Iš autobuso išprašytas neįgalus senjoras pasigedo kontrolierių žmogiškumo

Šiauliai
Reporteris Monika Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Vardinis elektroninis bilietas ne visada suteikia teisę ramiai važiuoti miesto autobusais. Su tokia situacija susidūrė viena garbaus amžiaus šiauliečių pora.

Į redakciją kreipėsi skaitytoja (pavardė redakcijai žinoma – aut. past.), kurios vyras praėjusią savaitę patyrė, kaip pats sako, gana nemalonų incidentą miesto autobuse. Žmonos pasakojimu, jos sutuoktinis, kaip ir įprasta, pasižymėjęs savo turimą vardinį elektroninį bilietą autobuso komposteryje, ramiai atsisėdo važiuoti jam reikiamu maršrutu. Kelionės metu, pasiekus pietiniame miesto rajone esantį Beržynėlio parką, į autobusą įlipo kontrolieriai. Garbaus amžiaus vyriškis iš pradžių nieko blogo nepagalvojo – juk autobusais važinėja dažnai, bilietą pasižymėjo taip, kaip reikia. Tiesa, tąkart senjoras į kelionę pasiėmė ne savo, o žmonos vardu išduotą e. bilietą. Tai ir tapo po to kilusių problemų priežastimi.

Nors tiek vyras, tiek žmona turi negalias, tad, kaip patys sako, abu turi teisę į lengvatinius vardinius bilietus, kontrolieriai šiuo klausimu buvo griežti: garbaus amžiaus vyriškis buvo išlaipintas kaip neturintis teisės važiuoti, jam surašytas baudos kvitas su nurodymu atvykti į „Busturo“ administraciją. Jo žmona teigia apie tokį reikalavimą apskritai išgirdusi pirmą kartą, esą iki tol senjorų pora ne kartą keitėsi vienas kito vardiniais bilietais, o reikalavimo važiuoti tik su savo vardu išduotu bilietu „Busturo“ nuostatuose ji pati nerado.

Negana to, nemalonus incidentas nepraėjo ir be padarinių senjorų sveikatai. Kitą dieną po incidento „Etaplius“ redakcijai paskambinusi moteris teigė iki šiol jaučianti jo pasekmes: išgirdusi apie sutuoktinio patirtą stresą, ji pati kurį laiką negalėjo atsigauti. Kaip pašnekovė sako, jos vyras neretai sėkmingai tvarko reikalus ir už ją – net ir pas gydytojus eina paimti jos vardu išrašomų vaistų receptų, todėl moteris nesuprantanti, kodėl jos vyras, pats būdamas neįgaliuoju, buvo „tiesiog išmestas“ iš autobuso dėl pavardės, kuria išduotas e.bilietas, ir šioje situacijoje pasigedo paprasčiausio žmogiškumo. Ar tikrai teisingai pasielgė autobuso kontrolieriai, išlaipinę ir likimo valiai palikę sunkiai vaikštantį senjorą?

Komentuodama situaciją UAB „Busturas“ Plėtros ir Marketingo skyriaus vadovė dr. Rigita Tijūnaitienė rėmėsi teisės aktais, kurie leidžia Lietuvos Respublikos transporto lengvatų įstatyme nustatytų kategorijų asmenims naudotis lengvatomis įsigyjant bilietus su atitinkamo dydžio nuolaidomis, pateikus tokią teisę liudijančių dokumentų originalus. Tie patys teisiniai reglamentai numato ir tai, jog kelionės metu keleivis privalo turėti ir pateikti, reikalaujant kontrolę vykdančiam pareigūnui, elektroninio bilieto identifikavimo priemonę.

„Tikrinimo metu buvo pateiktas vardinis elektroninis bilietas, todėl identifikavimo priemonės, kurias kelionės metu reikia turėti ir pateikti kontrolę vykdančiam pareigūnui reikalaujant, yra patvirtinančios konkretaus keleivio asmens tapatybę ir asmens teisę į lengvatą. Kitaip tariant, įsigijus vardinį elektroninį bilietą, kelionės metu reikia turėti asmens tapatybę įrodantį dokumentą, įrodant, kad vardinis e. bilietas yra būtent Jūsų. Kodėl vardinis terminuotas bilietas išduodamas? Todėl, kad pagal Transporto lengvatų įstatymą 5 str. „Teisė įsigyti važiavimo bilietą su nuolaida“ tokią teisę gauna ne visi keleiviai. (…)

Konkrečiu Jūsų nurodytu atveju buvo akivaizdūs įrodymai, kad asmuo, pateikęs e.bilietą, nėra tas pats, kurio vardu ir pavarde išduotas e.bilietas (vyras pateikia moters vardu išduotą e.bilietą).

Aukščiau cituotose taisyklėse 57.4. punktas įpareigoja visus keleivius laikytis nustatytos tvarkos. Vardinės e.kortelės išduodamos būtent vartotojų identifikavimo tikslais ir išduodant e.kortelę yra patvirtinama konkretaus X keleivio (asmens) tapatybė pateikiant tai įrodantį dokumentą (originalą), kuris prireikus arba „kontrolės pareigūnui reikalaujant“ (kaip nustatyta taisyklėse – cituojama aukščiau) kontrolės metu turi būti pateikiamas kartu su e.bilietu kaip važiuojančio ir besinaudojančio konkrečiu e.bilietu asmens tapatybę įrodantis dokumentas.

Šiuo atveju keleivis laikomas važiavęs be bilieto dėl aukščiau įvardintų aplinkybių: vardinis e.bilietas turi būti pateikiamas kontrolės pareigūnui kartu su asmens identifikavimo priemone (nes vardinis išduodamas konkrečiam asmeniui).

Naudotis keliems šeimos nariams vienu bilietu galima tik vienu atveju – jei jis yra ne vardinis. Tokiu atveju jūs įsigyjate vieną nevardinę e.bilieto kortelę, pavyzdžiui, įsikeliate 10 Eurų sumą, ir visi, pasikeisdami, šeimoje naudojatės. Tačiau, jei jūs turite vardinę kortelę, kurių reglamentavimą nusako ne tik miesto lygmens taisyklės, bet ir LR teisės aktai, taigi nuostatos galioja visuose miestuose, yra tam tikri ribojimai.

Šiuo, kaip ir kitais atvejais, jei mūsų kontrolės pareigūnai elgėsi netinkami, visada maloniai prašome keleivių kreiptis į mus tiesiogiai, nes mūsų tikslas – kelti keleivių aptarnavimo kokybę, nuolat analizuoti panašius atvejus iš jų mokantis, ir kaupti patirtį.

Be abejonės, kontrolės pareigūnai turi laikytis įstatymų ir norminių aktų, reglamentuojančių jų veiklą, bet tuo pačiu įstatymų laikymasis niekaip nesuponuoja teisės elgtis netinkamai ar nepagarbiai su keleiviais. (…) Jei Jums žinomas keleivis jautėsi, kad su juo buvo elgiamasi nepagarbiai, būtinai kviečiame jį į mūsų įmonę arba pretenziją pateikti raštu su konkrečiomis detalėmis ir faktais."