Angle down Atgal

Viešbučių sektorius su nerimu žvelgia į mokesčių pakeitimus

Apgyvendinimo paslaugoms siūlomas naujas lengvatinis 15 proc. PVM tarifas gali tapti smūgiu šalies viešbučių konkurencingumui, teigia Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos (LVRA) prezidentė Evalda Šiškauskienė, apgailestaujanti dėl tinkamai neišnaudojamo Lietuvos turizmo potencialo.

Evalda Šiškauskienė.
Evalda Šiškauskienė.

„Mums idealus atvejis, kad nieko nekeistų, kad būtų 9 proc. PVM. Bet jo iš viso neliks, tai lieka 5 proc. ir 15 proc., mes sakome: duokite 5 proc. - padarysime konferencinio turizmo, visos turizmo rinkos proveržį, nušluostysime Baltijos regionui nosį, uždirbsime Lietuvai į biudžetą milijonus. 15 proc. mus bloškia į diskriminacinę poziciją visos Europos atžvilgiu“, - naujienų agentūrai ELTA penktadienį sakė E. Šiškauskienė, reaguodama į Vyriausybės pristatytas mokesčių permainas, įskaitant ir pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifų pakeitimus.

E. Šiškauskienė pažymi, kad Lietuvos apgyvendinimo paslaugų sektorius dabar rizikuoja tapti nekonkurencingas kaimyninių šalių atžvilgiu, o tai reikštų ir mažesnes įplaukas į valstybės biudžetą.

„Būsime išmesti iš konkurencinės rinkos su šitiek naujų viešbučių. 15 proc. PVM, kai visos Europos vidurkis 11 proc., lenkai ir vokiečiai turi po 7 proc. Kiekvienas turistas viešbučiui palieka 18 proc. visų išlaidų. Tai vien tik iš naujų viešbučių uždirbtume 90 mln. eurų pajamų per metus. Neskaitant kitų susijusių turisto išlaidų“, - sako E. Šiškauskienė, pabrėžianti, kad mažesnis PVM viešbučiams laikytinas ne lengvata (tarkime, vidaus vartojimo prekėms), o eksporto paslaugų tarifu.

LVRA prezidentės teigimu, PVM tarifo kaitaliojimas kenkia ir šaliai investiciniu požiūriu, jos žodžiais, „investicinei aplinkai tai katastrofa“. Dėl mokesčių pakeitimų kyla rizika ir viešbučių statyboms šalyje.

„Naujiems besistatantiems tai bus labai blogai. Dabar ta stadija, kai daugelis pasiruošė projektus, kitas žingsnis - derybos su bankais. Nežinau, ką sakys bankai, kiek reikės turėti savo lėšų, nes situacija iš esmės keičiasi, reikia vėlgi keisti verslo planus. Projektai yra nuo 10 mln. iki 20 mln. eurų ir daugiau, tikrai dideli ir ilgalaikiai“, - sakė E. Šiškauskienė.

Vis dėlto ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius tikisi, kad 15 proc. PVM tarifas viešbučiams yra geresnis variantas, nei anksčiau svarstytoji alternatyva - standartinio tarifo taikymas.

„Kompromisas rastas - buvo siūloma neturėti lengvatos, taikyti įprastinį 21 proc. PVM tarifą (...). Manau, kad tai leis mums, kaip šaliai, išlaikyti konkurencingumą apgyvendinimo srityje, žinant, kad ne viena dešimtis apgyvendinimo projektų, turiu omenyje viešbučius, planuoja steigtis didžiuosiuose miestuose, tarp jų ir sostinėje“, - ketvirtadienį sakė M. Sinkevičius, kartu su Premjeru ir finansų ministru pristatydamas Vyriausybės mokesčių ir socialinės sistemos pakeitimus.

Kaip žinoma, Vyriausybė keičia lengvatinių PVM tarifų sistemą: vietoje iki šiol galiojusių 5 ir 9 proc. PVM bus 5 ir 15 proc. lengvatiniai tarifai. Seimui pritarus, pakeitimai įsigaliotų nuo 2018 m. sausio 1 d.

ELTA

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite