Vilkaviškio rajono savivaldybėje aptarta institucinės globos pertvarka

Marijampolė
Reporteris Odeta Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Šiandien Vilkaviškio rajono savivaldybės Administracijos direktoriaus pavaduotoja Daiva Riklienė bei Socialinės paramos skyriaus vedėja Simona Bikaitė susitiko su institucinės globos pertvarkos procesų eksperte Marijona Janavičiene.

Pertvarkius respublikos regionų struktūrą pagal institucinės globos procesų pertvarkos reikalavimus, jai patikėta koordinuoti ne tik Tauragės, bet ir Marijampolės regiono pertvarkos procesą.

Susitikimą iniciavusi pertvarkos ekspertė kalbėjo, kad Vilkaviškyje pertvarka vykdoma sėkmingai ir šiuo susitikimu ji norinti apsikeisti turima informacija, aptarti institucinės globos pertvarkos procesų etapus ir eigą bei apžvelgti darbus, kurie jau atlikti ir kokie dar laukia ateityje.

Susitikimo metu M. Janavičienė aptarė pertvarkos procesų etapus ir kalbėjo, kad šiuo metu jau baigiamas vykdyti I pertvarkos etapas, kurio tikslas – sukurti pertvarkai reikalingas sąlygas ir didinti paslaugų prieinamumą. Šio etapo pabaiga numatyta balandžio 30 d. Toliau kalbėjo, kad jau sėkmingai startavo ir II etapas, kuris skirtas esamų paslaugų plėtrai, naujų paslaugų sukūrimui bei infrastruktūrai.

Pertvarkos ekspertė detaliau supažindino su antruoju pertvarkos etapu, kuriuo bus plečiama paslaugų infrastruktūra regionuose ir pradedamos teikti naujų formų paslaugos tikslinėms grupėms. Ji kalbėjo, kad šio etapo tikslas – didinti darbingo amžiaus asmenų su proto ir (arba) psichikos negalia, savarankiškumą ir taip įgalinti juos gyventi bendruomenėje pagal jų poreikius.

Antrojo pertvarkos etapo paslaugų dalis bus daugiau orientuota į socialines paslaugas neįgaliesiems ir jų šeimos nariams. Šių paslaugų koordinavimą vykdys Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Suplanuotos teikti 4 paslaugos:

– apgyvendinimo su parama paslauga (paslauga yra trijų tipų, kuomet, atsižvelgiant į kiekvieno neįgalaus asmens galimybes ir individualius poreikius, asmeniui teikiama skirtingo intensyvumo pagalba, sudarant sąlygas jam, gyvenant namų aplinkoje, savarankiškai tvarkyti asmeninį ir socialinį gyvenimą, paslauga gali būti teikiama asmenį apgyvendinant Grupinio gyvenimo namuose, Savarankiško gyvenimo namuose ar apsaugotame būste);

– darbinio užimtumo veikla socialinėse dirbtuvėse (socialinėse dirbtuvėse organizuojama asmenims, turintiems proto ar psichikos negalią darbinio užimtumo veikla, nesusijusi su darbo santykiais, siekiant pagaminti rinkoje paklausius produktus ir (ar) teikti paslaugas);

– pagalbos priimant sprendimus (paslauga reikalinga tais atvejais, kai žmogui nustatomas neveiksnumas tam tikroje srityje ir jam reikalingas profesionalus pagalbininkas sprendimams priimti);

– įdarbinimo su pagalba (darbo asistentas teiks proto ar psichikos negalią turinčiam asmeniui pagalbą ieškant darbo, o jam įsidarbinus – teiks palydėjimo į darbą paslaugą).

Aptartos šių naujų paslaugų teikimo galimybės Vilkaviškio rajono savivaldybėje. M. Janavičienė taip pat informavo, jog vasario mėnesį planuoja visų Marijampolės regiono savivaldybių ir naujų paslaugų tiekėjų susitikimą, kuriame bus išsamiau aptartas pertvarkos procesas.

Susitikimo metu taip pat kalbėta apie Didvyžių socialinės globos namų pertvarką, globos centro veiklą, grupinio gyvenimo namus.