Vestuves Lietuvoje planavę emigrantai: „koronavirusas paliko mus ant ledo“

Lietuva
Pixabay.com nuotr. / Vestuvės
Reporteris Austėja Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Vestuvės – viena ypatingiausių ir labiausiai planuojamų švenčių poros gyvenime. Deja, šie metai būsimiems jaunavedžiams gerokai sumaišė kortas. Pasaulyje įvestas karantinas uždraudė masines šventes, atšaukė skrydžius, sustabdė darbus. Bene labiausiai nukentėjo pramogų sektoriaus atstovai, o jų paslaugas užsisakę klientai liko nežinioje. Būtent taip nutiko ir birželį vestuves gimtojoje Lietuvoje planavusiems ir Londone gyvenantiems tautiečiams.

Anonimais panorę likti lietuviai papasakojo savo istoriją apie tai, kaip beveik metus planuotos vestuvės įsibėgėjus karantinui tiesiog sugriuvo. Pasak jų, vis dar vyksta dokumentų tvarkymas su daugybe prie būsimos šventės prisidėjusių paslaugų tiekėjų, todėl dėl pasirašytų sutarčių jie negali atskleisti smulkių detalių.

„Susižadėjome praėjusių metų pradžioje ir netrukus pradėjome planuoti šventę. Gyvename Londone, Lietuvoje likę mūsų artimieji, niekad nekilo dvejonių, kur norime susituokti. Puikiai žinojome, kad pirmiausia turim pasirūpinti šventės vieta, fotografu, šventės vedėju ir planuotoja. Pagalvojom, kad tokią pačią kainą išleisime skrydžiams ir išsiprašymams iš darbo, todėl tuos pinigus nusprendėme išleisti planuotojai.

Kadangi nedelsėm ir vestuves planavom ketvirtadienį (birželio 11 d. – aut.), o ne savaitgalį – radom, ko norėjom ir netgi už šiek tiek mažesnę kainą.

Viskas vyko tikrai sklandžiai – dar praėjusių metų rudenį su fotografe, vedėju, planuotoja susitikome gyvai, apžiūrėjome pasirinktą šventės vietą, išsirinkome meniu, pasirašėme sutartis, sumokėjome pirmuosius užstatus.

Sau nusipirkome lėktuvo bilietus, to paprašėme iš anksto padaryti ir keletos čia gyvenančių bičiulių. Susiderinti su darbais, nusipirkti lėktuvo bilietus (visi jie naudojosi avialinijų „Ryanair“ paslaugomis - aut.).

Sausį su fotografe pradėjome derinti fotosesijos vietas, idėjas“, - pasakojo lietuvė.

Vestuvinę suknelę ir kostiumą pora tikėjosi nusipirkti parduotuvėje, kadangi skraidyti į Lietuvą ir siųdintis ją pas siuvėją nuotaka neturėjo galimybės. Dėl to ji nesijaudino – juk Londone ir jo apylinkėse tiek daug vestuvinių salonų su gražiausiomis suknelėmis!

„Visus mėnesius sąžiningai sportavau, norėjau lengvai prigludusios suknelės, jokių princesių apdarų. Vasarį pradėjau lankytis įvairiose parduotuvėse, salonuose – suknelę išsirinkau neįtikėtinai greitai. Dar pasijuokėm, kad viskas vyksta taip gerai – kažkas tikrai įvyks“, - prisiminė būsima nuotaka.

Deja, jaunųjų nuojauta pasitvirtino su kaupu – pasaulyje žaibiškai pradėjo plisti koronavirusas. Netrukus pirmoji Lietuva, o savaitė po jos ir Jungtinė Karalystė įvedė karantiną.

„Ir tada viskas sustojo. Mane ištiko panikos priepuoliai, tėvai pradėjo labai pergyventi, visi pradėjo klausti, ką darysim, kas dabar bus, paslaugų tiekėjai nebegalėjo pasakyti, ar viskas iš jų pusės įvyks, ar vestuves teks atšaukti. Visus sukaustė baimė dėl saugumo, sveikatos. Dalis mums labai artimų svečių pradėjo užuolankomis kalbėti, kad dalyvauti negalės. Skaudu, bet neseniai priėmėme sprendimą šventę perkelti kitiems metams.

Šiuo metu sprendžiame likusias problemas: palikti užstatai paslaugų tiekėjams yra ganėtinai nemaži, jie tvirtina, kad mes atšaukdami vestuves nutraukiame sutartį, todėl užstatas negrąžinamas. Deja, tokie nutikimai, kaip pandemija ar karantinas net nebuvo akiratyje, tokių punktų, žinoma, jokiose sutartyse nėra. Būtent taip nutiko su šventės vieta ir planuotoja. Vestuvių fotografė sutiko grąžinti pusė jau sumokėtos sumos, nes esą vis tiek jau spėjome bendrauti nuotoliniu būdu, eikvojome laiką, už kurį tenka susimokėti.

Nuostolinga ir suknelė, jos tikrai nebevilkėsiu, dar išpranašaus blogą ženklą“, – į situaciją su humoru šiek tiek stengėsi žiūrėti lietuvė.

Btritai vestuvių išlaidas draudžia

Jungtinėje Karalystėje galima apsidrausti dėl neįvykusių ar atidėtų vedybų, šios rūšies draudimas padengia išlaidas žiedams, vestuviniams apdarams, transporto ir fotografų paslaugoms ir net gėlėms.

Kai kurios draudimo kompanijos draudžia ir užsienyje suplanuotas vestuves.

Deja, dėl koronaviruso atšaukus itin daug švenčių, todėl draudikai nesugeba padengti sužadėtinių patiriamų nuostolių – jie masiniam vestuvių planų pasikeitimui nebuvo pasiruošę, mat įprastostomis sąlygomis tokių renginių planai keičiasi retai.

„Yahoo Finance UK“ teigia, kad susižadėjusios poros dėl to patyrė tūkstantinius nuostolius ir gali likti be nieko.

Anot ekspertų, Jungtinės Karalystės vedybų verslo rinka sudaro apie 10 milijardų svarų sterlingų kasmet, didesnė dalis šios sumos – šiltuoju metų sezonu.

Vestuvėms poros išleidžia įvairias sumas. „Yahoo Finance UK“ pateikia du pavyzdžius – londonietė Christina su sužadėtiniu neįvykusių vestuvių prarado 13 000 svarų sterlingų.

O štai sostinės gyventoja Kumaran, planavusi atšokti vestuves pagal indiškas tradicijas, prarado apie 100 000 £. Šios tautos vestuvės dažniausiai trunka ne vieną dieną ir pasižymi didžiuliu būriu svečių.

Anglija.Today