Vilkaviškio sinagogos vietoje – atminimo ženklas

Marijampolė
Reporteris Brigita Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Nuo šiol buvusios istorinės Vilkaviškio sinagogos, arba žydų maldos namų, vietą žymės atminimo ženklas. Šis ženklas – skirtas ligi karo čia gyvenusiai gausiai žydų bendruomenei atminti.

Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijoje veikia darbo grupė Vilkaviškio miesto istorijos, istorinių šaltinių ir kitos informacijos, susijusios su Vilkaviškio krašto istorija, rinkimui ir apibendrinimui. Jos iniciatyva buvo kreiptasi į Jakovo Bunkos labdaros ir paramos fondą, kuris sutiko finansuoti buvusios Vilkaviškio žydų sinagogos atminimo ženklo sukūrimo ir pagaminimo kaštus.

Šis ženklas pastatytas netoli „Swedbank“ banko pastato. Buvusios Vilkaviškio sinagogos vieta nustatyta pagal kitoje gatvės pusėje esantį Vilkaviškio pirminės sveikatos priežiūros centro pastatą, kuriame kadais veikė žydų senelių globos namai.

Iš Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės valdovo Zigmanto Senojo žmonos Bonos 1545 m. pasirašyto dokumento žinoma, kad ji skyrė medienos žydų sinagogos statybai. Tai buvo viena gražiausių sinagogų Užnemunėje, saugojusi seną žydų šventraštį Torą. Žydų šventovė su didele ąžuoline Šventąja arka, papuošta išraižytais mediniais ornamentais, buvo atsukta į Jeruzalę.

Sinagoga buvo svarbiausias žydų dvasinis ir kultūrinis centras Vilkaviškyje. 3 aukštų (11-os metrų aukščio) medinė šventovė tarnavo didesnei kaip 4000 žmonių bendruomenei per šventes ir iškilmes. Įspūdinga medinė sinagoga su visais joje saugotais dokumentais sudegė 1941 m. vasarą.

Labai daug darbo įdėta, kol buvo nustatyta tiksli Vilkaviškio žydų šventovės buvimo vieta. Šio darbo ėmėsi vilkaviškietė Irma Maurienė, kuri bendradarbiaudama su Vilkaviškio rajono garbės piliečiu Ralfu Selendžeriu ir vilkaviškiečiu Audriumi Balanda rinko, kruopščiai analizavo išlikusius istorinius šaltinius ir pagal juos projektavo buvusios medinės sinagogos vietą. Dėkojame jiems už įdėtas pastangas ir skirtą savo laiką!

Savivaldybės administracija pasirūpino atminimo ženklo parvežimu, pastatymu ir prieigų sutvarkymu.