Vilniaus biržiečių klubo susitikimas: kalbėta apie biržų krašto ateitį

Panevėžys
Reporteris Austėja Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Vasario 22 dieną Lietuvos nacionalinio muziejaus konferencijų salėje įvyko Vilniaus biržiečių klubo „Krivulė“ susitikimas. Į susitikimą rinkosi klubo nariai, jiems prijaučiantys draugai ir pažįstami, atvyko grupė Lietuvos karališkosios bajorų sąjungos narių. Svečius ir senus draugus sutiko klubo prezidentas Arvydas Kregždė, Lietuvos reformacijos istorijos ir kultūros draugijos pirmininkas, Biržų rajono savivaldybės garbės pilietis Donatas Balčiauskas, „Krivulės“ meno renginių siela Gaudentas Aukštikalnis.

Donatas Balčiauskas visus kvietė susipažinti su ketinimu Reformatų skvere Vilniuje, Pylimo gatvėje, pastatyti paminklą Reformacijos ir lietuviškos raštijos pradininkams ir kvietė visus prisidėti prie šio kilnaus sumanymo.

Biržų krašto muziejaus „Sėla“ direktoriaus pavaduotoja Edita Lansbergienė ir muziejininkai Emilija Raibužytė-Kalninienė bei Lukas Kalninis siūlė įsigyti naująją knygą apie Mantagailiškio dvarą arba antrąją „Biržų istorijos apybraižų“ knygą. Arba paimti dovanų kraštiečio žinomo fotografijos meistro Ramūno Danisevičiaus nuotrauką-atviruką. O R. Danisevičiaus darbų paroda veikė čia pat, koridoriuje. Iki renginio pradžios ne vienas spėjo įsigyti vieną ar kitą knygą, pavartyti, susipažinti, pasidžiaugti.

Ne vienas Vilniaus biržietis spėjo susipažinti su biržiečiais Danguole ir Sigitu Kalkiais, Mantyagailiškio dvaro dabartiniais šeimininkais, atvykusiais į šį susitikimą. Ne vienas gyrė jų sumanymą išleisti knygą. Ypač tuo sumanymu džiaugėsi Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos prezidentas, Europos parko kūrėjas Gintaras Karosas. Tarp renginio dalyvių buvo ir istorikas dr. Algirdas Baliulis, architektas Algimantas Stalgys, daug prisidėję prie knygos leidimo.

Pirmosios susitikimų minutės buvo šiltos: trumpi prisiminimai, klausinėjimai, kaip sekasi, kas naujo nutiko nuo buvusio susitikimo. Tarp šio susitikimo dalyvių buvo nemažai dabartiniams biržiečiams pažįstamų veidų: ornitologas Saulis Skuja, krepšinio teisėjas Romualdas Brazauskas, sporto renginių Biržuose entuziastas Algirdas Maldūnas, buvęs aplinkos apsaugos viceministras Julius Laiconas, kiti Biržų krašto nepamirštantys ir nuolat į jį sugrįžtantys kraštiečiai. Į biržiečių susitikimus ne pirmą kartą atėjo ir Vilniuje gimęs, augęs Biržų Jansonų ainis, Teodoro Jansono anūkas Frederikas Jansonas (jį Biržuose sutikome per Lietuvos kariuomenės dieną, kai buvo pagerbtas generolo Maksimo Katchės atminimas). Koncertuoti savo kraštiečiams ruošėsi vargonininkė, pianistė Aušra Pačegonytė, į šventę atvykusi su smuikininke Daniele Aleksaite.

Susitikimą pradėjo ką tik susikūręs duetas: A. Pačegonytė ir Lietuvos operos ir baleto teatro altininkas Andrius Pleškūnas.

Arvydas Kregždė pristatė renginio svečius, padėkojo visiems atėjusiems susitikti vieni su kitais ir prisiliesti prie Biržų krašto istorijos.

Gaudentas Aukštikalnis pasidžiaugė turtinga Biržų krašto istorija, pasveikinęs naujuosius Mantagailiškių dvaro savininkus Kalkius, sakydamas, kad jie yra verti bajorų titulo, nes turi savo žemę ir savo pilį.

Už dvaro įamžinimą knyga jo savininkams dėkojo Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos prezidentas Gitnaras Karosas ir linkėjo tęsti prasmingą veiklą, ieškoti praeities ženklų ir juos saugoti.

Žodis buvo suteiktas Biržų rajono savivaldybės merui. Vytas Jareckas padėkojo „Krivulės“ nariams už šį kvietimą, už nuolatinę pagalbą sprendžiant Biržų krašto reikalus, už idėjas vardan Biržų. Meras trumpai papasakojo apie save, apie svarbiausius darbus. Kraštiečiai šiltai sutiko žinią, kad perkamas senojo pašto pastatas ir jame bus įkurta Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešoji biblioteka. V. Jareckas užsiminė apie tai, kad užsitęsė sporto ir sveikatingumo komplekso statybos reikalai, kad ruošiamasi tvarkyti viešąsias erdves, kad realiai susirūpinta Baltosios vaistinės tvarkybos darbais. Meras linkėjo visiems buvusiems biržiečiams idėjomis ar darbais prisidėti prie gimtojo krašto projektų ir palinkėjo prasmingo susitikimo su Biržų istorija šiandien.

Žodį susitikimo dalyviams tarė „Krivulės“ ambasadorė Biržuose Edita Lansbergienė. Ji pasidžiaugė pačiu susitikimu ir ypač tuo, kad Biržų krašto Mantagailiškio dvaras, bene vienintelis dvaras Lietuvoje, sulaukė tokios išsamios ir gilios knygos. E. Lansbergienė dėkojo Kalkių šeimai ir archeologei Romai Songailaitei, knygos „Mantagailiškio dvaras: iš praeities į dabartį“ autorei ir sudarytojai.

Bet svariausias susitikimo metu buvo knygos sudarytojos ir autorės Romos Songailaitės žodis. Ji kalbėjo apie tai, kad dvaro savininkais tapę Kalkiai rūpinosi atlikti išsamius archeologinius tyrimus, o šie atvėrė daug istorijos klodų. Anot R. Songailaitės, retas verslininkas, nupirkęs dvarą, pradeda nuo jo istorijos, nuo archeologijos. Tyrimus Mantagailiškio dvare archeologai pradėjo 2012 metais. 100 kvadratinių metrų surasta ir ištirta daugiau kaip 10 tūkst. įvairių radinių. Rasti kokliai, kurie eksponuojami Valdovų rūmuose, liudija, kad šios žemės priklausė kilmingam kunigaikščio pavaldiniui. R. Songailaitė papasakojo Mantagailiškio dvaro istoriją, pademonstravo žemėlapius su šios vietovės vardu, priminė buvusius dvaro savininkus, kalbėjo apie tai, kad Lietuvoje sparčiai mažėja dvarų, ypač daug jų sunyko sovietmečiu, kai dvarai buvo verčiami net fermomis.

R. Songailaitė dėkojo mokslininkams, kurie padėjo rengiant knygą: dr. Algirdui Baliuliui, prof. Linui Daugnorai, architektui Algimantui Stalgiui.

Apie dvaro sodybos architektūrinius tyrimus pasakojo A. Stalgys.

Vilniaus biržiečius pasveikino, už dėmesį jų darbams padėkojo S. Kalkys.

Paskutinės oficialaus renginio akimirkos – A. Pačegonytės ir D. Aleksaitės atliekama muzika.

Bet atsisveikinus atsisveikinimas dar nesibaigė. Kas bendravo su knygos autore Roma Songailaite, Mantagailiškio dvaro savininkais Kalkiais, kas ilgokai kalbino merą V. Jarecką, kas džiaugėsi čia susitikę ir vienaip ar kitaip Biržus prisiminę.