Vargas dėl proto

Vilnius
Etaplius Sistema Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Sakoma, kad niekas žmogui taip negali pakenkti, kaip pats sau. Taip atsitiko vieno Elektrėnų sklypo savininkui, kuris sklypą nusipirko su ten buvusio seno pastato betoniniais blokais ir, lygindamas savo žemę namo statybai, tas betono plokštes suvertė į šalia sklypo tekantį bevardį upelį.

Kadangi tas sklypas yra šalia pėsčiųjų tako, žmonės netruko tokį gamtosaugos pažeidimą pastebėti, o informaciją atnešė į redakciją. Redakcija beveik du mėnesius stebėjo statybų veiksmus, vykdomus tarp privataus sklypo ir upelio, apie galimus pažeidimus informavo Elektrėnų seniūniją, savivaldybę ir Aplinkos apsaugos departamento Vilniaus valdybą, sulaukė žemės savininko grasinimų ir pagaliau apie galimą konflikto pabaigą informuojame visuomenę.

Tyčiojasi iš gamtos

Prieš kelerius metus žmogus, įsigijęs žemės sklypą šalia Alinkos pilkapynų ir neprižiūrimų šaltinių, per kuriuos teka bevardis upelis, netrukus sklypą užsitvėrė spygliuota tvora, ant kurios prikabino užrašą „Privati valda“. Deja, tą tvorą sklypo savininkui greitai teko nuimti, nes pagal taisykles šalia judraus pėsčiųjų tako dėl žmonių saugumo spygliuota tvora būti negali. Apie spygliuotą tvorą savivaldybės specialistams pranešė taku vaikščiojęs pilietiškas elektrėniškis. Praėjus porai metų po tvoros istorijos, žemės savininkas pradėjo lyginti sklypą, bet darbus sutrukdė kartu su sklypu nupirkti dideli betoniniai blokai su įbetonuotais metaliniais strypais. Ilgai nesvarstęs, ką daryti, žmogus blokus sumetė į šalia sklypo tekantį upelį. Tokį žygdarbį, žinoma, greitai pastebėjo taku vaikščiojantys žmonės ir suskubo ginti viešąjį interesą. Upelis teka per šaltiniuotą vietą, įteka į Elektrėnų marias, todėl jį teršti statybinėmis atliekomis yra tikras pasityčiojimas iš gamtos.

Nevykdė pažadų
Žemė yra žmogaus nuosavybė, o žmogų gina įvairūs duomenų apsaugos įstatymai, todėl gavę informacijos apie gamtosaugos pažeidimus, žemės savininko nė neieškojome. Informaciją pateikėme seniūnijos specialistams, kurie žemės savininką perspėjo apie netinkamą elgesį. Žmogus seniūnui pažadėjo betoną iš upelio pašalinti per mėnesį. Mėnuo jau ėjo į pabaigą, bet luitai griovyje gulėjo nejudinami. Tada redakcija informaciją perdavė savivaldybės specialistui, atsakingam už aplinkosaugą, ir administracijos direktoriui Gediminui Ratkevičiui. Direktorius redakciją informavo: „Tokie veiksmai nėra tinkami. Aplinkos apsaugos agentūros tarnautojai surašys savininkui privalomą nurodymą pašalinti betono blokus. Teisės pažeidimų bylas nagrinėja aplinkos apsaugos pareigūnai. Susisiekus su jais buvo paaiškinta, kad dėl asmenų aptarnavimo nuotoliniu būdu privalomasis nurodymas pažeidėjui bus išsiųstas paštu artimiausiu metu. Laiku neįvykdžius nurodymo, pažeidėjas galės būti aplinkos apsaugos pareigūnų patrauktas administracinėn atsakomybėn. Patraukimas administracinėn at­sako­mybėn neatleidžia pažeidėjo nuo pareigos vykdymo, todėl sta­tybinės atliekos bet kokiu atveju turės būti patrauktos iš upelio griovio“.

Už tvoros – nors tvanas

Nors redakcija žemės savininko pati neieškojo, bet savininkas redakciją susirado. Paskambino telefonu, perspėjo, kad pokalbį galime įrašinėti, ką mes, žinoma, ir padarėme. Pokalbis vyko taip: žemės savininkas griežtai uždraudė redakcijai ta tema rašyti, grasino teismais ir priminė, kad jis turi pinigų. Žmogus ilgai kalbėjo, kad jis gina privatų interesą, grasino niekam neleisiantis kaišioti nosies į jo sklypą, žadėjo vietoj spygliuotosios tvoros įrengti elektrinį piemenį ir t.t.. Apie upelį jis kalbėjo, kaip nereikšmingą „savigraužos“ griovį ir gyrėsi savo namus įsirengsiąs taip, kad būsią gražiausi namai Elektrėnuose. Žodžiu, jo sklypas bus gražiausias, o už jo tvoros – nors ir tvanas. Kad upelis nereikšmingas, jis esą informacijos gavęs iš savo pažįstamos etnografės Onos Šakienės. Tiesa, pokalbio pabaigoje, vis dėlto, pažadėjo iki pavasario betonus upelio šlaite sutvarkyti.

Blokų palaidoti nepasisekė
Netrukus po mūsų pokalbio, žmogus betonus tikrai pradėjo tvarkyti. Tą didžiausią bloką su metaliniais strypais upelio šlaite užpylė žemėmis, suformuodamas tikrą kapą. Kitus blokus smulkino ir upelio šlaite kasė duobes, matyt, betonui slėpti. Taip žmogus dirbo keletą savaitgalių, bet, ko gero, veltui. Kaip ir praėjus 200 amžių nuo savo gimimo sakytų rusų klasikas Aleksandras Gribojedovas – vargas dėl proto. („Vargas dėl proto“ – A. Gribo­jedovo satyrinė komedija, atverianti žmonių tamsumą ir atsilikimą).
Praėjusią savaitę redakcija gavo Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Vilniaus valdybos tokį atsakymą: „Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Vilniaus valdybos Trakų aplinkos apsaugos inspekcija (toliau – Inspekcija) gavo Jūsų paklausimą dėl netinkamo betono luitų tvarkymo <…>. Informuo­jame, kad Inspekcijos pareigūnai, vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimo kodekso nuostatomis, sklypo savininkui (toliau – Savininkas) surašė administracinio nusižengimo protokolą ir skyrė administracinę nuo­baudą. Dėl fiksuotų pažeidimų Savininkui surašytas Privalomas nurodymas. Šiuo nurodymu jis yra įpareigotas iš paviršinio vandens telkinio (bevardžio upelio vagos ir šlaito) pašalinti betono luitus su armatūra bei smėlį, kuriuo jie buvo užpilti… Valdybos viršininkas Sergejus Tretjakovas“.
Tokiu sprendimu visuomenės interesas gal ir būtų patenkintas, bet… betonas upelio šlaite vis dar guli nepašalintas.

Julija Kirkilienė