

Ministerija trečiadienį pranešė, kad Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) lėšas Vilniaus ir Trakų rajonų vietinės reikšmės keliams šiemet numatoma skirstyti „teisingiau“ – panašiomis sąlygomis ir proporcijomis, kaip ir kitoms savivaldybėms. Tam trečiadienį pritarė Vyriausybė. 

Susisiekimo ministras Marius Skuodis sakė, kad Vilniaus ir Trakų rajonai buvo net du kartus išskiriami kitų savivaldybių atžvilgiu skirstant lėšų keliams proporcijas, todėl jis pasiūlė jiems skirtas lėšas paskirstyti kitiems rajonams.

Pasak M/. Skuodžio, Vilniaus ir Trakų rajonams buvo suteikiamas prioritetas ir kaip Sostinės regiono, ir kaip žiedinėms savivaldybėms, todėl dabar joms paliktas tik Sostinės regiono prioritetas. 

Pavyzdžiui, 2020 metais Vilniaus, Trakų, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių ir Alytaus rajonams  pagal žiedinių savivaldybių kriterijų skirta 2,711 mln. eurų, iš jų trečdalis lėšų teko Vilniaus ir Trakų rajonams (atitinkamai 668,7 tūkst. ir 223,2 tūkst. eurų).

Šiemet žiedinėms savivaldybėms buvo numatyta 2,32 mln. eurų KPPP lėšų, iš jų Vilniaus ir Trakų rajonams – 772,6 tūkst. eurų (atitinkamai 577 tūkst. ir 195,5 tūkst. eurų), tačiau dabar šios lėšos atiteks likusioms penkioms savivaldybėms.

Buvęs susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius buvo itin dosnus Trakų ir Vilniaus rajonams. Trakų rajonas buvo J. Narkevičiaus 2016 metų rinkimų į Seimą apygarda, o Vilniaus rajono taryboje daugumą turi ministrą į Vyriausybę 2019 metais delegavusi Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjunga.

Trakuose gyvenantis J. Narkevičius Trakų, Vilniaus bei Šalčininkų rajonams iš pernai Vyriausybės sprendimu keliams papildomai skirto 150 mln. eurų kovidinio paketo, BNS skaičiavimais, skyrė apie 18,5 mln. eurų, iš jų Vilniaus rajonui teko apie 9,8 mln. eurų, Trakų – apie 7,1 mln. eurų, Šalčininkų – apie 1,63 mln. eurų.

BNS