Vietoje Gedimino kalno – Gedimino duobė?

Marijampolė
Etaplius.lt | ELTA nuotr.
Gintaras Kandrotas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Jau kuris laikas visi plyšauja kaip užsakyti: griūva Gedimino kalnas!

Valstybės simbolis! Paveldo objektas nr. 1. Geležinio vilko legendos pradžia. Labiausia nuvalkiotas kadras sostinės fotoalbumuose ir atvirukuose. Fonas japonų turistų selfiukams.

„Tai nelaimė!“ - plyšauja paminklosaugininkai.

„Tiesiog tragedija“ - atitaria jiems istorikai.

„Neūkiškumas!“ - rūstauja Premjeras.

„Paprasčiausias bardakas!“ - įsitikinę paprasti piliečiai.

Pasipylė siūlymai, ką daryti. Gal reikėtų plėvele uždengti – negražu, bet, sako efektyvu. Uždengė, nepadėjo, plyšiai šlaituose dar labiau prasivėrė.

Gal turistams uždrausti laipioti, kad akmenų nespardytų, šlaitų neardytų? Uždraudė kuriam laikui. Nepadėjo.

Gal polius sukalti? Gal pamatus išbetonuoti? Gal ..?

„Cit!“ - pasakė Premjeras ir sugalvojo pats vasarą ant kalno užkopti. Gal ten geriau bus matyt, ką daryti. Užkopė, ir dar ministrus kelis suprakaitavusius pirma savęs ant kalno užvijo.

Bloga naujiena: jokių stebuklingų kalno išgelbėjimo idėjų Premjerui (anei ministrams) užkopus nekilo.

Gera žinia: nuo gerai įmitusių vadžios vyrų ir žurnalistų su kameromis kalnas daugiau nei įlinko, nei nuslinko. Nors tiek pozityvo...

„Reikės ieškot pinigų. Pietiniam šlaitui reiks tiek milijonų, šiauriniam – dar kažkiek“ - rimtu veidu apie kalno remontą į kameras dėstė Premjeras, o jam pritarė nežinia iš kur ant kalno atsiradę lenkų ekspertai: „Tak to, panowie, i jiest“. Irgi mat ekspertai atsirado... Jie gi ten pas save kalnų neturi, tai ką čia mums gali patarti?

Bet palaukit, ponai, kaip čia dabar? Ar maža pas mus kalnų ir piliakalnių, kuriems jokio remonto nereikia? Nejau sunku kokį vieną perkelti į Vilniaus centrą vietoj apsmukusio valstybės simbolio? Kad ir Šatrijos kalną. O ką: nei jam šlaitai slenka, nei pagrindas skęsta...

Tačiau jau beveik girdžiu: „Kaip perkelti, kaip galima, kas leis, kiek kainuos?..“ Ir pan.

Nesakau, kad būtų pigu. Sakau, kad būtų labai gražu matyti kokį Medvėgalį ar Šatrijos kalną Vilniaus centre.

Sakysit, nerealu? O ši valdžia ar ką nors realaus nuveikė? Gal jos kovos su alkoholiu priemonės realios? Taip kad nereikia čia...

Bet yra ir kita idėja, gal net geresnė. Ji dar paprastesnė: slenkantį, griūvantį, visiems galvos skausmą keliantį Gedimino kalną reikia nukasti. Sulyginti su žeme. Akmenis parduoti turistams kaip suvenyrus, dirvožemį pasiūlyti išsivežioti Pavilnio sodininkams. O pilį už 1 eurą parduoti tam, kas nusigriaus ir nusiveš pats. Bus ir greita ir nebrangu.

Tai būtų pirmas viso projekto etapas. O jį įgyvendinus reiktų nesustoti ir vietoje Gedimino kalno iškasti... Gedimino duobę. Smegduobę tokią – gilią ir su stačiais kraštais.

Pagalvokit patys: Gediminas esą geležinį vilką susapnavo ant kalno. Pasaka darželinukams! Istorikų išmislas lengvatikiams! Kur jūs matėt vilką ant kalno staugiant? Jie vis krūmuose, raistuose, daubose visokiose gyvena. Ten slapstosi, veisiasi, ten ir staugia.

Galų gale, kas dabar paskys, kur ten tas Gediminas susapnavo vilką: ant kalno ar duobėj raiste?

Kad atnaujinta legenda būtų įtikinamesnė, galima būtų garsųjį Vilniaus vamzdį iš Neries pernešti į tą duobę, o iš vamzdžio nustatytomis valandomis per pilnatį paleisti vilko staugimą. Efektas būtų nepakartojamas, apie kalną visi greiti pamirštų.

Na, o duobė galėtų net ir praktiškai pasitarnauti. Juk po smarkesnio lietaus sostinės gatvės upėmis tampa, automobiliai jose plaukioja ir skęsta.

Be to, kai Vilniuje trūksta koks nors rimtesnis vamzdis, jo turinį vilniečiai mielai Nerimi visiems mums, nevilniečiams, paleidžia. Toliau nuo savęs... Tai va Gedimino duobė ir tokiu atveju puikiai tiktų, nereikėtų Neries teršti... Ir kur jau kur, o į šiurpiausių pasaulio lankytinų vietų žemėlapį, kurį vis sudarinėja turizmo ekspertai, tikrai patektume!

Pranas Mastauskas