Angle down Atgal

Vasaros orų prognozė Europai: netrūks intensyvaus karščio ir smarkių audrų

Remiantis prognozėmis, šią vasarą Europoje netrūks karščio bangų, sausrų, o vietomis ir smarkių audrų.

Accuweather.com skelbia, kad didelėje žemyno dalyje, besitęsiant sausų orų periodui, antrus metus iš eilės, kritulių trūkumas kels pavojų žemės ūkio sektoriui.

Regione nuo Iberijos pusiasalio iki centrinės Europos formuosis pavojingos karščio bangos, o tai pat didės nevaldomų, laukinių gaisrų rizika. Tuo tarpu Balkanų pusiasalį talžys smarkios audros ir liūtys.

Ilgalaikės karščio bangos nuo Portugalijos ir Ispanijos iki pat Lenkijos bei Vengrijos

Prognozuojama, kad karštis Iberijos pusiasalį apims jau birželio mėnesį, o vėliau ims plisti šiaurės ir rytų kryptimis į žemyno gilumą.

Karščio banga bus intensyvesnė net už praėjusios vasaros, kuomet Portugalijoje, Belgijoje, Nyderlanduose, Vokietijoje ir Skandinavijoje buvo fiksuotos rekordinės temperatūros.

Šiais metais gaivesnių orų periodai šiame regione bus trumpi, o temperatūra vis tiek laikysis arti ar kiek aukščiau vidutinės.

Nuo šiaurinės Prancūzijos, Belgijos, Nyderlandų iki Lenkijos, Slovakijos ir Vengrijos oro temperatūra gali pasiekti ir 38°C. „Liepos ir rugpjūčio mėnesiais, kai kuriose pietinės ir rytinės Prancūzijos vietovėse, temperatūra gali pasiekti ir 40°C,“ – sakė „AccuWeather“ meteorologas Tyler Roys.

Karščiausiose vietovėse Portugalijoje ir Ispanijoje kelias dienas truksiančių karščio bangų metu temperatūros gali viršyti 43°C.

Šių karščio bangų metu nerimą didins ir nesezoniškai šiltos naktys, kas gyventojams neleis atsikvėpti net tamsiuoju paros metu.

Intensyvaus karščio ir lietaus trūkumo kombinacija lems ypatingai prastą oro kokybę, ypač miestuose ir aplink juos. Oro kokybę bloginti gali ir nuo laukinių gaisrų kylantys dūmai.

Didžiausias laukinių gaisrų pavojus - Ispanijoje, Portugalijoje ir Alpių regione

Intensyvios karščio bangos ir ilgai užsitęsę sausų orų periodai vasaros mėnesiais didins laukinių gaisrų riziką didesnėje vakarų ir centrinės Europos dalyje.

Didžiausias gaisrų pavojus numatomas regione nuo šiaurinės Portugalijos iki šiaurinės Ispanijos bei nuo Alpių iki Vokietijos ir Čekijos.

Liepos ir rugpjūčio mėnesiais gaisrų grėsmė išplis šiaurės rytų kryptimi per Prancūziją į Alpes, Vokietiją ir centrinę Europą.

„Sausros šiame regione nerimą kels vėlyvą vasarą ir rudens pradžioje, dėl ko daugelyje vietovių, antrus metus iš eilės, įsivyraus ypač sudėtinos sąlygos žemės ūkio bei vandens tiekimo sektoriuose,“ – sakė Roys.

Smarkių audrų talžomas Balkanų pusiasalis

Kol didesnėje Europos dalyje šią vasarą vyraus daugiausia sausi ir karšti orai, Balkanų pusiasalį tuo pačiu metu talžys smarkios audros.

Nors regionas neišvengs ir karščio bangų, visgi, ekstremalus karštis čia bus sutinkamas nedažnai.

Pixabay.com nuotr.
Pixabay.com nuotr.

Smarkios audros grasins Graikijai, Serbijai, Rumunijai ir Bulgarijai. Į šį regioną neramių orų masės atslinks nuo Viduržemio jūros bei rytų Europos ir Rusijos.

„Šios audros atsineš dažnas perkūnijas, tvindančias liūtis, smarkius vėjus ir krušą,“ – sakė Roys. „Stipriausių audrų metu gali susiformuoti ir tornadai.“

Stipriausios audros labiausiai tikėtinos vėlyvos popietės ir vakaro valandomis.

Šilta ir sausa vasara Jungtinėje Karalystėje, Nyderlanduose ir Belgijoje

Didžiąją vasaros sezono dalį daugiausia sausi orai vyraus Airijoje, pietinėse Jungtinės Karalystės vietovėse, Nyderlanduose, Belgijoje ir šiaurinėje Prancūzijoje.

Nuo birželio iki rugpjūčio mėnesio temperatūra bus artima arba kiek aukštesnė už vidutinę.

„Trumpalaikių, karštųjų orų epizodų metu, kurie truks tris ar mažiau dienų, temperatūros pietinėje ir vidurio Anglijoje pasieks 32°C,“ – sakė Roys.

Pixabay.com nuotr.
Pixabay.com nuotr.

Vasarai progresuojant sausi orai ir aukštesnė už vidutinę oro temperatūra, regione didins sausrų pavojų. Be nuostolių žemės ūkiui išaugs ir laukinių gaisrų pavojus.

Mažiausia sausrų tikimybė prognozuojama Škotijoje, kur dažnai užklys liūtys ir gerokai gaivesni orai.

Skandinavijoje ir rytinėje Europoje ekstremalaus karščio nenumatoma

Po praėjusią vasarą kepinusio ekstremalaus karščio ir laukinių gaisrų, šiais metais Skandinavija gali tikėtis kur kas įprastesnės regionui vasaros.

Visą sezoną temperatūros bus artimos vidutinei, nenumatoma jokių ilgalaikių karščio bangų ar užsitęsusių sausrų.

Žemesnės oro temperatūros ir protarpinio lietaus kombinacija, lyginant su praėjusiais metais, gerokai sumažins laukinių gaisrų grėsmę.

„Praėjusiais metais didelė dalis Skandinavijos sulaukė mažiau nei 50 procentų įprasto vasarai kritulių kiekio, tačiau šiemet šis regionas gali tikėtis 70-100 procentų kritulių normos,“ – sakė Roys.

Rytinė Europos dalis taip pat išvengs ekstremaliausio karščio, kuris šią vasarą alins likusią žemyno dalį, visgi, vasaros viduryje ir čia temperatūros gali trumpai šoktelti iki 38°C.

Anot „AccuWeather“, intensyviausias vasaros karštis vyraus teritorijoje nuo pietinės Lietuvos iki vakarų Ukrainos. Tuo tarpu pietų Baltarusiją, Ukrainą ir Moldovą kartas nuo karto užklups smarkios audros.

Lietuvai prognozuojami artimi normai arba šiek tiek žemesnis kritulių lygis.

Gismeteo.lt

comment Skaitytojų komentarai (0)

Sponsored video

Taip pat skaitykite