Veislininkystės parodoje Panevėžio rajone – beveik 500 eksponatų

Panevėžys
Rimvydo Ančerevičiaus nuotr.
Jūsų Panevėžys Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Žemės ūkio ministerijos duomenimis, šalyje yra pusantro milijono sąlyginių gyvulių. Mokslininkai agrarininkai teigia, kad būtina daugiau dėmesio skirti tradiciškai stiprioms Lietuvoje gyvulininkystės sritims, didinti šalies patrauklumą ekonominėje Europos ir pasaulio erdvėje. Būtent į tai yra orientuota šiandien ir rytoj Algirdiškyje, Panevėžio rajone, bendrovės „Panevėžio veislininkystė“ teritorijoje vykstanti veislinių gyvūnų paroda „Algirdiškis 2020“.

Dėmesys gyvūnų genetikai

„Parodos dalyvius vienija bendras vardiklis – dėmesys selekcinei veiklai ir noras išauginti kuo aukštesnės genetinės vertės gyvūną“, – sakė UAB „Panevėžio veislininkystė“ direktorius Nerijus Gricius.

Veislininkystės parodos šalyje vyksta jau daugiau nei 20 metų. Šių metų renginyje galima išvysti apie 500 eksponatų. Jų transportavimo išlaidas savininkams padengs valstybė.

Žemdirbių noras surengti parodą

Augantį parodos populiarumą liudija Žemės ūkio ministerijos, Panevėžio rajono savivaldybės dėmesys, taip pat didėjantis dalyvaujančiųjų gyvūnų veisėjų, specialistų, ekspertų skaičius. Pasak N. Griciaus, žemdirbiai ypač pageidavo renginio Algirdiškyje, nes čia jie randa ne tik veislinių gyvūnų, bet ir žemės ūkio technikos, įrangos ekspozicijas. Taip pat naudingos būna mokslininkų, veislininkystės specialistų, verslo atstovų konsultacijos.

Pasak paukščių augintojo ir vieno iš parodos dalyvių Gedimino Jančausko, dalyvaujant tokiuose renginiuose svarbiausia – pažintys. „Jau kelerius metus dalyvauju Algirdiškių parodose. Svarbiausias tikslas – įgyti naujų pažinčių, įtakingų, svarbių kontaktų“, – sakė jis. Vyras parodoje demonstravo kovines ir Džersio milžinų vištas.

Laukiama jaunimo

Pasak „Panevėžio veislininkystės“ vadovo N. Griciaus, paroda pirmiausiai skirta veislininkystės specialistams, žemdirbių savivaldos organizacijų nariams, tvarkantiems gyvūnų kilmės knygas, ūkininkams, taip pat jaunimui – būsimiesiems gyvulininkystės specialistams, jauniesiems ūkininkams, moksleiviams.

Parodoje pristatomos veislininkystės naujovės padeda ūkininkams rasti sprendimus, kaip išsilaikyti rinkoje esant netgi labai mažoms ūkio produkcijos pardavimo kainoms.

Vis dėlto didelė dalis žiūrovų į parodą atvyko pasigrožėti įvairių rūšių gyvūnais bei supažindinti atžalas su jomis.

„Mes atsivedėme anūkus pasižiūrėti gyvūnėlių. Mažiausiajai įdomiausi triušiukai, o vyresnėliui jaučiai“, – pasakojo į parodą atvykusi Lėjos ir Tomo močiutė Janina.

„Šiuo metu svečiuojamės pas mano tėvus, netoli esančiame Gustonių kaime, tad išgirdę apie parodą nusprendėme apsilankyti, laisvalaikio paįvairinimui“, – sakė parodos lankytoja Elena.

Nebus pirkėjų iš užsienio

Numatyti ir seminarai, praktiniai mokymai, edukacinės programos, planuojama surengti gyvūnų aukcioną. Tačiau jo efektyvumas, pasak N. Griciaus, tikriausiai nebus toks, kaip anksčiau, kai dalyvaudavo pirkėjai iš užsienio. Praėjusiose parodose Algirdiškyje dalyvavo ir Lietuvoje išaugintais veisliniais gyvūnais domėjosi žemės ūkio specialistai, verslininkai iš Vokietijos, Turkijos, Italijos, Vengrijos bei kitų šalių.

Pasak vištų augintojo K. Steponaičio, praeitais metais užsienio verslininkų dėka, jam pavyko nemažai užsidirbti, tačiau šiemet, kadangi jų nėra, ieško kontaktų Lietuvos mastu.

„Praėję metai buvo išties sėkmingi būtent šios parodos dėka, tačiau šiemet, žinant, kad užsieniečių nebus, tenka tenkintis ir tuo, ką turime čia, Lietuvoje. Pelnas, žinoma, dėl to bus kiek mažesnis, bet svarbu nenuleisti nosies“ – sakė jis.

Paroda – nemokama

Bendrovės „Panevėžio veislininkystė“ direktoriaus N. Griciaus teigimu, didžioji parodos dalis vyks lauko paviljonuose, atvirose erdvėse, todėl lankytojams tikrai bus saugu. Paminėtina, jog parodos lankymas – nemokamas.

Organizatorių duomenimis, praėjusiais metais veislininkystės parodoje Algirdiškyje lankėsi apie 5 tūkst. ūkininkų, mokslininkų, specialistų, verslininkų, gyvulininkystės ir veislininkystės pažanga bei plėtra besidominčiųjų iš šalies ir užsienio. Tikėtina, kad šiemet lankytojų dėl koronaviruso pandemijos bus mažiau, tačiau vis tiek tikimasi susidomėjimo.