Angle down Atgal

Vienybė Parkinsono liga sergantiems ir jų artimiesiems

Vis ilgėjant žmonių gyvenimo trukmei atsirado sąvoka „sveikas senėjimas“. Vyresnio amžiaus asmenys kviečiami nuolatos mankštintis, sveikai maitintis ir gerinti savo psichikos sveikatą. Visgi neišvengiamai atsiranda sergančiųjų tam tikromis senatvės ligomis. Viena iš jų – Parkinsono liga. Kiekvienais metais balandžio 11 d. minima Pasaulinė sergančiųjų Parkinsono liga diena, kuria siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į šią ligą ir didinti informuotumą apie ją.

Šiaulių r. sav. visuomenės sveikatos biuras kvietė šią dieną minėti kartu. Būdas gana paprastas, tačiau labai veiksmingas – žygis su šiaurietiškojo ėjimo lazdomis. Saulėtą penktadienio rytą Šiaulių r. III-jo amžiaus universiteto studentai rinkosi į susitikimą su visuomenės sveikatos specialistė, kuri ne tik priminė ŠĖ pagrindinius principus, vedė žygį, bet ir pasakojo apie Parkinsono ligą, jos požymius bei prevencines priemones. Sustojimų metu dalyviai taip pat dalijosi savo artimųjų patirtimi bei diskutavo apie ligos atsiradimo priežastis. Žygio metu aplankėme didelę dalį Kuršėnų miesto bei garsiuosius Pušyno ąžuolus, iš kurių vieną stipriai apkabinome ir šiuo gestu reiškėme vienybę Parkinsono liga sergantiems ir jų artimiesiems.

Turime pasigirti, kad nužygiavome apie 6 km. suskaičiavome vidutiniškai apie 10000 žingsnių ir pasisėmėme motyvacijos ir jėgų artėjantiems pavasariniams darbams.

2017 m. Lietuvoje Parkinsono liga sirgo 16681 moteris ir 10335 vyrai. Šiaulių r. sergantys - 277 moterys ir 158 vyrai. Lietuvoje nuo Parkinsono ligos mirė 165 žmonės (106 moterys ir 59 vyrai) (5,83/100 000 gyv.), o Šiaulių rajone 2017 m. mirė 8 žmonės (6 moterys ir 2 vyrai) (19,36/100 000 gyv.). Amžius yra vienas svarbiausių Parkinsono ligos rizikos veiksnių, paprastai simptomai pasireiškia apie 55 metus, bet kartais ir anksčiau – apie 40 metus, dažniausiai moterims.

Šiaulių rajono visuomenės sveikatos specialistai primena pagrindinius šios ligos požymius:

- pusiausvyros sutrikimas

- orientacijos sutrikimas

- eisenos pasikeitimas

- judesių sulėtėjimas

- rijimo sutrikimas

- mąstymo sulėtėjimas

- kalbos sutrikimas

- galūnių bei kūno sukaustymas

- galvos ir galūnių drebėjimas

KASDIENĖ MANKŠTA, FIZINIS AKTYVUMAS, REABILITACIJA, VISAVERTĖ SUBALANSUOTA MITYBA GALI PADĖTI IŠVENGTI ŠIOS LIGOS ARBA PALENGVINTI SIMPTOMUS!

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistai

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite