Vilkai Utenos rajone pjauna naminius gyvulius

Utena
Reporteris Skaistė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Pastaraisiais metais daug rūpesčių ūkininkams pridaro vilkai. 2020 m. jau gauti du prašymai dėl žalos atlyginimo – papjautas tik ką gimęs veršelis ir šešios avys Leliūnų seniūnijoje.

Kokias apsaugos priemones rekomenduojama taikyti, kad naminiai gyvūnai netaptų pietumis vilkams? Viena efektyviausių priemonių jiems apsaugoti nuo vilkų yra specialus elektrinis aptvaras arba tinklas. Elektrinio aptvaro aukštis turi būti ne mažesnis nei 120 cm. Elektros įtampa turi būti nuolat įjungta ir tikrinama. Rekomenduojama aptvaro viršuje naudoti papildomą ryškią juostą.
Kad gyvūnų aptvarai būtų saugomi nuo atsitiktinio jų išvertimo iš vidaus, kilnojamojo avių aptvaro (tinklo) kuoleliai turėtų būti su dvigubu smigiu, veršelių aptvaras – sustiprintas mediniais kuolais. Didesnėms bandoms (per 50 avių arba 30 galvijų) rekomenduojama elektrinio aptvaro viduje kartu su banda laikyti specialius, bandas saugančius šunis, pvz., Podhalės ar Turkmėnų Alabajų veislės. Jų turėtų būti mažiausiai du.
Ūkinių gyvūnų laikytojai gali kasmet teikti paraiškas dėl vilkų gyvūnams daromos žalos prevencijos priemonių įsigijimo ir įrengimo. Šiais metais paraiškos priimamos dar iki birželio 5 d. Utenos rajono savivaldybės administracijoje. Išsamesnę informaciją ir paraiškos formą galima rasti Utenos rajono savivaldybės internetinėje svetainėje https://www.utena.lt/…/medziojamuju-gyvunu-prevencines-prie… arba pasiteirauti Aplinkos apsaugos ir civilinės saugos skyriuje (tel. (8 389) 61 599).
2019 m. Utenos rajono savivaldybės administracijos medžiojamųjų gyvūnų padarytai žalai apskaičiuoti komisija gavo 35 prašymus dėl vilkų papjautų 94 avių ir 4 ožkų. Daugiausiai prašymų gauta iš Sudeikių (8 ), Kuktiškių (6), Daugailių ir Leliūnų (po 5 ) seniūnijų. Apskaičiuota atlyginti žala – 8673 Eur.