Vėlyva motinystė: mitai ir tikrovė

Vilnius
Freepik.com nuotr.
Reporteris Austėja Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Kiekvienais metais tenka pastebėti, kad moterys ryžtasi gimdyti vis vėliau. Dar prieš dešimtmetį vidutinis pirmagimio susilaukusių moterų amžius buvo 26,5, o šiemet – jau 30,2 m. Šiuolaikinės moterys neretai mano, kad pirmiausia reikia pasikloti tvirtą pagrindą po kojomis, o tik tuomet ruoštis motinystei, tad nieko keisto, kad pirmagimio susilaukiama vis vėliau. Vėlyva motinystė yra apipinta daugybe įvairių mitų, todėl naudinga išsiaiškinti, kurie jų yra arti tiesos, ir kurie yra tiesiog iš piršto laužti.

Organizmo pasiruošimas nėštumui

Neretai teigiama, kad vyresnės nei 35 metų moterys paprasčiausiai nesugebės išnešioti vaiko. Žinoma, nėštumas visuomet yra tikras iššūkis, tačiau tuomet, jei moters sveikata yra puiki, nėra taip svarbu, kiek jai metų – vos 20 ar daugiau nei 30. Niekas neturi teisės kaltinti moterų, kurios motinystei ruošiasi vėliau: tai yra labai atsakingas sprendimas, todėl būsimam nėštumui vertėtų tinkamai pasiruošti. Nors įvairius sveikatos tyrimus dažniausiai atlieka tik vyresnės nei 35 metų moterys, tačiau pasitikrinti sveikatą yra naudinga kiekvienai būsimai mamai. Vertėtų rūpintis ne vien tik lytine sveikata, bet taip pat ir širdies, kraujagyslių sistemos bei plaučių būkle.

Ar vyresnės moterys yra atsakingesnės?

Nors su amžiumi atsakomybės jausmas stiprėja, tačiau negalime vienareikšmiškai teigti, kad 35 metų moteris yra atsakingesnė nei sulaukusi dvidešimt penkerių metų. Tai visuomet priklauso nuo individualių kiekvienos moters savybių, tačiau ilgiau svarstant galimybę tapti mama galima priimti kur kas atsakingesnius sprendimus. Vyresnės moterys dažniausiai yra labiau subrendusios ir labiau pasiruošusios motinystės vargams, tačiau pasitaiko ir išimčių. Jaunos mamos ne visada įvertina, su kokiais iššūkiais gali tekti susidurti, todėl vaikelio auginimas gali būti tikras vargas.

Ar visada reikalingi genetiniai tyrimai?

Manoma, kad vyresnės nei 35 metų moterys dažniau pagimdo fizinių ar psichinių problemų turinčius vaikus, todėl joms rekomenduojama atlikti genetinius tyrimus. Vis dėlto, galimi pavojai tyko ir jaunesnių moterų, todėl svarbu nepamiršti, kad visada išlieka bent minimali rizika, kad vaikelis gims ne visai sveikas. Genetinius tyrimus taip pat gali atlikti ir jaunesnės moterys: šie tyrimai yra ganėtinai tikslūs, tačiau jų kaina ne visada džiugina..

Vyresnėms moterims sunkiau pagimdyti?

Taip pat neretai manoma, kad vyresnėms moterims yra sunkiau gimdyti, todėl joms dažniau skiriamas Cezario pjūvis. Tai – ne visai tiesa: Cezario pjūvis įprastai yra taikomas tik išimtiniais atvejais, kada kūdikio padėtis yra netinkama gimdyti natūraliai. Specialistai teigia, kad moters amžius ir Cezario pjūvis nėra susijęs: dauguma vyresnio amžiaus moterų pagimdo natūraliai.

Vaikas kompleksuos dėl senų tėvų

Nors prieš porą dešimtmečių buvo gana neįprasta pirmagimio susilaukti ganėtinai vėlai, tačiau šiandien tai yra tapę norma. Tikrai neverta nuogąstauti, kad visi vaiko draugų tėvai bus labai jauni: kadangi poros vaikų susilaukia vis vėliau, tikėtina, kad jūsų atžalos draugų tėvai bus labai panašaus amžiaus. Kur kas svarbiau yra tai, kaip auklėsite savo vaikus, bet ne tai, kiek jums bus metų. Nors dažnai teigiama, kad tėvai neturėtų būti senelių amžiaus, tačiau svarbiau yra tai, kaip jaučiatės patys, be ne tai, ką kalba kiti.

Emocinis stabilumas

Neretai teigiama, kad vyresnės moterys yra emociškai stabilesnės, tačiau tai anaiptol nereiškia, kad joms netenka susidurti su įvairiomis baimėmis ar nemenkais iššūkiais. Nors vyresnės moterys įprastai yra kantresnės ir į iškilusius sunkumus žvelgiančios kiek paprasčiau, tačiau tai anaiptol nereiškia, kad joms neprireiks kitų žmonių pagalbos. Ruošiantis motinystei naudinga lankyti atsakingos tėvystės paskaitas, dalintis savo jausmais su partneriu ar kitais artimais žmonėmis, rašyti dienoraštį, ir t.t. Nereikėtų bijoti savo jausmų: jei kankintų nerimas ar abejonės, visada naudinga išsišnekėti.

Vyresnėms moterims sunkiau susikalbėti su vaikais?

Šiandien galime rasti tikrai nemažai informacijos, kuri gali būti naudinga auklėjant vaikus, todėl nereikėtų nerimauti, kad didelis amžiaus skirtumas gali atverti prarają. Nors „senamadiški“ vaikų auklėjimo principai tikrai nėra patys tinkamiausi, tačiau turint noro galima rasti naudingų patarimų, kurie praverstų auginant vaiko asmenybę. Nereikėtų pamiršti, kad pirmagimio susilaukusios moterys tikrai dažnai nerimauja, kad.. su vaiku paprasčiausiai nepavyks susikalbėti, ir amžius įprastai yra su tuo nesusijęs.

Vėlesnis gimdymas lemia silpnesnę vaiko sveikatą?

Kiekviena būsima motina trokšta, kad jos vaikas būtų sveikas ir tinkamai vystytųsi, todėl neretai nerimaujama, kad vėlesnis gimdymas gali lemti silpnesnę vaiko sveikatą. Įdomu tai, kad dažniausiai nutinka priešingai: vyresnės moterys daugiau dėmesio skiria savo sveikatos puoselėjimui ir pasiruošimui motinystei, todėl vaikai gimsta sveikesni. Jei kūdikio nusprendžiama susilaukti vyresniame amžiuje, toks žingsnis įprastai būna kruopščiai apgalvotas, taigi, vertėtų pamiršti nuostatas, kurios neretai prasilenkia su realybe. Jei nesiskundžiate sveikata ir esate pasirengusi motinystės džiaugsmams ir rūpesčiams, neklausykite, ką kalba kiti žmonės: jūsų sprendimas yra tik jūsų pačių reikalas!

Patarimupasaulis.lt